ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אולימפיאדה-ידה-ידה 

אולימפיאדה-ידה-ידה

 
 
אורי ברייטמן

מחיר זכויות השידור לאירוע הספורט הגדול של סידני גדול פי 358 מזה ששולם לפני 44 שנה. האולימפיאדה של המאה ה-21 היא מפלצת בזבזנית שהתנפחה ללא הכר. כבר יש ארגונים ואתרים באינטרנט שיודעים את העובדות ולא מתביישים לפעול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אולימפיאדה מרגיזה ומטרידה. מפגינים אנטי-אולימפיים בסידני השנה (מתוך אתר הארגון)
 אולימפיאדה מרגיזה ומטרידה. מפגינים אנטי-אולימפיים בסידני השנה (מתוך אתר הארגון)   
הרחק מעיני התקשורת נפצעו החודש 300 בני אדם בהפגנה נגד האולימפיאדה. שלושה ימי מהומות, ארבעים ושניים שוטרים פצועים והפגנה אלימה ארוכה אחת שפרצה במלבורן, אוסטרליה, על ידי פעילים המתנגדים, בין השאר, לקיומה של האולימפיאדה באוסטרליה. לא מדובר במקרה יחיד. זהו רק אחד מנזקי אירוע הספורט הגדול בעולם.

מסתבר שבעולם הגדול וברחבי האינטרנט פועלים גופים רבים נגד המשחקים האולימפיים. לעתים הם נוקטים באלימות קשה, לעתים לא, אבל יש להם הרבה מאוד מה לומר על מופע הראווה הגדול שמתקיים כבר למעלה ממאה שנים, ובימים אלו בסידני.

"יש הרבה סיבות טובות מאוד לשנוא את המשחקים האולימפיים," זועם האתר הרשמי של ה`איחוד האנטי-אולימפי`, ארגון אוסטרלי לוחמני, "מדובר בבזבוז אדיר של כספי ציבור המיועדים לרווחת העם, הנשפכים על אירוע המביא איתו חוקים כוחניים וכוחות בטחוניים מופרזים, פסטיבל של קונצרנים וחברות-ענק, שנאת-זרים ולאומנות, שוביניזם ואליטיזם, ללא שום קשר לספורט. הכל מנוהל על ידי עלוקות העוסקות בשוחד ושחיתות, מגבירות את העוני ואת מספר חסרי-הבית. כשהאירוע ייגמר, אנחנו, התושבים המקומיים, נשלם את המחיר".
 
`הזכויות הדמוקרטיות מבוטלות - הצבא מכוון כדי להרוג` - שלט מחאה מטעם הארגון האנטי-אולימפי
 `הזכויות הדמוקרטיות מבוטלות - הצבא מכוון כדי להרוג` - שלט מחאה מטעם הארגון האנטי-אולימפי   
האיחוד האנטי-אולימפי מספק חומרי תעמולה רבים נגד כל מה שקשור ב"אולימפי". הם תוקפים את הוועדה המארגנת, את השחיתות הגדולה שמאחוריה ומזכירים להדיוטות כמונו שנשים, למשל, לא הורשו להשתתף באירוע עד לפני כמה עשרות שנים. הם גם זועקים כנגד `חוקי הבטחון האולימפיים` המקשים על גופים להפגין, להתאחד ולמחות, והמתירים לכוחות הבטחון לעבוד עם יד קלה על ההדק.

הערכות הארגון הזה מדברות על סכום אגדי של 6 מיליארד דולר אוסטרלי שהוצאו על מימון סידני אלפיים. רובו בא מכספי ציבור. כחמישים אלף אנשי משטרה וביטחון, שלושים אלף שומרים וארבעת אלפים חיילים יאבטחו אותו, כולל אנשינו המצויינים מישראל ואנשי ביון אמריקניים.

להלן חלק מהפנינים של התעמולה האנטי-אולימפית, כפי שהיא מתפרסמת באתר הארגון:

1) היו אלה דווקא הנאצים שהמציאו את מירוץ הלפידים האולימפי בשנת 1936 במשחקים האולימפיים של ברלין. המירוץ, אגב, נחשב לאחת הדרכים המחוכמות ביותר להשיג תמיכה ציבורית בעול האולימפי, כפי שהתברר בסקרים שנערכו בנושא.

2) כל מדליית זהב אולימפית עולה לאוסטרליה 30 מליון דולר של כספי ציבור.

3) מארגני האולימפיאדה גייסו 40 אלף מתנדבים (!) לעבודה בזמן האירוע. לעומת זאת, אחד מארבעת המנהלים הבכירים של האירוע מרוויח 400 אלף דולר לשנה (את שאר סיפורי השחיתות על הוועד האולימפי כבר קראנו השנה בכל העיתונים)

4) על פי הכתוב, המשטרה המקסיקנית הרגה 250 מפגינים לפני פתיחת האולמפיאדה של מקסיקו בשנת 1968 ואחד ממנהלי הועד האולימפי צוטט כשאמר "המשחקים יתקיימו גם אם אישאר לבד עם 5 דרום אפריקנים".

5) הוועד האולימפי הדיח את אחד מהנציגים האמריקניים בגלל שהעז להתנגד להצעה לקיים את המשחקים האולימפיים בגרמניה הנאצית בשנת 1936 בגלל המדיניות הגזענית שלה. פשעו של הנציג: "הוא הכניס פוליטיקה לספורט".
 
פרודיה על הסמל האולימפי: המבנה המולקולרי של הסטרואיד, ממריץ נפוץ בענף הספורט
 פרודיה על הסמל האולימפי: המבנה המולקולרי של הסטרואיד, ממריץ נפוץ בענף הספורט   
6) בשנת 1900 רק אחוז אחד (1%) מהמשתתפים היו נשים, ובין האירועים באולימפיאדה נכלל ענף ספורט מעניין: חיסול יונים בירייה.

7) בשנת 1928 התנגד האפיפיור להשתתפותן של אצניות, לראשונה בתולדות האולימפיאדה.

8) בכירים בוועד האולימפי זכו לבילוי עם זונות כשוחד מבכירי העיר טוקיו בשנת 1964 ביפן. באותה השנה הרוויח הוועד האולימפי מליון דולר על ידי פרסום מותג סיגריות (כן, סיגריות, הדבר הבריא ההוא שספורטאים אוהבים וזקוקים לו) הנושא את השם המלכותי "אולימפיה".

9) במסגרת מתיחת הפנים שעברה העיר סיאול בשנת 1988 גורשו קוריאנים רבים מבתיהם הדלים, כיוון "שלא הצטלמו יפה בטלוויזיה".

10) משחקי ברצלונה הסתיימו בהפסדים של 2 מיליארד דולר. ראש העיר הספרדי מקונן:"לרוע מזלנו, המשחקים התקיימו בזמן מיתון".
 
 
הם יורים גם באוסטרלים. פרודיה על 3 הקמיעות של סידני אלפיים
 הם יורים גם באוסטרלים. פרודיה על 3 הקמיעות של סידני אלפיים   
גם האינטרנט נפגע מאנשי סידני. אנשי הוועד האולימפי מעסיקים אנשי תוכנה בסריקה שיטתית של הרשת אחר שידורים בלתי חוקיים של סרטי וידאו ותמונות שצולמו בידי חובבי ספורט. האתר היחיד המורשה לשדר וידאו ברשת הוא זה של רשת NBC ששילמה סכום יפה תמורת הזכויות.

באינטרנט גם צומחת המחאה האנטי-אולימפית המשמעותית ביותר: ניתן למצוא שלושה `מרכזי מדיה חלופיים` המסקרים את המשחקים מזווית ביקורתית מאוד, אתר בשם `לחם ולא שעשועים` מגולל את טענותיו כלפי תכנון משחקי טורונטו 2008 והשחיתות המעורבת בניהולם, פרודיה בשם `סילי אלפיים` מגדירה את מטרתה "לשמור על שפיותך במהלך המשחקים" - ואתר בוטה אחר מפיץ את הבשורה: סידני אלפיים - תסגרו את זה!
 
מתברר שהאוסטרלים מודים כי הם סובלים בסופו של דבר מכל הסיפור: סקר קובע כי 14 אחוזים מתושבי סידני יעזבו את העיר בזמן האירוע. תשעה-עשר אחוזים מהנשאלים הגיבו ברגשות שליליים כלפי האולימפיאדה.

ומה איתנו, העם על הספה? כמעט ארבעה מילארד צופי טלוויזיה (3.7 ליתר דיוק) לא יודעים שזכויות השידור על האירוע התייקרו פי 358 בארבעים השנה האחרונות. הוועד האולימפי מרוויח אחוזים נכבדים מזכויות אלה. או במילותיו של רון ארלדג`, לשעבר מנהל תאגיד השידור האמריקני: "בסופו של דבר זה מפעל כלכלי שמנסה להרוויח כמה כסף שהוא רק יכול כל 4 שנים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by