ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גם אירן עוברת ללינוקס 
 
 
מערכת חיים ברשת

אפילו שבאירן תוכנות חלונות הן "בחינם", ולדפוק את השטן הגדול זו מצווה, הבכירים במדינה החליטו שעדיף בכל זאת לעבור ללינוקס. חומר למחשבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אירן הצטרפה לאחרונה לגל המדינות שהחליטו לזנוח את השימוש במערכות ההפעלה של מיקרוסופט ולעבוד ללינוקס, כך לפי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

באירן כולם, כולל הגופים העיסקים והממשלתיים, משתמשים בגרסאות גנובות של חלונות, ולא משלשלים לכיסו של ביל גייטס אפילו ריאל אחד. חגיגת הפיראטיות הזו מתאפשרת משום שאירן אינה חתומה על שום חוק זכויות יוצרים בינלאומי.

אבל "המצב לא יכול להמשיך כך עוד זמן רב", אומר מוחמד ספארי-רד, הממונה על מדיניות המחשוב באירן. ספארי-רד החליט לגמול את המדינה משימוש במוצרי מיקרוסופט, ולהרגיל אותה לעבוד עם מערכת ההפעלה בקוד פתוח.

הסיבות להחלטה זו אינן קשורות כלל וכלל לרגשות אשמה על גניבת התוכנה. להפך. ככל שגונבים יותר ממיקרוסופט, כך דופקים יותר את השטן הגדול, היינו ארה"ב.
 
 
הסיבות דווקא קשורות לחששותיה של המדינה מפני העתיד לבוא. במידה ואירן תצליח להתקבל לארגון הסחר העולמי (WTO), כמו שהיתה רוצה, היא תצטרך לכבד את חוקי זכויות היוצרים הבינלאומיים. "אנחנו נצטרך לשלם הרבה מאד כסף", אומר ספארי-רד בעודו חושב על ששת או שמונת מיליון המחשבים במדינה, מתוכם מליון ממשלתיים, אשר מתוקנת עליהם חלונות.

"שנית, במוצרים של מיקרוסופט יש הרבה מאד פרצות אבטחה שחייב להטליא אותן כל הזמן", מוסיף ספארי-רד. גם גרסאות צרובות של חלונות מאפשרות להתקין טלאיי אבטחה, אבל אין לדעת לאן תתקדם הטכנולוגיה למניעת פיראטיות. באירן חוששים שבשלב מסוים הם יתפסו עם המכנסיים למטה.

"מיקרוסופט הינה סכנה ביטחונית לאומית", אומר הבכיר האירני. "מערכת הפעלה בטוחה היא סוגיה חשובה ביותר. כשמדובר במערכת הפעלה שנמצאת על מחשב ממשלתי, הדבר חשוב אף יותר".

"גם עם לינוקס יש בעיות אבטחה", מודה הבכיר, "אבל פחות".

הגישושים לעבר לינוקס החלו עוד לפני שלש שנים, אולם רק לאחרונה הנושא התחיל לתפוס תאוצה. ספארי-רדי מעוניין לקדם את ההגירה כמה שיותר מהר, אבל מודה שזו לא משימה פשוטה בכלל: "האנשים רגילים לעבוד עם חלונות. אנחנו נצטרך להעביר אותם קורסים וסמינרים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by