ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדונה והאינטרנט: התנגשות חזיתית 

מדונה והאינטרנט: התנגשות חזיתית

 
 
אודליה ברקין

בשבוע הבא ייצא לחנויות "מיוזיק", אלבומה החדש של מדונה. הסינגל הראשון כבר כובש מצעדים, אבל הצרות של מדונה באות מהאינטרנט: הסינגל הראשון האלבום נגנב והופץ לפני שהיה גמו , האלבום כולו הודלף ברשת לפני כמה ימים, אתר רשמי אין לה - והדומיין מדונה.קום התברר כבית חם לאתר פורנו. פלא שהיא נמנית עם מתנגדי נאפסטר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפת הסינגל `מיוזיק`. אם תורידו בנאפסטר, מאיפה יהיה לה כסף למכולת?
 עטיפת הסינגל `מיוזיק`. אם תורידו בנאפסטר, מאיפה יהיה לה כסף למכולת?   
גם מי שלא נמנה על אוהדיה השרופים של מדונה (ויש הרבה כאלה) מוכרח להודות שבדרך כלל, הגברת יודעת מה היא עושה. כבר כמעט עשרים שנה שהיא משגרת לעולם להיטים, מייצרת שערויות ואופנות מפוקפקות, רוכשת לעצמה אויבים ומאהבים בקצב מסחרר, ומקפידה להמציא את עצמה מחדש כל שנתיים על השעון.

בגיל 42, אחרי אינספור להיטים, שני ילדים, גרוש אחד וקצת קבלה ורוחניות, מגיע אלבומה החדש, "מיוזיק" בו היא משווקת את עצמה כנערת בוקרים תוססת ובליינית. נשמע נחמד, אבל מסתבר שבניגוד לתדמיתה כמניפולטורית תקשורתית ברמות גאוניות, כשזה מגיע לאינטרנט היא לא ממש שולטת במדיום.

קודם כל, היא ידועה כאחת מהמתנגדות החריפות ביותר לנאפסטר. בראיון למגזין הבריטי ``דה פייס`` מתמרמרת מדונה על הפופולריות הגואה של החלפת שירים ברשת, חינם אין כסף. ``איך בדיוק את חושבת שאממן את הלימודים של ביתי?", שאלה. אכן, רחמנות על לורדס הקטנה.

אם זה לא מספיק, כאילו כדי לצחוק עליה, מחזירים לה משתמשי האינטרנט ביחס הפוך למה שהיא מצפה: בתחילת יוני השנה הועלה לרשת סינגל ראשון מתוך מיוזיק, עוד לפני שהסתיימה העבודה עליו. מדונה הזועמת נאלצה להקדים בשל כך את תאריך יציאת הסינגל לרדיו. אבל בכך עוד לא תמו צרותיה. לפני כמה ימים הודלף האלבום כולו לרשת. זאת הפעם הראשונה שאלבום שלם משוטט ברשת ללא פיקוח , מספר שבועות לפני תאריך היציאה הרשמי. בחברת התקליטים של מדונה, וורנר-מווריק, מרגישים כאילו נגנב להם התקליט.
 
מדונה בפאזה תמוהה. מקפידה להמציא את עצמה מחדש (מתוך הסרט `הדבר הטוב הבא`)
 מדונה בפאזה תמוהה. מקפידה להמציא את עצמה מחדש (מתוך הסרט `הדבר הטוב הבא`)   
מדונה גילתה את האינטרנט באיחור מאוד לא אופנתי. בעוד הרבה מעמיתיה כמו דיויד בואי למשל, ניצלו את הרשת כעוד מרחב יצירתי שמאפשר להם קשר ישיר עם המעריצים ובמה להתנסויות חדשות, למדונה עדיין אין אפילו אתר רשמי. אבל כנראה שהיא הולכת לשנות את הפרט השולי הזה, וכהוכחה לכוונותיה, בסוף אוגוסט הגישה מדונה תביעה נגד ברנש יוצא דופן בשם דן פריסי על גניבת הדומיין ששייך לה, מדונה.קום.

לדן פריסי תחביב מיוחד, הוא אוהב לקנות דומיינים של תאגידים מפורסמים בצירוף המילה SUCKS. וכך אחראי הבחור על כ-500 כתובות שנאה למגוון תאגידים וחברות דוגמת מיקרוסופטסאקס.קום. באתר שלו הוא קורא לכל האזרחים להביע את מחאתם על אמריקה התאגידית. כל מי שרוצה מוזמן להשתלח בכל חברה, אדם או אייקון קפיטליסטי שעולה על רוחו. אבל בזה לא תמה מחאתו השקטה, פריסי גם אחראי על כך שהדומיין whitehouse.com הוא בית חם לאתר פורנו נאה. אכן טיפוס חתרני.

כאמור, אותו פריסי קנה לפני כמה שנים את הדומיין מדונה.קום בעשרים אלף דולר בלבד ואכלס בתוכו אתר פורנו משובח. וככה מעריצים שקיוו לראות תמונות של לורדס, בתה הבכורה של מדונה ולקרוא את סיפור חייה, קיבלו משהו קצת אחר, איך לומר. אבל בניגוד לקרבות התאגידיים שכבר ניהל פריסי, הפעם הוא מתעסק עם כוחות גדולים ממנו: אמא שלו והכנסייה הקתולית. בראיון לווירד הוא מספר שבעקבות מחאות נמרצות מצד אמו שהתביישה שהבן היקר שלה משתמש באתר הנושא את שם המדונה הקדושה, היא הבתולה מריה, לפורנו קשה- כמוהו וודאי לא ידעה מריה מעודה- הסיר את הפורנו מהאתר. 
מדונה על שער הרולינג סטון. מתקפת יחסי ציבור
 מדונה על שער הרולינג סטון. מתקפת יחסי ציבור   
אבל עושה רושם שעבור פריסי זה באמת מאבק עקרוני. כעת ברצונו לתרום את הכתובת לבית חולים לגמילה על שם המדונה הקדושה (להבדיל מהזמרת) בנברסקה. בית החולים מצדו היה שמח לקבל את הדומיין אבל מסרב לעשות זאת כל עוד נושפת בעורפו של פריסי סוללת עורכי הדין המשומנת של מדונה. כרגע נמצא ההכרעה בידי הארגון העולמי לרכוש אינטלקטואלי (WIPO). על מדונה להוכיח שהוא משתמש במטען הנלווה לשם שלה על מנת לעשות קופה על גבה ובכוונה רעה.

כרגע ניתן למצוא בכתובת האתר דף הסבר של פריסי על המאבק, כולל הטיעון המוחץ: "אנחנו לא מאמינים שהעובדה שמדונה נושאת את שמה של הבתולה הקדושה, מקנה לה את הזכות לשלול מאנשים את האפשרות לקרוא לאתר שלהם בשם הזה".


למרות שהגברת עצמה לא טרחה עד היום להקים לעצמה אתר, הרשת עצמה מלאה באתרי הערצה למדונה, שמהווה מודל חיקוי היסטרי ומקור אין סופי להשראה. אתר המחקר על מדונה, מכיל בתוכו אוספי מאמרים עליה, ציטוטים שלה וגם כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם לאבחן האם אתם מעריצים של מדונה או לא. למשל אם קניתם את הפסקול של אוסטין פאוארס רק בגלל השיר ``ביוטיפול סטריינג`ר`` של מדונה, כי לא היה לכם כוח לחכות עד שיצא הסינגל ועכשיו נתקעתם עם פסקול לא מוכר - כנראה שאתם מעריצים שרופים.

אם חפצה נפשכם בגבות מעוצבות כמו של מדונה, האתר הזה יוכל לסייע לכם. אם מעניין אתכם מה מעשנת מדונה, בחייה הפרטיים בהופעותיה הציבוריות ובכל אחד מהקליפים שלה, כאן תוכלו לזכות בפירוט. ומה היה ישו אומר למדונה אם היה פוגש אותה? הוא בטח לא היה מבקש חתימה. כמובן שגם רכילות מרושעת לא חסרה.


 
 
ולסיום, במסגרת מסע יחסי הציבור שמלווה את "מיוזיק", הקים מגזין המוסיקה הנחשב `רולינג סטון` אתר על לזמרת, שלא טרחה ממש להקים אחד בעצמה (מה יש, מדונה, HTML זה כל כך מסובך?). באתר אפשר למצוא שלל תמונות, ביוגרפיות, טריוויה ולינקים. כמו כן מקיים האתר תחרות - מיהו המעריץ מספר אחד של מדונה.

המעריצים מוזמנים לפרט בחיבור בן עד 300 מילה, מדוע לדעתם מגיע להם לזכות בתואר מעריץ מספר אחד של מדונה. האתר הוא זה שיבחר את ששת המעריצים המשכנעים ביותר ויעביר את ההכרעה הסופית למדונה עצמה. הפרס הראשון: הגדלת ענק של צילום השער הנוכחי של מדונה ברולינג סטון, חתומה בכתב ידה. חבל רק שהתחרות פתוחה לתושבי ארצות הברית בלבד. מעריצים מושבעים מוזמנים לנסות את כוחם בכל מקרה.

"מיוזיק" ייצא לחנויות בכל אופן ב-19 בחודש - ואם אתם רוצים להיות ילדים טובים ולא להוריד אותו מהאינטרנט, תתאפקו בסבלנות עוד כמה ימים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by