ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עונת המלפפונים 

עונת המלפפונים

 
 
אורי רודרגיז-גרסיא

אנחנו נמצאים כרגע בעונת המלפפונים המאפיינת את התקופה שלפני מערכת בחירות. סימפטומים: פתאום אנחנו לא רפובליקת בננות, למערכת המשפט יש יותר כוח מלרב עובדיה, ומתקני עולם מרימים את הראש. חבל שהמלפפונים האלה יספיקו להרקיב לפני שנוכל לטעום אותם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בן עמי. במקום לגייס כח אדם איכותי, כדאי לקצץ במשרד לבטחון פנים (רויטרס)
 בן עמי. במקום לגייס כח אדם איכותי, כדאי לקצץ במשרד לבטחון פנים (רויטרס)   

לאחרונה מוצפת תיבת הדואר האלקטרוני שלי במכתבים הקוראים ל"התארגנות", "מחאה", או "פעילות חברתית" ממין זה או אחר. בעיני, זהו הסימן המובהק לתחילתה של "עונת מלפפונים" חדשה בחברה הישראלית: אידיאליסטים ומתקני-עולם מזן זה או אחר נכנסים בימים אלו לתקופת ה"פעילות" שלהם, שנמשכת לרוב כמה חודשים לפני, במהלך ואחרי מערכת בחירות. בתום מחזור הפעילות הזה, תשוב הארץ ותשקוט למשך שנה, שנתיים, אולי אפילו ארבע שנים. הפוליטיקאים יוסיפו להתעלם מהבטחותיהם, העם יוסיף לבלוע, עולם כמנהגו נוהג.

עוד סממן מובהק של "עונת המלפפונים" היא הפעילות הנמרצת של הפוליטיקאים בעונה זו. לפתע, הכלכלה פורחת והמיסים יורדים, "מהפכות חברתיות" אלו או אחרות עולות ל"ראש רשימת סדר היום הציבורי", מוסדות מיושנים מפורקים ומפנים את מקומם ל"ועדות" נוצצות שמגישות המלצות לאין ספור. פתאום אנחנו לא רפובליקת בננות, אנחנו מדינה (כאילו) מערבית שעושה (כאילו) מהפכים חברתיים, שהכלכלה בה (כאילו) פורחת ומוסדות השיפוט שלה חשובים (כאילו) יותר מהרב עובדיה. סמבה בחירות.

לכשעצמי אני נוטה להשתעשע מהאנקדוטות שמצמיחות תקופות מעין אלו, ולא לקחת ללב יותר מדי. הנה למשל כבוד השר לבטחון פנים יוצא בקריאה "לקצץ את תקציב המשטרה". אכן ידידי המלומד בן-עמי, המשטרה הצליחה לעמוד בכל משימותיה (ויותר) בהנהגתך: מעשי האונס, האלימות, הרצח, הפשעים בתוך המשפחה ועוד מוגרו כמעט לגמרי. כדאי ורצוי לקצץ בתקציבו של המשרד המנופח הזה, ויפה שעה אחת קודם. להגדיל את תקציב המשטרה על מנת שתוכל לגייס כוח-אדם איכותי יותר שיוכל לפעמים לפתור (אולי אפילו למנוע) פשע זה או אחר? קשקוש מקושקש, עדיף לקצץ.
 
ש``ס מקימה עיר אוהלים ליד כלא מעשיהו? לא נורא, נסגור להם את משרד הדתות (רויטרס)
 ש``ס מקימה עיר אוהלים ליד כלא מעשיהו? לא נורא, נסגור להם את משרד הדתות (רויטרס)   

גם שר (סליחה, ממלא מקום) הבריאות החדש לא טומן ידו בצלחת והודיע במסיבת עיתונאים סנסציונית על הכוונה להעביר את הטיפול בתלונות על הרופאים לידי משרד המשפטים. כן רוני, זה יפתור את מצוקת האישפוז בארץ, זה ישפר את שכרם המחפיר של הרופאים והמתמחים, זה יכניס מרכיבים חיוניים רבים נוספים לבלון שנקרא "סל הבריאות", זה ירפא את מערכת הבריאות החולה בארץ. אכן, פתרון מבריק: למרות שאין לכם מקום לאשפז חולים, למרות שאתם לא גומרים את החודש, למרות שלחולים שלכם אין כסף לקנות תרופות, אם תפשלו - אנחנו ועדנה (ארבל) נהיה שם.

הגדיל עשות מכולם כרגיל הוא ראש הממשלה אהוד ברק. בימים בהם יוצאת שוועת המובטלים והפועלים שמפעלם נסגר מצפון ומדרום, שמנסים (לשווא) להזכיר לו את סיסמת הבחירות שלו ("מאה אלף מובטלים", למי ששכח) הוא עסוק ב"מהפכה אזרחית". אין עבודה? לא נורא. לפחות תוכלו להינשא בנישואים אזרחיים.

כנ"ל גם בנושאי דת ומדינה: ש"ס מקימה עיר אוהלים בלתי חוקית מול כלא מעשיהו, עיר ממנה יוצאת הקריאה להשמיד את ערכי המדינה עליהם גדלנו? לא נורא. אנחנו נסגור להם (אולי) את משרד הדתות.
 

מטבעם של מלפפונים שהם מתייבשים במהירות בשמש, ולא כפירות או כירקות אחרים - אין בהם הרבה שימוש לאחר מכן. אני באופו אישי מאסתי כבר מזמן בעונה הזו. מטבעם של דיבורים והבטחות שהם מתמוססות במשך הזמן. העם הזה הוא עם של דיבורים, לא של מעשים. בכל בחירות אני נוכח בכך מחדש שאני שומע על אחוזי ההצבעה (השערורתיים, לדעתי) של פחות משישים אחוז בקרב הציבור היהודי-חילוני. משל למה הדבר דומה? לבעל ששב לביתו ומגלה את אשתו במיטה עם גבר זר. "אבוי" קורא הבעל, "כיצד יכלת לעשות כדבר הזה אחרי כל מה שדיברנו?". "אתה דיברת", אמרה לו האישה, "הוא עשה".


הערות לסדר

- לאחרונה מספרים לי רבים כי ראש הממשלה הקודם מתקשר אליהם (גם בשעות משונות של הלילה) כדי לשמוע את דעתם, לחזק את ידיהם, להשתתף בצערם/שמחתם/עלבונם וכיוצא בזאת. כשאי מי מעז ושואל לשאול את ביבי מה דעתו בנדון, או מה יעשה בנדון, הוא מצקצק בלשונו ואומר: רק אחרי התבהרות העניין המשפטי, או משהוא בדומה. ברור כי ביבי פועל כבר בחצי גלוי זמן רב כדי לחזור לזירה הפוליטית. לשאר הפוליטיקאים נותר רק לקנא בו, שהרי ביבי ממלא כעת אחר שאיפתו הכמוסה של כל פוליטיקאי: הוא לא צריך אפילו להבטיח.

- שנת הלימודים החלה כמעט בכל הארץ, חוץ מעבור פליטי צד"ל שלשמונים אחוז מהם אין עדיין חינוך, עבודה, מגורים או כל צורך בסיסי אחר. ביום שני מתחילים הפליטים, יחד עם גוף סטודנטים, לשבות מחאה באוהל בכיכר רבין בתל אביב. אני מקווה שהציבור בארץ יהיה שותף לתחושת הקבס שאוחזת בי בכל פעם שאני שומע על טיפול המדינה בבשר התותחים האנושי הזה. אני תקווה כי בין טקילה לטראנס ימצא אי מי גם כמה דקות ללכת לאוהל הזה.

- ש"ס החלה ליזום בשבוע האחרון מהלך של חנינה אצל הנשיא קצב. יהודים יקרים, אתם יודעים כמה פעמים ביקשו היהודים (הכח בעל ההשפעה הרבה ביותר בארה"ב), ראשי ממשלה, שרים ואנשי ציבור חנינה לג`ונתן פולארד מהמחוקק האמריקני? אבל למה ללכת רחוק: לו היתה פה "מדינת הלכה" ובה סנהדרין מתוקן, האם היה הסנהדרין חונן איש ציבור שהורשע בשוחד וברמייה?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by