ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אתרי השבוע: צנזורה, אתרים לדמותה 

אתרי השבוע: צנזורה, אתרים לדמותה

 
 
הילה בקמן

הילה בקמן מסיירת בין אתרים החושפים את מה שהצנזורה מנסה להסתיר מאיתנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאורך ההיסטוריה הטילה הצנזורה, כלי לוויסות המוסר והמחשבות, צל כבד על חופש הביטוי של בני האדם. המונח Censor מקורו ברומא העתיקה ב-443 לפנה"ס. ברומא, כמו ביוון העתיקה, האידיאל של ממשל טוב, כלל עיצוב ממוסד של אופי העם.

המקרה הידוע ביותר של צנזורה בעת העתיקה הוא זה של סוקרטס שהוכרח לשתות כוס תרעלה בגין השחתת הנוער וההכרה שלו באלוהיות לא-אורתודוכסיות.

מקרה של ענישה על אותו רקע, אירע לא מזמן. ועדת רשות השידור השעתה את שידור התוכנית אקזיט והעמידה אותה לתקופת ניסיון עקב חשיפת עכוזו של עופר שכטר והנפיחה ששחרר בשידור חי. אמנם, שכטר אינו סוקרטס כלל ועיקר, ואינו מחזיק בתפיסות תיאולוגיות חתרניות מורכבות, או אחרות, ואמנם הוא לא נידון למוות, אבל הוא הואשם בהשחתת מידותיו הטובות של קהל צופיו, ועל כן, סוגיית הצנזורה עלתה שוב לסדר היום.

הצנזורה, בתחפושות שונות, לאורך השנים הדמימה קולות על ידי פסילת ספרים והשמדתם, הגבילה חופש אמנותי, ושכתבה את ההסטוריה, בשם "הביטחון הלאומי" ו"ערכים תקינים".

התערוכה הזאת, מזמינה אתכם לסיור מרתק בין צורות הביטוי השונות, כולל אמנות, מוזיקה, קולנוע, ספרות, אינטרנט ועוד, שהצנזורה התערבה בהן.

כאן תמצאו גם קישורים לספרים אונליין שצונזרו, פה תוכלו לעיין בתולדות המוזיקה המצונזרת ולהתעדכן על פעולת מכבש הצנזורה היום, וכך תצליחו לעקוף את הצנזורה באינטרנט.
 
 
ההוויה הישראלית, שמכתיבה תפיסה של אחריות קולקטיבית, יוצרת מצב שבו אמנות ישראלית, מכורח איזה איפוק פנימי שמרני, מסרסת את יצר הביקורתיות האינהרנטי של האמנות. התערוכה "אסור" מציגה יצירות אמנות ישראליות שאינן מגויסות לשבטיות הכפויה, אשר הוחרמו ועוררו הדים על שום שקראו תיגר על השיח הציבורי.
 
 
תערוכת "שוברים שתיקה", היא יוזמה של אנשים ששירתו בשטחים, שהבינו לימים כי עולמם הערכי השתנה מאז, ושמחובתם ליידע את הציבור על המחיר האנושי שגובה השירות בשטחים משני הצדדים. מצ"ח פתח בחקירה נגד מארגני התערוכה.
 
 
 
אם העיתונים הגדולים בארץ היו בלתי תלויים כמו שעיתונים אמורים להיות, לא היה צורך בתערוכה מיוחדת. תפקידה של עיתונות עצמאית, הוא לעקוף את גזירת מספרי הצנזורה ולפרסם את הסיפורים שלא הגיעו לעיתונות הממוסדת.

אינדימדיה היא קבוצת תקשורת עצמאית, המספקת במה להבעת דעות ופרסום חדשות, תמונות וקבצי אודיו בנושאים אקטואליים לא מצונזרים על ידי הגולשים.
 
 
Project Censored מפרסם ידיעות שפורסמו בעיתונים עצמאיים בכל העולם, ומספר למה הם לא הגיעו לחדשות.

היום, בעידן האינטרנט, קל יותר לעקוף את הצנזורה ולהביא לידיעת העולם את המידע שלא היה מגיע דרך הצינורות הממוסדים. הטכנולוגיה של האינטרנט מאפשרת לנו לחלוק מידע, רעיונות, אמנות, מוזיקה וכו', עם חברים, זרים והדורות הבאים. אבל ממשלות ואינטרסים תאגידיים מנסים למנוע את חופש הביטוי ברשת. לצורך כך קם הארגון EFF שמגן על החופש בעולם הדיגיטלי. אגב, בעלי אתרים שתומכים במאבק, מוזמנים לענוד על אתריהם סרט כחול לאות הזדהות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by