ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלאך המוות - עושה גבות? 

מלאך המוות - עושה גבות?

 
 
נילי אורן

נילי אורן בדקה את הקומדיה השחורה Dead like me וגילתה איך נראים החיים אחרי המוות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסדרה Dead like me משתדלת לענות על שלוש התהיות האנושיות העתיקות ביותר: מה קורה לנו אחרי המוות? מתי נזדווג? ואיפה האוכל? טוב, למען האמת היא מספקת תשובה לשאלה הראשונה בעיקר. בשתי האחרות היא רק נוגעת בקלילות של רוח רפאים.

עלילתה מספרת על בחורה בת 18 מובטלת, מרירה וצינית שעפה מהקולג', וגרה עם הוריה. היא הולכת יום אחד ברחוב, כשאסלה משירותי תחנת החלל מיר נופלת על ראשה והורגת אותה. במקום להתפגר היא הופכת למתה-חיה, Grim Reaper - "קוצרת נשמות" שתפקידה ללוות את המתים לעולם הבא.

היא מגלה שבכל מקום ברחבי הגלובוס מסתובבים להם קוצרי נשמות כמותה, שדומים להפליא לאנשים החיים הרגילים. הם מבצעים את תפקידם הקטלני בצוותים, שבעלי התפקידים בהם מתחלפים רק לעיתים נדירות. לכל צוות יש בוס שמחלק מדי יום את משימות המוות לחברים, שמלבד העיסוק המורבידי שלהם, אוחזים גם בעבודות רגילות, משעממות ושגרתיות. אחרי הכל, גם הם צריכים כסף לאוכל, מסתבר.

הם נוהגים בכלי הרכב בהם נהגו הנפטרים שזה עתה נפחו את נשמתם, וגרים בבתים של אלה שמתו עד שיורשיהם החוקיים מגיעים. הם לא הורגים (את זה עושים גובלינים מרושעים יצירי מחשב), הם רק נוגעים באדם שעומד למות רגע לפני מותו, ולאחר מכן מראים לנשמתו את הדרך לעולם הבא. ומה קורה ביקום שמעבר? מסתבר שגם יוצרי הסדרה לא יודעים, או סתם לא מוכנים לגלות.

גיבורת הסדרה ג'ורג' (ג'ורג'יה) לאס, מתגעגעת כמובן למשפחה שלה, ומגלה לצערה שזו מתפרקת בהיעדרה: אחותה הקטנה מגלה פרץ יצירתיות בלתי נדלה, ובונה פסל סביבתי על ענפי עץ ביער, מאסלות שגנבה משירותי בית הספר, האב מנהל רומן, והוריה מתגרשים. המשפחה שלה לא מזהה אותה גם כשהיא עומדת מולם, בגלל שינוי חיצוני בפנים שלה, שרק הם רואים.

בלית ברירה, היא מוצאת עבודה בחברת כח אדם, עם בוסית צווחנית, רגשנית ודביקה בגיל העמידה, שגרה לבדה עם חתול ואוהבת מאוד לארגן פעילויות לגיבוש עובדי המשרד. לעומתה, אחת הקולגות שלה למלאכת קציר הנשמות עובדת כפקחית תנועה של העירייה, ועסוקה בעיקר בלחטוף צרחות מנהגים שקיבלו ממנה דו"חות, ולצעוק עליהם חזרה. מסתבר שהחיים ממשיכים להיות יפים גם אחרי שהם נגמרים. מפעים.

למרות תנאי הפתיחה הקומיים המצוינים, העונה הראשונה מעט צולעת ואף מתחסדת לפרקים. בעונה השניה, למזלם, העניין משתנה, ולמרות שחובבי הציצים לא ימצאו כאן פטמות חשופות אלא רק רמזים להן, היא נועזת, מהנה ומעניינת הרבה יותר מקודמתה הצדקנית קמעא. וכן, יש בה כוסיות, אמנם מתות אבל שוות.

הפתרונות שמציעה הסדרה לשאלות הקיומיות שהזכרתי בתחילת הטור, הם מן הסתם בנאליים, שטחיים וקלישאיים למדי, ומתאימים מאוד להלך הרוח הציבורי האמריקאי שלאחר הפיגוע במגדלי התאומים. ועם זאת, בעיסוק המשועשע שלה במוות יש ללא ספק משהו אפלולי, קוסם ומושך. בעונה השניה היא אפילו מצליחה להמריא ולהיות קומדיה שחורה משובחת, בדיוק כמו שמגדיר אותה האתר שלה.

בריאן פולר, האיש שיצר, כתב והפיק את הסדרה, כתב גם בסדרות המד"ב: "סטאר-טרק: וויאג'ר" ו- "סטאר-טרק: חלל עמוק 9". את הדמות הראשית מגלמת אלן מות' (סלנה הצעירה ב"דולורס קלייבורן"). מנדי פטינקין (איניגו מונטויה ב"הנסיכה הקסומה", ד"ר ג'פרי גייגר ב"שיקגו הופ") מגלם את הבוס שלה. סינתיה סטיבנסון (בוני ב"השחקן", טריש ב"אושר") משחקת את האמא הנוירוטית שלה. את קוצרי הנשמות הנוספים משחקים בין היתר לאורה האריס (מארי וורנר, האחות הרעה בעונה השניה של "24"), ג'אסמין גאי (וויטלי מ"עולם אחר"), וקאלום בלו ( אנדרו ג'אקובי, ב"יומני הנסיכה 2").

המלצה לזכייניות לסיום: אנא, הביאו אותה!, ולו רק בזכות קליפ הפתיחה הנפלא שלה, בו נראים קוצרי נשמות בלבוש מסורתי הכולל גלימה שחורה ומגל גדול, כל זאת במהלך יום שגרתי: במשרד, בבית, ובטיול עם הכלב בפארק.

רוצים שאכתוב על סדרה שעוד לא הגיעה לארץ? כיתבו לי ל- nilly01@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by