ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה הצעירה 

המהפכה הצעירה

 
 
מיכל יפה

מתוך הררים של שגיאות כתיב וסימני קריאה עולה וצומח הדור חדש של הסופרים, המנהיגים והמהנדסים של מדינת ישראל הוירטואלית. "השבוע בפורומים" יצא לחפש אותם בחצר האחורית שלו, לשמוע מה שיש להם להגיד על עצמם, וקצת על מה שהם חושבים על כל הזקנים האלה שמסביב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
והימים ימי ראשית הקיץ. מחקר אמריקני קבע כי חצי מתושבי קליפורניה סובלים ממשקל עודף, אנגליה ניצחה את גרמניה ביורו 2000, יואב יצחק ושרית חדד הודיעו, כל אחד בנפרד, כי הם מתכוונים לפתוח אתר אינטרנט שיוקדש לפועלם ואצלנו בנענע פורסמה כתבה המזהירה את הציבור הרחב מפני אלפי בני הנוער היוצאים לחופשה והולכים לעשות שמות בצ`טים ובפורומים שברחבי הרשת.
 
``הדבר הבולט ביותר לגבי דור הגולשים הצעיר הוא הוותק הרב שלהם ברשת`` (איור: יעל בן-דוד)
 ``הדבר הבולט ביותר לגבי דור הגולשים הצעיר הוא הוותק הרב שלהם ברשת`` (איור: יעל בן-דוד)   
הכתבה עוררה סערה רבתי. תיבת הדואר של כותבת הכתבה, נגה רויך, הוצפה בעשרות אימיילים. חלקם נעלבים, חלקם נוזפים וחלקם עם קללות ואיומים, שמוכיחים שאולי יש משהו במה שנכתב. בסופו של דבר, הכתבה ההיא נכתבה בנימה משועשעת ולא היתה בה שום כוונה להכליל, אבל חייבים להודות שבלבו של כל אחד מאיתנו עלה לא פעם ההרהור מה יהיה עם הילדים האלה שכותבים בשגיאות ועם אינפלציה רצחנית בסימני קריאה.

אבל אפשר גם אחרת. למרות שעקרונית מנהלי הפורומים בנענע צריכים להיות מעל גיל 18, יש לנו לא פחות משבעה מנהלים שעדיין חובשים את ספסלי התיכון, ושנבחרו לתפקידם בגלל שהתגלו כמוכשרים במיוחד ובעלי כושר הבעה מרשים. אז לכבודם ולכבוד שנת הלימודים שהתחילה, `השבוע בפורומים` גאה להגיש - ספיישל נוער.

קבלו אותם: ניר הנדלר, בן 16 וחצי מתל-אביב, מנהל פורום תוכנות. מולי, המכונה אגנוס, בן 17 מתל-אביב, מנהל פורום מוסיקה קלאסית. שגיא, המכונה אאוטר, בן 16 מבאר-שבע, מנהל פורום נוער. ואחרון אחרון חביב, מעיין, המכונה פופניק, אף הוא בן 16 ומבאר שבע, מנהל פורום אמנויות הבמה - כן בני 16 (כמעט כולם) שיודעים משהו על העולם הזה.

הדבר הכי בולט לגבי דור הגולשים הצעיר הוא הוותק הרב שלהם ברשת. שלושה מתוך ארבעת המנהלים שהתראיינו לכתבה זו גולשים כבר כחמש שנים ועוד אחד גולש "רק" שלוש שנים. העובדה שהאינטרנט הוא מדיום צעיר, מבטלת את תהליכי החיים הטבעיים בהם למבוגרים יש יותר נסיון והם יכולים לחייך בביטול כלפי משובות הנעורים ולהיזכר איך זה היה כשהם היו בני 16, ואולי זה חלק ממקור האנטגוניזם שיש כלפי הנוער הצעיר ברשת.
 
 ``לפעמים ההודעות נשמעות כמו פרסומת לפלאפון צ`ט`` (איור: יעל בן-דוד)
  ``לפעמים ההודעות נשמעות כמו פרסומת לפלאפון צ`ט`` (איור: יעל בן-דוד)   
איך ההרגשה להיות מנהל של פורום שרוב המשתתפים בו מבוגרים מכם?

ניר: "ההרגשה שאתה יודע דברים שמבוגרים לא יודעים והם באים לפורום כדי לשאול אותך את אותן שאלות היא מאוד טובה".

מעיין: "אני משתדל שלא ירגישו שאני צעיר, כי אחרת לא יהיה נעים לי עם זה שישייכו לי תכונות אופייניות לנוער שאין בי. סביר להניח שמבוגרים ממני הספיקו לצבור יותר ידע בנושא אמנויות הבמה, אבל מכיוון שאני מאוד אוהב תיאטרון בעיקר, אני נהנה להשתתף בדיונים שמועלים ומעלה דיונים משל עצמי. קשה שלא לשים לב שאני צעיר, אני לא כל כך מסתיר את זה בהודעות שלי, אפילו די גאה בזה".

מולי: "בפורום מוסיקה קלאסית, בניגוד למה שהיה אפשר לחשוב, הגיל הממוצע של הכותבים הוא בסביבות ה- 20 או קצת יותר. חלק מהאנשים אני מכיר אישית, חלק לא, אבל כמעט עם כולם מצאתי שפה `צעירה` משותפת. זה אולי לא רלוונטי כל כך ל`נוער ברשת` אבל תמיד כשעניינים בפורום החלו להתלהט (כמה מגוחך זה וודאי נשמע לחלקכם, וויכוח לוהט על שופן כאבי האסתטיקה המודרנית) – העלבון האולטימטיבי היה לכנות מישהו "זקן" , "מאובן", "סבתא פולניה" וכיוצא באלו תארים גריאטריים".

האם היו מקרים שהתייחסו אליכם באופן שונה בגלל שידעו מה הגיל שלכם?

ניר: "היו כאלו שחשבו שאני לא מבין מהחיים שלי ולא מבינים למה נענע נתנו לי להיות מנהל פורום, אבל כשהם ראו שאני עונה להם על השאלות שהם שאלו, הם רואים שהם טועים. היו כאלה שבאו לפורום ושמתי לב שאלו אנשים שדווקא די מבינים במחשבים אבל הם שאלו שאלות בפורום כדי לדעת אם אני באמת יודע משהו".

מולי: "אני לא יודע אם מישהו קורא את ההודעות שלי בטון מסוים בהתאם לגיל שלי (שעכשיו ידוע לכולם) , אבל אפשר לספור בערך חמש פעמים ששאלו אותי בן כמה אני. אולי זה בגלל שלפעמים להודעות שלי יש ריח של נפטלין וחומר משמר ולפעמים הן נשמעות כמו פרסומת לפלאפון צ`ט".
 
 
 ``מדובר בדור שהתרבות שלו עוצבה בהרבה על-ידי התרבות הדיגיטלית`` (איור: יעל בן-דוד)
  ``מדובר בדור שהתרבות שלו עוצבה בהרבה על-ידי התרבות הדיגיטלית`` (איור: יעל בן-דוד)   
שגיא: "בהחלט כן. יש נימה של זלזול משהו בנוער הכותב, למרות שכאשר מוכיח נער זה או אחר את רצינותו
וכי יש לו מה להציע, הקערה מתהפכת על פיה. הנוער רכש באיזושהי דרך את היחס הזה, ואי אפשר ממש להאשים את המבוגרים, אם כי, בסופו של דבר נבדק כל אדם לגופו".

מעיין: " כל הזמן מתייחסים שונה. אמנם לא בפורום שלי, אבל באופן כללי באינטרנט לוקח לך המון זמן, כמתבגר, להוכיח את עצמך מול קהל של מבוגרים. אנשים יותר מדי שבויים בסטריאוטיפים, וחבל".

האם ניתן לאפיין את בני הנוער שגולשים באינטרנט?

שגיא: "למרות שאני לא מאמין בקיטלוגים למיניהם, אני חושב שנוער הרשת מתחלק לשתי קבוצות. הראשונה זו "נוער האנרכיה" - נוער שמשאת נפשו היא השתלטות ויצירת כאוס בחדרי צ`ט (וכמובן גם משחק בתוכנות האקינג זוטרות) ונוער "תכנים" שבאמת בא לקרוא מאמרים, להשתתף בפורומים בצורה איכותית, ומחפש את הפן היותר רציני".

מולי: "קבוצות הגיל המבוגרות יותר שגולשות (גם אצל בני העשרים, אבל בעיקר אצל בני השלושים, הארבעים ומעלה), שלא חונכו לתרבות אינטרנט מגיל צעיר, מאופיינות בהשכלה גבוהה. רוב בני הארבעים שגולשים הם אקדמאים, מצליחים, עם הכנסה מעל הממוצע. הנוער הגולש מגיע מכל שכבות האוכלוסייה כמעט ולכן גם יותר קשה לאפיין אותו.

ובכל זאת, ניתן לעשות את זה. צריך רק לזכור, ששוב, בניגוד לקבוצות הגיל האחרות, המאפיינים של הנוער הגולש יותר נובעים מהגלישה מאשר הגלישה נובעת מהם. מדובר בדור שהתרבות שלו עוצבה בהרבה על ידי התרבות הדיגיטלית. הוא מתוחכם הרבה יותר, זריז הרבה יותר ונחשף להמון המון דברים. חלקו נוטה לרומנטיקה. ככל נוער, הוא נלהב יותר ואנרגטי יותר (וזו גם הסיבה לכיאוטיקה הווירטואלית שחלקנו משאירים אחרינו), רוצה שישמעו אותו, ובמקרה של הנוער הדיגיטלי, יש גם לרוב מה לשמוע".
 
ועל דברים כאלה אין הרבה מה להוסיף חוץ מאשר "אמן". ומכיוון שההצגה חייבת להמשך, ללא דיחוי נעבור ל-

ההודעות הטובות של השבוע

הנוער מתבקש לא לקרוא את ההודעה הבאה, או לפחות לעשות כאילו. בפורום נשים התפרסם סיפורה של מישהי שהחליטה להתפרנס מסרטים כחולים.

יצא לכן להכיר פעם גבר שממבט ראשון נראה קשוח ואחרי שני דייטים נהיה פתאום רך, מתוק ואוהב? אם כן, הרי שפגשתן בגירסה האנושית של הבטטה. עוד השוואות בין בני אדם לירקות ניתן למצוא בהודעה שפורסמה בפורום האוכל.

וקצת אקטואליה. בפורום ללא תוכן פורסמה הודעתה המרגשת של "אשת חיל" שסיפרה על לילה ראשון בלי דרעי.

שיהיה בהצלחה לנוער בשנת הלימודים, לדרעי בכלא ולכולם בחודש האחרון שעוד איכשהו אפשר לשמור בו על דיאטה.

לתגובות: michaly@nana.co.il


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by