ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פוטובלוגים – סיור מודרך 
 
 צילום שווה (צילום: פשוט טל)   
 
זואי שקד

זה מה שקורה כשמצלמות דיגיטליות נפוצות כיום כמעט כמו נעליים. זואי שקד בהצצה ויזואלית לטרנד החם ביותר בבלוגיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פוטובלוגים? מה זה? מה עושים עם זה? ובכן, מדובר ביומני-רשת לכל דבר, רק שבמקום טקסט, הם מכילים צילומים. בנוגע לשאלה השניה – למעשה אין הרבה מה לעשות עם פוטובלוגים. אפשר לעלעל בצילומים, אפשר להתלהב מהם (או שלא) ובעיקר אפשר להמשיך הלאה.

רשת הבלוגים הישראלית מאכלסת לא מעט כותבים עילגים, כך שפוטובלוגים הם תופעה מבורכת. כל כך הרבה בלוגרים שכתיבתם בילתי ניתנת לקריאה קיימים כיום בישראל, כך שאולי עדיף שהם ישתקו ויתנו לתמונות לדבר במקומם.
 
הרבה יותר (צילום: הצביץ השואג)
 הרבה יותר (צילום: הצביץ השואג)   
ישראבלוג היא קרקע פורה לגידול פוטובלוגים כ"סייד-קיק" של בני נוער שכבר יש להם בלוג. ולפעמים אפשר למצוא בבלוג הצדדי רגעים של הארה שנתפסו במצלמתם האוטומטית. דוגמה טובה היא *פרג: אם לא בראש שלכם לקרוא את קורותיה, שמהם היא מרעיפה בנדיבות בבלוג הכתוב שלה, בפוטובלוג שלה תוכלו להיתקל בצילום מעניין פה ושם.

הנה כמה תמונות חביבות של פרחי ארצנו מאת Labeled. המצלמה פועלת כמו שצריך ואת מתרגלת לא רע לפונקציות שלה. יש לך אחלה זום ואחלה רזולוציה. אני בטוחה שהמורה לביולוגיה תשמח לראות את התמונות בעבודת הביוטופ שלך. אבל וואלה, מותק, בשביל להיות טובה בצילום את צריכה שיהיה לך מין אלמנט שבשפה מקצועית נקרא "את זה". אין בכוונתי חלילה לרפות את ידיה של הצלמת המתחילה. בישראבלוג יש לה חופש ביטוי וחופש לחוסר-ביטוי מפה ועד להודעה חדשה.

עוד פוטובלוג חמוד בישראבלוג מוקדש לחתולים. אין טעם לשקוע בהרהורים נוקבים לגבי הערך האמנותי של הצילומים. יש שם חתולים, וחתולים זה מוכר. בדיוק כמו סקס, רק עם זנב.
 
מאלף מילים (צילום: פשוט טל)
 מאלף מילים (צילום: פשוט טל)   
האליטה המצומצמת של הפוטו-בלוגרים בישראבלוג כוללת מספר צלמים מנוסים ואיכותיים. הצביץ השואג [גילוי נאות: צבי(ץ) טלית הוא חבר מערכת חיים ברשת] מציג מבעד לעדשה את רחובות העיר תל אביב. בדיוק בימים אלה נערכת תערוכה של צילומיו. פרטים ותמונות – אצלו בפוטובלוג.

גם המלוכסנת הרחוקה לא חוסכת בתמונות אורבניות, אבל לפי הכינוי שלה ניתן להבין שהפעם ממש לא מדובר בתל אביב. ובל נשכח את צבון, שלא רק מסקרן אותנו בצילומיו, אלא גם חושף פרשיות של רמאות וזיוף בעולם הפוטובלוגים.

אחד הפוטובלוגים היותר נדירים בישראבלוג הוא של טל. פשוט טל. הפוטובלוג שלו לא נכלל בקטגוריית הפוטובלוגים של הילדים עם המצלמה הדיגיטלית. את צילומי הטבע המרהיבים שלו הוא צילם בטיולים שערך סביב העולם ב-12 השנים האחרונות. "הצילום הוא רק תחביב נלווה לטיול", אמר.

הפוטובלוג של טל גם לא נכלל בקטגורית הפוטובלוגים הדיגיטליים. את העדפתו למצלמות פילם על פני המצלמות הדיגיטליות טל מסביר: "אני מכור למצלמות ידניות ישנות בהן אני שולט בתמונה ומרגיש את התוצאות. אני לא אוהב את הדיגיטליות האוטומטיות מדי".
 
 
 
גם מחוץ לישראבלוג יש חיים. למשל, לכרמל מ"רשימות" היו כמה הברקות בצילומיה הנלווים לבלוג הטקסטוטאלי שלה. את הבלוג שלה ב"רשימות" נטשה כרמל בחודש האחרון, ומאז היא הפכה לחלק ממשפחת ישראבלוג.

הפוטובלוגים בעולם הרחב הם כמובן מגוונים ורבים יותר מאלו הישראלים. היתרון בפוטובלוגים הוא שאלו בלוגים מהסוג שלא צריך להתאמץ לקרוא כדי להבין אותם. אחד הפוטובלוגים הזרים היותר פופולריים הוא "chromasia" של דייויד נייטנטג'ל, אקדמאי אנגלי בן 41. לא צריך להיות אשפים באנגלית כדי לראות מבעד צילומיו את הנוף והמשפחה שסביבו.

פוטובלוג נוסף בעל קסם מיוחד משלו הוא "emptyPictures", שמתמחה בצילומים מלנכוליים של אלמנטים מוכרים. האין זה אחד מבולי העץ העצובים ביותר שאי פעם ראיתם? פוטובלוג מלנכולי נוסף ששווה הצצה הוא "short stories", הכולל בעיקר פורטרטים של אנשים בעלי מראה משועמם.

אם תפס אתכם עניין הפוטובלוגים, ראוי שתבקרו באתר "Photoblog". מדובר במשהו כמו הישראבלוג של הפוטו-בלוגים, רק שבמקום בלוגים יש שם פוטובלוגים, וגם אין את העניין של ה"ישרא". אחד הכשרונות העולים שם הוא פוטובלוגר בשם מייק. בארכיון שלו אפשר למצוא אוצרות אמיתיים - צילומים אמנותיים של כוסיות! אמנם הן לא ערומות במיוחד, אבל עדיין מדובר בתאווה אמיתית לעיניים.

בנימה אופטימית זו, אתם מוזמנים לנתק את עיניכם מהכתבה ולשטוף אותן בקצת אמנות ויזואלית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by