ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המטיף הקשוח ביותר בעולם (מיקי ספיליין, חלק ב') 

המטיף הקשוח ביותר בעולם (מיקי ספיליין, חלק ב')

 
 
 עוזי וייל

פיטר לנון מה'אובזרבר' יצא לפגוש את מיקי ספיליין, אביו הרוחני של הבלש הותיק והאלים מייק האמר, ונתקל בכמה הפתעות. חלק שני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקי ספיליין עצמו בתפקיד מייק האמר בסרט `ציידי הנערות` שצולם ב 1963
 מיקי ספיליין עצמו בתפקיד מייק האמר בסרט `ציידי הנערות` שצולם ב 1963   
מיקי ספיליין, הסופר שהמציא את הבלש הקשוח ביותר בעולם, בן שמונים ואחת, זועם, מצחיק, נשוי לאשה הצעירה ממנו בשלושים שנה. קטע נוסף מהראיון שפורסם ב"אובזרבר" (לחלק הראשון לחץ כאן).
 
עטיפת הספר `לילה בודד אחד`
 עטיפת הספר `לילה בודד אחד`   
למרות שהוא גר כבר 46 שנה בדרום קרוליינה, הוא נולד וגדל בניו ג`רזי. זה לא יהיה מנומס מבחינתי להעביר את דבריו לכתיב פונטי, אבל אתם יכולים להשיג את האפקט של המבטא שלו אם תסתמו את האף ביד אחת, תסגרו את השפתיים, ותדברו מתוך חור בזוית הפה.

עוד לא הגענו לביתו של ספיליין, וכבר בדרך הוא מראה לי כרטיס: רשיון לשאת נשק מוסתר. "בשביל מה אתה צריך לשאת נשק מוסתר?" אני שואל.

"במקרה שאני צריך לירות במישהו. היי, זאת בדיחה."
"איזה סיבה אתה צריך לספק כדי שיתנו לך רשיון כזה?"
"שום סיבה. אני הייתי בצבא, אז זה עזר. החוק דורש שתראה שאתה מיומן."
"אתה מתכוון, הם צריכים להיות בטוחים שאתה באמת יכול להרוג מישהו?"
"בדיוק."

אבל יש עוקץ לסיפור הזה: אם הוא יירה במישהו בדרום קרוליינה, קרוב לוודאי שזה יהיה שוטר: "זאת מדינה מוזרה. היתה לנו משטרה מאוד מושחתת, בזמן האחרון. הדבר המוזר הוא שלפי החוק, אם שוטר שולף אקדח ואתה מקדים שליפה והורג אותו, אתה זכאי. הוא לא אמור לשלוף אקדח עליך. כך שאם יש לך רשיון לשאת נשק מוסתר, כל השוטרים יודעים שיש לך נשק, והם אומרים לעצמם: `הבחור הזה יכול להרוג אותי`. אז הם עוזבים אותך בשקט.

"כלומר, המטרה היא להפחיד את השוטרים?"
"בדיוק ככה. אבל תיזהר כשאתה כותב את זה בעיתון. אני מתכוון לשוטרים הרעים".

אבל איך שאנחנו מגיעים לביתו, התדמית הקשוחה מתחילה להיסדק. אשתו הצעירה - בשלושים שנה - ג`יין מופיעה, במכנסיים קצרים וברגליים ארוכות ומושלמות, ומתכרבלת בחיקו. אני נזכר בשורה של מייק האמר: "היא הלכה לקראתי, ירכיה מנפנפות לי שלום שמח".
 
אבל כמו שעתיד הייתי לגלות שוב ושוב, יש הפתעות בסיפור הזה: אשתו היא האינטלקטואל שבמשפחה, ואף עמדה לבחירה למשרת התובע המחוזי. אני יושב ומדבר איתה על פוליטיקה, והיא פורשת בפני את תיעובה האידיאולוגי והאישי את בני הזוג קלינטון. ספיליין, בינתיים, משתעמם: הוא שונא פוליטיקה. "אני יכול לשאול אותך משהו?" הוא פונה אל אשתו.

"בטח."
"למה לא עשית לי קפה?"

"אוי, סליחה," היא אומרת והולכת למטבח. היא חוזרת תוך דקה ואנחנו שבים לדבר על פוליטיקה. ספיליין פונה אליה שוב:

"שמת בזה סוכרזית?"
"כן, בוודאי."
"בחשת?"
"בטח."

בזמן שדיברתי עם ג`יין, הוא ישב לידנו ושרק לעצמו. "אנשים שואלים אותי איך זה להיות נשואה לחזיר שוביניסטי. ואני אומרת להם: `אני נהנית מכל רגע."

אחרי כמה דקות הוא שלח אותה לקולנוע, ואני התרווחתי בכורסה. לפתע נראה לי הדבר המוזר שספיליין לא הציע לי משקה - הגיבור שלו, מייק האמר, הוא שתיין כבד. "לאא," הוא מבטל את שאלתי, אם הפסיק לשתות. "אף פעם לא שתיתי. אולי בירה, לפעמים. באדווייזר לייט. אף פעם לא אהבתי להסתובב בבארים. אני גם לא מעשן."

וזה עוד לא הכל - הוא שונא את העיר שבה מתרחשים רוב ספריו, ניו יורק. אבל מדי פעם הוא נוסע, בשביל התחקיר. משהו מאוד מוזר קורה פה. הוא מכחיש בכל תוקף גם את המוניטין שלו כרודף שמלות, ואפילו שמתי לב להסתייגות מניבולי פה - כשהוא מתעצבן הוא לא אומר "שיט", אלא "שוט", הגירסה הנקיה והילדותית משהו.

התדהמה הסופית אחזה בי כשגיליתי שהוא הפך להיות לאדם דתי. הוא פעיל בכת "עדי ה`", אלה שעוברים מדלת לדלת ומנסים לשכנע אנשים שסוף העולם קרב. וכן, גם הוא דופק על דלתות. אני לא יכול שלא לתאר לעצמי את הסצינה הבאה: נקישה על הדלת, והנה מיקי, שמדקלם את משפט הפתיחה של חברי הכת: "שלום, אני מיקי ספיליין ואני עד." והאיש בבית מתחיל לגמגם: "בחי אדוני שזה לא הייתי אני, מיקי! זה היה אח שלי! יש לי אליבי!"


את הראיון המלא ניתן לקרוא כאן (מחייב הרשמה וקבלת סיסמה, הכניסה בחינם).

לחלק הראשון
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by