ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סופה של האימפריה האמריקנית 

סופה של האימפריה האמריקנית

 
 
דביר וולק

הרשת, אמריקנית בעיקרה עד היום, הולכת להשתנות. לפי דו"ח מצב האינטרנט 2000 של "מועצת האינטרנט האמריקנית", לפני שהדוד סם יידע מאיפה זה בא לו, האינטרנט יתמלא באנשים עם שפם שמדברים בשפות מצחיקות ומחוברים מהסלולרי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בוקר טוב, דוד סם: הרשת הופכת למקום הרבה פחות אמריקני  (איור: אלכס בנרר)
 בוקר טוב, דוד סם: הרשת הופכת למקום הרבה פחות אמריקני (איור: אלכס בנרר)   
באופן מסורתי, האינטרנט היתה מאז ומתמיד מקום אמריקאי בכל האספקטים שלו. לא שאי אפשר להרוויח כסף ממה שקיים מחוץ לארצות-הברית, יאהו!, לדוגמה, משקיעה המון ברשת פורטלים בינלאומית. אבל עדיין, כשקצת מסתכלים באתרי חדשות ההיי-טק הגדולים, אפשר מאוד בקלות לראות את השתקפות התפיסה העצמית של האמריקנים כמרכז העולם, כשהיא מוקצנת פי כמה ברשת. הם הרי יצרו אותה, הם בנו אותה, והם הביאו לתוכה את הכסף הגדול. אז מה זה כל האנשים עם השפם שמדברים מוזר?

ובכן, בוקר טוב, דוד סם: הרשת הופכת למקום הרבה פחות אמריקני והרבה יותר גלובלי. הן מבחינת המשתמשים והן מבחינת האתרים. אם היום, מתוך 304 מיליון משתמשים באינטרנט, מעט פחות מחצי - היינו 137 מיליון - הם אמריקנים, בתוך חמש שנים הם יהוו פחות משליש מהרשת. רק 300 מיליון איש מתוך לא פחות ממיליארד משתמשים שיהיו מחוברים לרשת (ויעשו את זה רוב הזמן, כפי שמיד תראו), יהיו מצפון אמריקה.

הנתונים האלה עולים מדו"ח של גוף בשם "מועצת האינטרנט של ארצות-הברית", ארגון ללא מטרות רווח שנוסד על ידי תעשיית ההיי-טק האמריקנית לפני ארבע שנים, ונועד לספק מידע על מגמות ותהליכים שקורים באינטרנט, כדי לכוון את אנשי הממשל בקבלת החלטות חקיקה. המועצה כוללת בכירים בממשל ובתעשייה, ומגישה דו"ח שנתי על "מצב האינטרנט". נשמע די משעמם, אבל בדו"ח מצב האינטרנט 2000 שהגישה הוועדה בשבוע שעבר, אפשר למצוא נתונים סטטיסטיים ומגמות די מדהימים.

 

צפוף פה (ומאיפה באו כל הסינים?)

האנשים שמדברים מוזר מגלים את האינטרנט (רויטרס)
 האנשים שמדברים מוזר מגלים את האינטרנט (רויטרס)   

נתחיל בגידול במשתמשי הרשת: בשבע השנים האחרונות גדל מספר משתמשי האינטרנט בעולם מ-90 אלף ל-304 מיליון השנה. רק בשנה האחרונה מספר המשתמשים כמעט הכפיל את עצמו, ועלה מ-171 מיליון ל-304 מיליון במרץ השנה. צפון אמריקה עדיין מובילה את הטבלה, עם 136.86 מיליון משתמשים. אחריה אירופה עם 83.5 מיליון משתמשים, ואסיה עם 68.9 מיליון משתמשים. במזרח התיכון, לפי הדו"ח, קיימים רק 1.9 מיליון משתמשים. טיפונת בים.

כאמור, בעוד חמש שנים יהוו האמריקנים פחות משליש ממשתמשי הרשת - או, בניגוד למה שהאמריקנים נוטים לחשוב, הרשת היא הרבה יותר מהנקודה קום, והמגמה הזאת רק מתגברת. כי למרות שהאינטרנט כמו שאנחנו מכירים אותה היום היא עדיין אמריקנו-צנטרית - בכל העולם, ולא רק במקומות כמו הסיליקון ואדי שלנו, מבינים את הפוטנציאל המסחרי העצום שגלום באינטרנט.

האנגלית, עם זאת, עדיין דומיננטית ביותר ברשת. 78 אחוז מאתרי האינטרנט הם באנגלית, ותחזיקו חזק: לא פחות מ-96 אחוז מאתרי המסחר ברשת כתובים באנגלית. ואגב, רק כדי לסבר את האוזן, מתוך 17.7 מיליון דומיינים רשומים, 9.4 מיליון הם דמיינים המסתיימים ב-.com ואילו סיומות המדינה הפופולריות ביותה הן .uk עם 1.9 מיליון דומיינים, ו-.de עם 1.7 מיליון דומיינים.
 

ישראל: מרכז היי טק באוף ליין

בריטני ספירס. הורדת תמונות נחשבת כנראה לאיסוף מידע לצרכי מחקר
 בריטני ספירס. הורדת תמונות נחשבת כנראה לאיסוף מידע לצרכי מחקר   
ואיפה אנחנו עומדים ביחס לעולם? חדירת האינטרנט בישראל היא יחסית נמוכה מבחינה צרכנית. לפי סקרים מקומיים, מעט יותר מ-20 אחוז מהאוכלוסיה בישראל כבר התחברו לאינטרנט, זאת לעומת 42 אחוז בארצות-הברית, כ-40 אחוז בקנדה, ו-49 אחוז בנורווגיה, אחת המדינות עם שיעורי החדירה הגבוהים ביותר בעולם.

אבל לא לדאוג, כי מצבנו כמרכז היי-טק עולמי הוא ממש מזהיר. מתוך דירוג של 20 מרכזי ההיי-טק המובילים בעולם, דורגה ישראל במקום הרביעי, אחרי עמק הסיליקון, בוסטון ושוודיה. הרבה אחרינו מוקמו לונדון, סאן-פרנסיסקו, ניו-יורק, סיאטל (בה ממוקם מטה חברת מיקרוסופט) ואפילו לוס-אנג`לס. תודו שזה מחמם את הלב.


בריטני ספירס ומחקר אקדמי

הדו"ח מעלה גם נתונים מעניינים לגבי השימוש עצמו ברשת. לפי הדו"ח, השימוש הנפוץ ביותר באינטרנט הוא למחקר ואיסוף מידע, ולשם כך משתמשים בו 92 אחוז מהמשתמשים. כנראה שההגדרה הזו כוללת גם החלפת שירים בנאפסטר והורדה של תמונות של בריטני ספירס, אחרת קצת קשה להאמין לנתון הזה. השימוש הפופולרי אחריו הוא תקשורת עם חברים ובני משפחה, ולשם כך משתמשים 88 אחוז מהאמריקנים ברשת.

העדות העיקרית לפופולריות של התקשורת הבינאישית באינטרנט היא 569 מיליון תיבות האי-מייל הקיימות ברשת.
 
 

הלו, זה אינטרנט?

אינטרנט בסלולרי. הפינים אלופים
 אינטרנט בסלולרי. הפינים אלופים   
כיום קיימים 300 מיליון משתמשים של טלפונים סלולריים. המספר צפוי להגיע למיליארד משתמשים בשנת 2004, כשלמחציתם יהיה גם חיבור קבוע לאינטרנט דרך הטלפון הסלולרי. את החיבור הסלולרי לרשת מובילה אירופה, שכשליש מאזרחיה מחוברים לאינטרנט דרך הנייד.

הנתונים המדהימים ביותר הם בפינלנד, שם מחוברים באמצעות הסלולר לא פחות מ-64 אחוז מהאוכלוסיה, ושוודיה, בה מחוברים "רק" 60.3 אחוז. ארצות-הברית נמצאת בתחום הזה במקום ה-13 בעולם, עם 27.6 אחוז מהמשתמשים. בישראל המספרים נמוכים בהרבה, וחדירת הטלפונים הסלולריים עם גישה לאינטרנט החלה רק בחודשים האחרונים.

לפי הדו"ח, בעוד חמש שנים נעשה חלק גדול מאוד מהקניות שלנו דרך הסלולרי. היקף כל המסחר הסלולרי ברשת צפוי להיקף של יותר מ-200 מיליארד דולר בשנת 2005.
 

כשגמלים יתחברו לרשת

בעולם השלישי עדיין מעדיפים צורות בילוי אלטרנטיביות (רויטרס)
 בעולם השלישי עדיין מעדיפים צורות בילוי אלטרנטיביות (רויטרס)   
כשגמלים יתחברו לרשת
במדינות המתפתחות קצב הגידול של האינטרנט גדול בהרבה יותר מהצפוי, אבל עדיין נמוך יותר, כמובן, מהעולם המערבי - והמספרים מגוחכים. לדוגמה: רק 1.2 עד 2.5 מיליון איש (לפי הערכות שונות) מחוברים באפריקה. רובם מרוכזים בדרום אפריקה, בה יש יותר ממיליון משתמשים, אבל בשאר המדינות המספר נע בין עשרות אלפים עד כמה מאות משתמשים במדינות כמו אוגנדה ואתיופיה.

בדרום אמריקה המצב מעט יותר טוב. שם מחוברים 13.3 מיליון איש לאינטרנט, גידול של 136 אחוז בשנתיים האחרונות. בעוד חמש שנים אמורה למנות אוכלוסיית הרשת הדרום אמריקנית כ-67 מיליון משתמשים.

אחד החששות הגדולים ביותר הנוגעים לאינטרנט, הוא שהרשת רק תגביר את הפער בין העניים לעשירים, וישאיר את אלה שאין להם את המשאבים להתחבר לאינטרנט, הן המערביות והן במדינות המתפתחות, מאחור, במעין מעגל קסמים.

האו"ם כבר החליט שמדובר בבעיה גלובלית, והציב יעדים להגדלת החיבור לאינטרנט במדינות מתפתחות בשנים הקרובות, עד למצב של גישה לרוב אוכלוסיית העולם לרשת תוך חמש שנים. לשם כך מציע האו"ם להקציב חצי מיליארד דולר לשיפור התשתית, ולמחוק את חובותיהן של מדינות מתפתחות, אם ישקיעו את אותם הסכומים בתשתית טכנולוגית.
 

כל שניה נולד אתר

הרשת עצמה ממשיכה גם היא לפי המחקר לגדול בקצב מהמם. על פי סקר של חברת Inktomi שנערך בינואר השנה ומפורסם בדו"ח, הכילה הרשת מיליארד דפים, 6.4 מיליון שרתים, ו-4.5 מיליון אתרים. על פי סקר נוסף שנערך ביוני השנה על ידי חברת Cyveillance נמצאו מספרים גדולים בהרבה: שני מיליארד דפים. אמנם לא בטוח שהרשת הכפילה את גודלה, כיוון שמדובר בשני סקרים שונים, אבל אין ספק שהיה כאן גידול מרשים.

המסחר האלקטרוני הוא התחום הגדל בקצב המהיר ביותר באינטרנט. כיום, כ-44 אחוז מהעסקים בארצות-הברית מוכרים או מספקים שירותים באינטרנט, ועוד 36 אחוז מהעסקים צפויים לקפוץ על העגלה עד סוף השנה. גם המכירות לצרכנים (B2C) אמורות לעלות השנה באופן מקביל, מ-25 מיליארד בשנת 1999 ל-37 מיליארד השנה.

איך תיראה הרשת בעוד חמש שנים? לא ברור לגמרי, אבל כל הנתונים מצביעים על מגמה אחת: הרבה יותר אנשים אונליין, ומחוברים באופן רצוף, התממשקות גדולה יותר של כל תחומי החיים לרשת. או בקיצור: המהפכה התחילה, תישארו ותחזיקו חזק - כי הולך להיות מעניין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by