ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הוא זכאי. הם לבד 

הוא זכאי. הם לבד

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

עוד רגע קט אריה דרעי הולך לכלא. תנועה שלמה עוצרת כרגע את נשימתה בצפייה דרוכה לבאות: האם תדעך התנועה לאיטה, או שמא יבוא עכשיו מסע טיהורים מזורז של היו"ר אלי ישי? הפתרונים, כהרגלם בש"ס, לאלוהים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(מתוך פסה``ד של השופט אהרון ברק, בעניין עתירתו של דרעי לדיון חוזר בעניינו)
 (מתוך פסה``ד של השופט אהרון ברק, בעניין עתירתו של דרעי לדיון חוזר בעניינו)   
"בראשית עתירתו מציין העותר כי בחינה נוספת של הרשעתו "תחזק עוד יותר את אמון הציבור בבית המשפט העליון". אכן, אמון הציבור בבית המשפט הוא עניין חשוב. אמון זה משמעותו, בין השאר, הכרת הציבור כי ההכרעה השיפוטית נעשית באופן הוגן, אובייקטיבי, ניטרלי, תוך מתן יחס שווה לצדדים, וללא נטייה. לא זהותם של הטוענים אלא משקלם של הטיעונים הוא שמכריע את הדין. אמון הציבור אין משמעותו פופולריות ונטייה אחר רוחות הנוהגות בציבור. אמון הציבור אין משמעותו הכרעה לפי משאלי דעת קהל. אכן, אמון הציבור משמעותו הכרה, כי השופט עושה צדק על פי דין. תפישה זו של אמון הציבור מונחת ביסוד החלטתי זו, המעוגנת בדיני הדיון הנוסף הנוהגים בבית משפט זה מימים ימימה."
 
ייצור וואקום. אריה דרעי ועמו ישראל (מתוך האתר
 ייצור וואקום. אריה דרעי ועמו ישראל (מתוך האתר    
נזדמנתי השבוע לאחד מאותם "סיורי עיתונאים" של אחת החברות הגדולות במגזר הפרטי. כרגיל באירועים ממין אלה, היוו עשרת העיתונאים רק תפאורה לכמאה "סלבריטאים" שכידוע אף סיור עיתונאים אינו שלם בלעדיהם. באחד מקרנות הזווית אליהן נדחקתי במהלך הסיור, מצאתי עמיתה למקצוע, עיתונאית חרדית העובדת באחד מאותם מגזינים אותם כינה פעם חבר הכנסת רביץ "חרדונים" (מילותיו שלו..). פצחתי בשיחה ערה עם אותה עיתונאית, מגלגל זיכרונות מימיי ככתב לענייני דתות וחרדים, דורש בשלומם של עמיתים חרדים למקצוע אותם הכרתי. שאלתי לשם העט של הכתבת, יען כי דבר ידוע הוא בעיתונות החרדית: לעולם יכתוב עיתונאי תחת שם עט, וכל המרבה בשמות-עט הרי זה משובח. וכך נתגלגלה לה השיחה לאתיקה עיתונאית, והחמאתי לכתבת על כך שהצטרפה לסיור במקום לכתוב על האירוע מ"מקור שני". "בודאי", אמרה הכתבת, "מה, אנחנו עיתון של ש"ס?".

בסיכום לא סופי של למעלה מעשרים שנות פעילות של ש"ס, נראה כי המשפט "להיות יותר נוצרי מהאפיפיור" הולם את ש"ס ככפפה ליד. ש"ס ניסתה, והצליחה, להיות יותר חרדית מהחרדים: במנדטים, בתקשורת, בגלגול הכספים, בהבאת המיסיון החרדי-ספרדי לדלת כל בית שלישי בישראל. כיום, עם הליכתו של אריה דרעי לכלא, נסגר פרק בהיסטוריה של ש"ס, ומתחיל פרק חדש. את האות לכך נתן אריה דרעי בעצמו בכנס בבנייני האומה ביום חמישי: לאחר הבטחתו של סוויסה ל"מהפכה ספרדית", הצהיר דרעי (מגובה באורי זוהר מכתפו הימנית) על פתיחתה של ה"מהפכה היהודית". מצמררים ככל שיהיו דברים אלו לאוזן חילונית, הרי שיש בהם כדי נחמה פורתא: עם תום פסטיבל דרעי, ניטל מש"ס עוקץ העדתיות, והיא עתה הופכת להיות למפלגה חרדית לכל דבר.

בכדי להבין קצת יותר את המהפכה הממשמשת ובאה אלינו, הרמתי טלפון לרונן קדם, צלם הבית של ש"ס והאיש שעומד מאחורי אתר האינטרנט "הוא זכאי". קדם, עוף מוזר, משמש כצלם הבית של ש"ס מזה כשש שנים. תמונותיו מפארות את העיתונים "מיום ליום", "המשפחה", "השבוע", "יתד נאמן", גם מגזין התחקירים החדש של ש"ס "אור שמח" נטל בשמחה את תמונותיו של קדם. קדם, חילוני מאמין, עונה לשיחה בביתו בעיצומו של יום השבת, ובין לבין הוא מתדרך באנגלית חילוני נוסף בקו השני על האירועים הצפויים ביום ראשון: ביקורו של דרעי בבתי הספר, התהלוכה, העצרת ליד הכלא. "חלמתי עליו כל הלילה, לא הצלחתי לישון", מספר לי קדם כשהוא מתפנה מארגון העצרת. את המצב הנוכחי בש"ס הוא מגדיר במילה חילונית לגמרי: "אטרף".
 
הוא עוד ישוב. אריה דרעי (מתוך "הוא זכאי")
 הוא עוד ישוב. אריה דרעי (מתוך "הוא זכאי")   
"אריה דרעי וש"ס זה שני דברים נפרדים לגמרי", מספר קדם, "גורלה של ש"ס תלוי בבחירות הבאות בדרעי: ירצה, יודיע על חזרתו לפוליטיקה ויגרוף את הרחוב, אחרת ש"ס תחזור לכוחה האמיתי". לדברי קדם, החל מיום שני תהיה ש"ס ב"תקופת ביניים" ארוכה שתימשך שמונה חודשים, עד לחופשתו הראשונה של דרעי מהכלא. לאחר שמונה חודשים, יצא דרעי לחופשה מדי שבוע, ו"ימשיך לנהל את העניינים". ישי לא יעז לגעת בתומכיו של דרעי לפני תום שמונת החודשים, הרב עובדיה אולי יגבה אותו, הרחוב לא. קדם, שנפגש עם דרעי מספר פעמים בשבוע, סבור שהשמועות על ה"חזרה לרוחניות" של דרעי היו מוגזמות. "דרעי נשאר אותו דרעי" הוא קובע בפסקנות, "הוא יחזור".

השיחה עם קדם שופכת אור על אבחנה דקה שהציבור החילוני לא ממש מודע לה: כשהוא מדבר על ש"ס הוא משתמש במילה "הם", כששמו של דרעי משתרבב לשיחה יהיה זה תמיד "אריה", בגוף ראשון. "אלפי המשתתפים בכנס ביום חמישי הם לא מצביעי ש"ס" מסביר קדם. "ביניהם מצביעי ליכוד, עבודה, המפד"ל שהמשותף לכולם הוא אריה דרעי". קדם היה בוחר בדרעי לראשות הממשלה, לא בישי. לדבריו, משפט דרעי גם לו לפקפק במערכת הצדק והמשפט של מדינת ישראל, "ללא שום קשר לנשיא ויצמן" הוא מדגיש. בין השורות של קדם ודומיו אפשר לקרוא את הניצחון של ש"ס על היהדות החרדית בחזית נוספת: דרעי הפך לאדמו"ר, חזק ונערץ יותר מכל רב אשכנזי שחי כיום.
 
 
ש"ס נכנסת בימים אלו לגלגול השלישי שלה. בגלגול הראשון היה זה הרב יצחק פרץ, שטעם מהפוליטיקה ונכווה, כיום הוא מסתגר בביתו שברעננה ומסרב לענות לשאלות עיתונאים. את פרק דרעי בש"ס חתם השבוע סופית השופט אהרון ברק, גם לפי האופטימיסטים בקרב חסידי ש"ס יחלו (אם בכלל) הדיבורים על אפשרות חנינה לדרעי רק בעוד שנה. הפרק השלישי יחל ביום שני בבוקר, והוא צופן בחובו שני כיוונים אפשריים, חיוביים לציבור החילוני: ש"ס תשקוט על שמריה עד לחזרתו של דרעי למערכה ותאבד בינתיים מכוחה, או שאלי ישי יחל ב"טיהור בזק", ויפורר את התנועה מבפנים. כך או כך, ה"מנוע" של ש"ס נכנס להילוך סרק למשך תקופה ארוכה. מי יודע, זה עלול אפילו להביא שלום.


הערות לסדר

- ביום שני השבוע יתקיים בבג"צ דיון נוסף בעתירה נגד משרד הדתות בעניין מינוי הנציגים מהיהדות הלא אורתודוכסית למועצות הדתיות. בימים אלו, בהם מרבים תומכי דרעי להשתמש בביטוי "עינוי דין", כדאי לזכור שעתירה זו (על שלוחותיה השונות) מתנהלת כבר תשע (!) שנים בבג"צ. במשך השנים נתן בג"צ אינספור פסקי דין וצווי ביניים שממסד הרבנות העדיף להתעלם מכולם, ולשלם את הקנסות. זהו לא עינוי דין, זה ביזוי דין.

- ביום חמישי, בעיצומו של הריטואל הקבוע של האיום בהשבתה ערב תחילת הלימודים, עברו חדשות ערוץ 2 בשידור חי לישיבה של נציגי המורים עם ברק. "אני בטוח שמחר בבוקר הילדים ילכו לבתי הספר", אמר ברק לכתב ערוץ 2. "ואם לא?" הקשה הכתב, "אז תוכל לראיין אותי עוד פעם מחר בבוקר" ענה בשביעות רצון ברק. הנה כי כך, הצטרף לו טרמפיסט נוסף על "גבם של הילדים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by