ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
על פרשת פורומים 

על פרשת פורומים

 
 
מיכל יפה

קרה לכם פעם שלא ידעתם לאיזה פורום מתאימה ההודעה שלכם? קרה לכם פעם שהרגשתם שההוא מחנות החשמל מכר לכם קומקום במחיר מופקע? קרה לכם פעם שהזמנתם פיצה וקיבלתם חברה? השבוע בפורומים ממשיך לתרץ קושיות ובעיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

צרכן מודע

פורום צרכנות. הלו גיברת, לא לשים בסל בטעות (איור: יעל בן-דוד)
 פורום צרכנות. הלו גיברת, לא לשים בסל בטעות (איור: יעל בן-דוד)   
לפני כשבועיים החליט שר האוצר להפחית את מס הקניה על מוצרי צריכה בשיעור של עד 40 אחוז. אז חצי דקה לפני שהלכתי לקנות טלוויזיה לשירותים, קפצתי לפורום הצרכנות שלנו לשאול את גדעון גינת, מנהל הפורום, כמה שאלות על צרכנות נבונה.

איזה מן צרכן אתה?

"אני צרכן מודע. התחלתי כמו כולם בקיטורי כורסה, אבל כמה רכישות גדולות שמצאתי עצמי
מבצע הביאו אותי מן הקיטור אל המעשה. פתאום הבנתי, בהתחלה בקטן ומאז בהכל, שאפשר לקבל שירות טוב יותר, מחירים טובים יותר ומוצרים אמינים יותר.

בפעם הראשונה שפעלתי כנגד גוף שנתן לי שירות רע, עשיתי זאת מתוך כעס אבל לא האמנתי שיהיו לזה תוצאות. ההפתעה שבאה כשראיתי את התוצאות שהיו טובות יותר ממה שיכלתי לדמיין הביאה לי את ההבנה והתאבון".

מהי צרכנות מודעת?

"צרכנות מודעת היא בראש ובראשונה להבין שאף אחד לא עושה לאף אחד טובה. סוחר רוצה למכור בדיוק כמו שקונה רוצה לקנות. יש גבול למה שיעשה הסוחר על מנת למכור, ובהחלט יש גבול למה שצריך לעשות הקונה כדי לקנות.

יתרה מכך, המצב הנורמלי הוא שלכל מוצר יש יותר מספק אחד, וגם אם לא, יקומו לו מתחרים ביום מן הימים כמו במקרה "פלאפון". מכיוון שכך, אנו בוחרים את הספק ולא להיפך, ועליו לעשות הכל על מנת לגרום לנו
לקנות דווקא אצלו! זה יכול להתבטא במחיר ולפעמים דווקא בשירות.

הכלל הראשון שלי הוא: סקר מחירים וספקים. כמעט תמיד אפשר למצוא את אותו המוצר יותר בזול. סוחר שמודע לזה יקבע מראש מחירים שלפחות קרובים למתחריו. כאן בא הכלל השני: זול עולה ביוקר! כשכבר מצאנו את תחום המחירים הסטנדרטי למוצר, אין צורך להתקמצן לגמרי ולקנות דווקא את הזול ביותר. כדאי לזכור כי לכל מוצר שאנו קונים מתלווה שירות/אחריות במשך זמן רב לאחר שסיימנו לשלם עבורו. לכן, לפעמים כדאי לשלם קצת יותר (קצת!) על מנת לקנות מסוחר מוכר עם רקורד טוב".

במה הפורום יכול לעזור לגולשים?

"הפורום שלנו נועד לשתי מטרות עיקריות: הראשונה היא להטמיע את המודעות הצרכנית אותה תיארתי בציבור. ככל שיותר אנשים ינקטו בגישה צרכנית בריאה, ילמדו יותר סוחרים כי הם חייבים לשפר את השירות
ו/או המחירים שלהם על מנת למכור, כי פחות ופחות צרכנים לא מודעים יסכימו לקנות מהם.

המטרה השניה היא פומביות. מתן במה לצרכנים לספר את סיפוריהם, טובים או רעים, לגבי סוחרים מסוימים או אפילו ברמה הכללית על מנת לאפשר לאחרים ללמוד מנסיונם. סוחר שלומד כי השירות הרע שנתן מפורסם בפורום ציבורי אותו קוראים עשרות גולשים מידי יום, יזהר יותר בעתיד. בעבור זה אנו לפעמים יוצרים קשר עם סוחרים שכלפיהם הופנתה תלונה כדי לקבל את תגובתם ולהעיר את תשומת ליבם לעובדה שניתנה להם פומביות, בדרך כלל שלילית.

מטרה משנית היא ביצוע סקרי שירות מפעם לפעם של חברות גדולות ומוכרות כגון זה שביצעתי לחברת "יס" ואשר אני מפרסם מעקב לגביהם מפעם לפעם, וחברות אחרות.

חשוב לי לציין שהמטרה שלי אינה לגרום לצרכנים להציק לסוחרים בשיטה הישראלית של "אני אוציא ממנו מחיר שירד על הברכיים!". סוחרים הם קודם כל אנשים שרוצים להרוויח לחם למשפחתם ואם המחיר סביר אשלם אותו גם אם יכלתי "להוריד" את הסוחר בעוד משהו. המטרה היא לגרום לאלה שלא מתנהגים לפי חוקי השוק של "רבים רוצים למכור, איך אוכל להיות זה שיצליח למכור" לעשות זאת".

אז בפעם הבאה שמתחשק לכם שואב אבק משוכלל, אל תשכחו לקפוץ לפורום הצרכנות קודם.
 

אפקט הסינרגיזם

דיונים בנושא איזו מוסיקה מתאימה לרגעים אינטימיים (איור: יעל בן-דוד)
 דיונים בנושא איזו מוסיקה מתאימה לרגעים אינטימיים (איור: יעל בן-דוד)   
קרה לכם פעם שהיתה לכם הודעה חשובה לכתוב, שכבר ניסחתם אותה בראשכם ואז מצאתם את עצמכם בוהים במסך הראשי של הפורומים - באיזה פורום לעזאזל להעלות את ההודעה?

כי מה לעשות, יש הרבה מקרים שנושאי הפורומים חופפים. מה, בני העשרים ומשהו לא מדברים על רגש? הנוער לא מקטר לפעמים? בדרך כלל הבחירה הסופית היא לפי האנשים הקבועים בפורום ומנהל הפורום.

דווקא בפורומים בקטגוריית `תרבות ואמנות`, שהנושאים שלהם מאוד מוגדרים, הופיעו בזמן האחרון כמה שיתופי פעולה בין-פורומים מאוד מוצלחים, שעסקו בנקודות המפגש בין נושאי הפורומים.

בפורום מוסיקה קלאסית, למשל, דנו בפסי קול של סרטים, בפורום ספרות ושירה דנו השבוע בשירי משוררים מולחנים, דיון שזכה לשיתוף פעולה ואף להפניה מפורום מוסיקה עברית, ובל נשכח את כל דיונים על איזו מוסיקה מתאימה לרגעים אינטימיים (שזה סקס במילים יפות), שהופיעו לסירוגין בפורום סקס ובפורום מוסיקה פעמים רבות מספור. אין ספק שהפריה הדדית מהסוג הזה עושה רק טוב לפורומים ונקווה לראות עוד כאלה בהמשך.
 

ההודעות הטובות של השבוע

אם לא תאכלו את הסנדוויץ` בשניה זאת תמותו ברעב? (איור: יעל בן-דוד)
 אם לא תאכלו את הסנדוויץ` בשניה זאת תמותו ברעב? (איור: יעל בן-דוד)   
אז כן, מעבר להחלפת דעות, קבלת אינפורמציה והעשרת העולם הרוחני באופן כללי, מסתבר שלפורומים יש גם ערך מוסף. הג`ינג`י שלכם (שלנו) סיפר בפורום עשרים ומשהו על החברה שלו שהכיר דרך הפורומים. מערכת השבוע בפורומים כולה, על עורכיה, כתביה והשליח של הפיצה שלה מאחלת להם הצלחה בחיי הזוגיות.

בפורום תרבות דיגיטלית פקח לואו טק את עינינו וסיפר על התחנה המרכזית כפורטל הגדול בארץ, שבדומה לפורטלים אחרים בארצנו, אין כמעט תוכן, נדמה שאף אחד לא קונה את מה שיש שם ואי אפשר לשכוח לרגע שאנחנו נמצאים בישראל.

ובפורום קיטורים, קבלה ניילונית על כך שרוב האנשים לא נותנים כבוד לשקיות הניילון ופשוט קורעים אותן במקום לפתוח את הקשר בסבלנות. טענה מוצדקת? סתם קטנוניות? אתם תשפטו.
 
 

פורומים חדשים

פורום כירורגיה פלסטית בניהולו של ד"ר בעז אמן, שישמח לענות על כל שאלה שלכם בנושא.

פורום יזמות עסקית בניהולו של אמיר בסן, מנכ"ל חברת FDNB המספקת שירותי תמיכה וליווי ניהולי לחברות סטארט-אפ.

פורום חשיבה יצירתית, בניהולה של אפי, שהיא מנחה של סדנאות בנושא חשיבה יצירתית למבוגרים, ילדים ואנשי עסקים.

בהצלחה לכולם ומי יתן וכולנו נהיה יפים, עשירים ויצירתיים.

לתגובות: michaly@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by