ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר מת מצחוק 

האתר מת מצחוק

 
 
אורי ברייטמן

כבר חשבתם שראיתם הכל, מה? פרודיות על סרטים, על סדרות טלויזיה, על פרסומות - היכונו לפרודיות על אתרי אינטרנט. גולשים קוטלים את הפורטלים המובילים, מחקים אותם, צוברים רייטינג וצחוקים על חשבון הענקים. בקרוב אצלנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר מת מצחוק: בקרוב בקולנוע?
 האתר מת מצחוק: בקרוב בקולנוע?    
ברשת, וזה כבר ידוע, צוחקים על כולם, כל הזמן ובכל מקום. אף נשיא, ראש ממשלה או מנכ"ל חברת תוכנה גדולה לא בורח מחיצי הביקורת המורעלים הנשלחים מדי יום על ידי אלפי משתמשים זועמים. אלא שגם הפורטלים והאתרים הגדולים לא הצליחו להתחמק.

עשרות רבות של אתרי-פרודיה מבריקים נבנו עם השנים, חלקם יצירות מופת לכל דבר שהפכו לאתרי פולחן בקרב הגולשים. חלק נסגרו עקב התערבות סוללות עורכי הדין של הקונצרנים השונים, חלק נאלצו לברוח משירות אחסון אתרים אחד לשני עקב תלונות על פגיעה בזכויות יוצרים - אבל כמה שרדו עד היום.

כמו כל דבר בחיים, סוגי האתרים מתחלקים לשלושה: הסוג הראשון והנפוץ ביותר הוא הפרודיות הסאטיריות, השני הוא חיקוי לשם חיקוי בלבד, והשלישי - שימוש במראה אתר נפוץ לטייק-אוף (נקודת המראה, בעברית) לאתר אחר לגמרי.
 
היטלר-סיטיז. סאטירה מטורפת, בתחפושת גיאוסיטיז
 היטלר-סיטיז. סאטירה מטורפת, בתחפושת גיאוסיטיז   
את הפרודיה הקשה והמבריקה ביותר מצאנו דווקא על שירות בניית האתרים החופשי הגדול ביותר ברשת - גיאוסיטיז (Geocities), הפופולרי במיוחד גם בקרב גולשים ישראלים. "תשכח מבניית אתרים, אנחנו רוצים את הנשמה שלך!" מכריז האתר הפרובוקטיווי `היטלר-סיטיז`, המשווה בין נסיונו של הצורר הנאצי להשתלט על העולם לבין חברת האינטרנט שכרתה ברית עם הפורטל המוביל בעולם, הלא הוא יאהו! (ועליו נדבר אחר כך בהרחבה).

האתר המבריק הזה, דוגמה מפוארת לסאטירת-אינטרנט, מכריז: גיאוסיטיז רוצים להשתלט על נשמותיכם, לעשות עוד ועוד כסף, להפוך את בוני האתרים לעבדים נרצעים, להתעלם מפרטיותם וזכויותיהם - ולהפציץ אותם בפרסומות ומטרדים מסוגים שונים. אחרי כמה דקות גלישה, גם אתם תשתכנעו.
 
הבית הלבן, מוקד לפעילות מינית מזדמנת, זכה לשתי פרודיות מוצלחות, שתיהן מפתיעות במידת הדמיון למקור. מדובר בפרודיה מבלבלת ביותר, שמערבבת בין האתר הרשמי לבין הדפים המומצאים.

בסיור הוירטואלי, למשל, תיתקלו במקומות כמו `הצינוק`, `קן האהבה`, `דיסקוטק`, ו`אולם הגבינה`. בחדשות הבית הלבן תקבלו ידיעות בלעדיות על יועץ הסתרים החדש של הנשיא והחלטת NASA לשלוח סנדוויץ` ענק לחלל. היו כבר רבים שנפלו בפח, למרות שעמוד הבית האמיתי של הבית הלבן כבר עבר מאז מתיחת-פנים.
 
 
נמאס לכם לשאול את ג`יבס? מנוע החיפוש הפופולרי AskJeeves הוא מושא אתר הפרודיה Ask Jeez המאפשר לכם לשאול את ישו הנוצרי בכבודו ובעצמו. על השאלה `איפה ישו היום?` קיבלתי את התשובה: "לא מספיק שנצלבתי כדי לכפר על החטאים שלך? עכשיו אני אמור לענות על השאלות המעצבנות שלך?". כנראה שרק לאלוהים ולג`יבס הפתרונים.

גם מנוע החיפוש `הסטה לה ויסטה`, פרודיה על AltaVista המפורסם, מפתיע בתוצאותיו. חפשו כל דבר, ממכונית ועד פילים - ותקבלו תמיד אותה הודעה: "מצטערים, היום הוא יום אפייה מיוחד במרכז הקשישים במינטונקה, ולכן לא נוכל להביא לכם תוצאות חיפוש עד מחר. אולי אחרי ארוחת צהריים". על המסך מופיעה תמונה של קשישה מחזיקה מגש של עוגיות.
 
הפורטל Excite זכה לכפיל משפיל משלו - `אקסקריט` - המתהדר בשירותים מקוונים כגון `מניות מחורבנות`, `להשתמש בעיתון כניר טואלט` ו`חוקן חינם!`. במסגרת התחקיר ניסינו להפעיל את השירות האחרון אבל למזלנו הקישור לא עבד.

אולי אתם משתמשים בהוטמייל, שירות הדואר הפופולרי בעולם בחסות מיקרוסופט? כדאי לכם לבדוק גם את קראפמייל, "הדואר המסריח בעולם מאת הלגיון של ביל גייטס". מיותר לציין שכל נסיון לפתוח שם חשבון דואר לא ממש עובד, אבל לפחות יש את מי להאשים: "השרתים של ביל גייטס כל כך גרועים עד שהם לא עובדים", מפתיעים מנהלי האתר בכנותם.
 
 
הגיע גם הזמן שתורידו את הדפדפן הידוע "הדסקייפ הזיטייטור", או בתרגום לעברית `מרווח-ראש מתמהמה`. מדובר בפרודיה על הדפדפן `נטסקייפ נוויגייטור` ועל חברת נטקסייפ בכלל. גולשים מנוסים יהנו מפרודיות כמו Nedwork Sultions על החברה הגדולה בעולם לרכישת כתובות אינטרנט, וסאק-דוט, פרודיה על מגזין המחשבים היורמי המהולל `סלאשדוט`.
 

Yahoo מלך הפרודיות

יאהו - מי החיקוי ומי המקורי? כבר קשה להבדיל
 יאהו - מי החיקוי ומי המקורי? כבר קשה להבדיל   
בראש מצעד האתרים בעל החיקויים הרבים ביותר עומד ללא ערעור יאהו! שלו יותר משלושים חיקויים מוצלחים ברחבי הרשת, רובם מסווגים במדריך יאהו! עצמו. בין המוצלחים אפשר למצוא את יאשמו - מנוע חיפוש מרושע שמצא דרך מחוכמת להגיש תוצאות חיפוש מגוחכות, וואהו, האטשו, אטצ`ו ויאנקוביץ`, הפורטל של בדרן הפרודיות האמריקני הידוע.
 
ובין ייהה!, אתר דמוי-פורטל לקאובויז ויאפו! פרודיה על אסלות ומה שבתוכן, ניתן גם למצוא את נתניאהו!, האתר הפרודי המוצלח ביותר על בנימין נתניהו (בעברית) במתכונת יאהו! הישן והטוב. חלק מהפרודיות אף התבגרו עם הזמן - אתרים כמו ג`והו (המתמקד ביהודים מפורסמים) ויסהו (פורטל ללהקת יס) צמחו מחיקויי יאהו מבודחים ל`מיני-פורטלים` של ממש.
 
לא נסגור את היום בלי לשבח את את `מוחות לזומבים` המציע למכירה מוצרים הקשורים למוח האדם בחיקוי מושלם לחנות Amazon הגדולה. עבודה טובה נעשתה באתר הפרודיה על סאגת מלחמת הכוכבים וגם ב`וי-ביי`, פרודיה על אתר המכירות הפומביות הגדול eBay המציע למכירה בין השאר עובדי נטסקייפ לשעבר, איברים ונשמות בני-אנוש. כל הקודם זוכה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by