ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התחילו את המהפכה בלעדי 

התחילו את המהפכה בלעדי

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

פוליטיקלי קונקט 26 אוגוסט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לו רק היה לי ספר `לנהל מדינה בשישים דקות`. ברק בירושלים (רויטרס)
 לו רק היה לי ספר `לנהל מדינה בשישים דקות`. ברק בירושלים (רויטרס)   
מספרים, שבסביבתו הקרובה של ברק (ז"א - מי שנשאר מיועציו) קמים בבוקר, מסתכלים על הסקרים - ומתווים מדיניות. מאחר ומעולם לא נתקלתי במדריך מסוג המדריכים (הפופולארים) הנפוצים בארצנו, הנושא את הכותרת: "איך לנהל מדינה בשישים דקות", קטונתי מלהביע דעה על אפקטיביות שיטה זו, או כל שיטה אחרת.

מה שברור, שיטתו של ברק אינה שונה בהרבה משיטת הניווט של כוכב ספריו של דאגלס אדאמס, רק שבמקרה שלנו מדינה שלמה מצטרפת לטרמפ.
 
נאווה, איזה שבוע היה לי. ברק ורעייתו נופשים בקיבוץ כפר גלעדי (רויטרס)
 נאווה, איזה שבוע היה לי. ברק ורעייתו נופשים בקיבוץ כפר גלעדי (רויטרס)   
כמו רעיונות רבים נוספים, גם הרעיון של "מהפכה אזרחית", חוקה וכיו"ב הגיעו לברק מכורח המציאות, ולא מכורח המקוריות.

קם לו ראש ממשלה בבוקר, ומוצא את כל הדלתות נסגרות בפניו: הדלת של ש"ס נסגרה בטריקה, בדלתו של עראפת נשאר רק חרך צר אותו מחזיק בן-עמי עם השפיץ של הנעל, דלתו של אסד (ג`וניור) עוד לא נפתחה, על דלתו של יוסי שריד יש פתק, "סגור עד לפתיחת שנת הלימודים של מרצ במשרד החינוך".

חלון ההזדמנויות של ברק הלך והמצטמצם, הלך וקטן, עד כי לא נותרה לו ברירה אלא לקחת פטיש ולפתוח חלון חדש בקיר: מהפכה אזרחית.

כמו שכבר נכתב כאן פעמים רבות בעבר, כותב שורות אלו אינו יוצא חוצץ נגד התוכניות של ברק למדינת ישראל. יש לו לברק רעיונות טובים: שלום עם הפלסטינים, שלום עם סוריה, וכעת: מהפכה אזרחית חילונית. הבעיה מתחילה בדרך שבה קורמים רעיונות אלו עור וגידים.

ברק נלחץ לקיר, הוא ניגש לביצוע רעיונות אלו כמי שכפאו שד, ואת ברק כופאים כל שדי הקואליציה. כמו בניסיון הנפל של השיחות עם הסורים, כמו בפסגת קמפ דייויד, גם המהפכה האזרחית החלה רק לאחר שברק לא יכל כבר לדחוף את הקיר בגבו.

כמו מהלכים רבים נוספים, גם מהלך זה דינו להיכשל: זהו לא שפן בחירות הנשלף מתוך הכובע, זהו אקדח בחירות המוצמד כעת לראשו של ברק וגורם לו לשלוף.
 
 
הדיבורים על ממשלת אחדות עם הליכוד הם דברים בטלים, עורבא פרח. ברק יוצא מנקודת הנחה שהליכוד, שהפסיד את רוב מושביו בכנסת לטובת ש"ס, יצטרף עכשיו מכורח הנסיבות למהלך פוליטי שכוונתו לתחם את ש"ס ולמנוע ממנה עלייה נוספת בכוחה.

אריאל שרון, פוליטיקאי משופשף הרבה יותר מברק, רואה את התמונה נכוחה: ש"ס תהיה כוח מוביל גם בכנסת הבאה, ולא כדאי להרגיז אותה כעת יתר על המידה. מה גם שש"ס מאמצת לאחרונה קו ימני מיליטנטי שמתאים לליכוד (גם אם ירד לעשרה מנדטים) כמו כפפה ליד.

ברק ("אני אנווט") חוזר במהלך זה גם על טעותו הנצחית: הוא מתעקש ללכת לבד, ולא טורח לעדכן או לשתף את חבריו, לקואליציה או למפלגה. רעיון החוקה, אמנה חברתית, או כל שם בו יכונה המהלך אינו חדש.

הוא הועלה (גם בקדנציה הנוכחית) על ידי מפלגות רבות ובהן: ישראל בעליה, ישראל הדמוקרטית, המרכז, שינוי, אפילו המפד"ל. ברק דחה, במקרה הטוב התעלם, מכל היוזמות הללו. הוא רוצה (שוב) להוביל את הדרך ולצעוק "אחריי".

היום, אפילו מרצ כבר לא ממלאת פקודות בצייתנות עיוורת. ברק, שאך לפני חודשיים קבר במו ידיו את ההצעה לגיוס החרדים (וועדת טל), הולך לקבור גם את רעיון המהפכה האזרחית, אולי להקים וועדה.
 
 

הערות לסדר

הרב עובדיה בירושלים (רויטרס)
 הרב עובדיה בירושלים (רויטרס)   
- השבוע הייתה שעתם היפה של אנשי "חוקה לישראל". לאחר שחוק הבחירה הישירה הביא עלינו כנסת מפוררת וראש ממשלה מנותק מהמציאות ומחובר לש"ס, עברו אנשי החוקה לפרוייקט הבא: ממשלת אחדות שתביא חוקה לישראל.

חוקה לישראל יכולה לפתור בעיות רבות שבין האזרח למדינה, ובין המדינה למוסדות הדת שלה, אולם אין היא יכולה לכבות את האש מתחת לסיר הלחץ הפלסטיני. סיר זה, עתיד להתפוצץ (תרתי משמע) ברגע שגם עראפת יבין שהוא אינו עומד בראש סדר היום הציבורי של ישראל, וישחרר את הרסן של החמאס.

- רבותיי ההיסטוריה חוזרת: במערכת הבחירות שעברה גרפה ש"ס את כל הקופה עם הקלטת המפורסמת של דרעי, ועכשיו, סרט ההמשך, "הצדיק הולך לכלא" (שם זמני). בייגה, שים לב: נראה שגם סרט ההמשך יהיה "שובר קופות".

- בראיון בטלוויזיה הצהיר מוחמד דחלאן, ראש שירותי הביטחון בעזה כי עראפת "מגלה הבנה ופתיחות" באשר לחופש הפולחן שיש לתת ליהודים בכותל המערבי. מעניין אם ירדן (המיוצגת בירושלים על ידי ארגון ה"וואקף") תגלה את אותה "הבנה ופתיחות" לעניין השליטה פלסטינית על מוקד הכוח שלה בירושלים ובעולם המוסלמי: מסגד אל אקצה.

- כרבים אחרים, גם אני שמעתי השבוע על ה"מהפכה הספרדית" של מר סוויסה. כספרדי טהור (ס"ט) החלטתי שמן הראוי שגם אנוכי הקטן אצטרף למהפכה: כבר מחר בבוקר אמיר את לבושי בחליפות השחורות (הספרדיות) ממזרח אירופה, אשלח את ילדי לישיבות (ספרדיות) ליטאיות, אנגן מזמורים (ספרדים) חסידיים, ואאמץ ללבי את אורחות הכפייה של השכונה (הספרדית) מאה-שערים. במחשבה שניה, לא צריך להיות ספרדי בשביל כל זה, גם לא צריך את סוויסה.

- שבועון חב"ד של השבוע קורא לישראל לחקות (!) את אמריקה: לדברי מנחם ברוד דובר חב"ד ועורך השבועון, אימצה אמריקה לחיקה בהתלהבות יהודי שומר מצוות (ליברמן, סגנו של אל גור) כסמל לטוהר המידות, ובמהלך זה צמצמה המפלגה הדמוקרטית את הפער הגדול על יריבתה. מר ברוד, ביום שבישראל תתבצע הפרדת הדת מהמדינה כמו באמריקה, אני מבטיח לך שאבחר בך למשרת נשיא המדינה, גם אם תבחר ברב עובדיה להיות סגנך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by