ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מתן תוקף משפטי לכללי הNetiquette  

מתן תוקף משפטי לכללי הNetiquette

 
 
עו``ד אורי פיין

בקנדה התקבל פסק דין חדשני בדיני המחשבים, הנוגע לכללי האתיקה של האינטרנט, הידועים בשם נטיקט. סקירה של פסיקה מעניינת וחשובה לחיים הדיגיטליים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

האיסור לשלוח דואר זבל

התמונה מתוך אתר ה-Netiquette
 התמונה מתוך אתר ה-Netiquette   
ביום 14.6.1999 נתן בית המשפט העליון של מדינת אונטריו, קנדה, פסק דין שאכף לראשונה את הכללים המקובלים לשימוש ברשת (הNetiquette-). מפאת חדשנותו, מצאנו לנכון לסקור אותו בקצרה.

1267623 Ontario Inc ("אונטריו") היא חברה המוכרת את מוצריה ישירות ללקוחותיה באמצעות האינטרנט. Nexx Online Inc. ("נקסס") היא ספקית השירותים המתמחה באחסון אתרים על שרתיה, ואשר ארחה על שרתיה גם את אתרה של אונטריו. במהלך עסקיה שלחה אונטריו כמויות עצומות של דואר-זבל למשתמשים באינטרנט. בעקבות תלונות שהגיעו אליה, פנתה נקסס לאונטריו והזהירה אותה כי משלוח הדואר מפר את הסכם השימוש בין הצדדים וכי אם לא תחדל ממשלוחו, נקסס תפסיק את פעילות אתרה.
אונטריו שכרה בתגובה את שירותיו של צד שלישי ששרתיו בקליפורניה, כדי שישלח את דואר הזבל מטעמה. צד שלישי זה עשה כן בקצב של 200,000 e-mails ביום למשתמשים שונים באופן אקראי (ובתוכם גם למספר לקוחות נקסס). בעקבות כך, ניתקה נקסס את אתרה של אונטריו. הואיל ואונטריו לא הצליחה למצוא ספק שירותים אחר המתיר משלוח דואר זבל, היא הגישה לביהמ"ש באונטריו, עתירה לקבלת צו מניעה המורה לנקסס להפעיל מחדש את אתרה.

בבית המשפט, טענה אונטריו כי נקסס הפרה את ההסכם עימה בנתקה את אתרה למרות ששילמה תמורת שירותי נקסס מראש, וכי הואיל ועסקיה מבוססים על האינטרנט היא תפשוט את הרגל אם ייאסר עליה משלוח דואר הזבל. נקסס טענה לעומתה, כי אונטריו הפרה את ה-"Netiquette", כללי האתיקה הלא כתובים של המשתמשים ברשת ("כללי הרשת"), ועל כן גם את ההסכם ביניהן שאסר על הפרה כזו, וכי במשלוח דואר הזבל, סיכנה אונטריו את עסקיה של נקסס, הן בכך שהרגיזה את לקוחות נקסס והן בכך שגרמה לה להפר את ההסכם שבינה ובין Exodus Communications Inc. ("אקסודוס"), ספקית הגישה של נקסס לאינטרנט.

בית המשפט הקנדי נדרש לנתח את תנאי הסכם השימוש שבין נקסס ואונטריו, אשר לא כלל איסור מפורש על משלוח דואר זבל, אבל כלל סעיף המחייב את המתקשר למלא אחר כללי הרשת בעת משלוח הודעות דואר אלקטרוני או הודעות לקבוצות דיון.

בשלב ראשון בדק בית המשפט האם משלוח דואר זבל נחשב להפרה של כללי הרשת. בית המשפט מציין כי ספקי גישה מעטים מאפשרים משלוח דואר זבל דרכם, כי קיימות מדינות בארה"ב אשר אסרו על כך במפורש וכי מעיון בדו"חות ובספרים שעוסקים באינטרנט עולה כי משלוח דואר זבל נחשב למנהג מגונה. עוד מציין בית המשפט כי התגובות שקיבלה נקסס ממשמשים ברשת היו חריפות ביותר, דבר שאף הוא מלמד על כך שמשלוח דואר זבל אינו הרגל הנחשב לראוי באינטרנט. באשר לתקדימים משפטיים - בית המשפט ציין כי אין בקנדה תקדימים המגדירים את תוקפם של כללי הרשת וכך אף בארה"ב, אך הפנה לתקדימים אמריקאיים המגנים את תופעת דואר הזבל בכללותה.

 

קביעת בית המשפט, פסק הדין

בשלב זה, סיכם בית המשפט הקנדי וקבע:

"I conclude after reviewing the principles that emerge in the American caselaw, the excerpts from the literature provided, and the reaction of individual internet users that unless a service provider specifically allows in the contract for unsolicited commercial bulk e-mail to be distributed, it appears clear that sending out unsolicited bulk e-mail for commercial advertising purposes is contrary to the emerging principles of "Netiquette""

כמו כן הפנה בית המשפט לסעיף נוסף בהסכם השימוש שבין נקסס ואונטריו המאפשר לנקסס לקבוע תנאים נוספים בהסכם, וקבע כי נקסס עשתה זאת בהזהירה את אונטריו כי אסור לה להמשיך במשלוח דואר הזבל. עוד הפנה בית המשפט להסכם שבין נקסס ואקסודוס, ספקית הגישה של נקסס, בו נאסר על נקסס לאפשר משלוח דואר זבל באמצעות שרתיה. בית המשפט קבע כי משלוח דואר זבל, באמצעות צד שלישי המפנה לאתר של נקסס, עומד בסתירה לחוזה שבין נקסס ואקסודוס ועל כן אם לא ינתן צו המניעה, תהיה נקסס מצוייה בהפרה של החוזה עם אקסודוס, דבר שעלול לגרום לה לנזק כלכלי כבד ואף לחיסול עסקיה.

בבודקו אם התמלאו התנאים למתן צו המניעה על פי הדין הקנדי, קבע בית המשפט כדלקמן:

א. משלוח דואר זבל מהווה הפרה של כללי הרשת, אלא אם הותר מפורשות בתנאי הרשיון.
ב. על פי תנאי הרשיון של נקסס היה מותר לה להוסיף תנאי האוסר על משלוח דואר זבל.
ג. הנזק לאונטריו אינו גדול הואיל והיא יכולה להתקשר בחוזה עם ספק שירותים אחר, המסכים לאפשר לה לשלוח דואר זבל באמצעות שרתיו. אם היא אינה מוצאת ספק שירותים כזה, רק מתחזקת המסקנה האמורה בסעיף א` דלעיל.
ד. הנזק לנקסס מהתרת המשלוחים גדול בהרבה מהנזק לאונטריו מאיסורם, הואיל והיא מצוייה בסכנה שתימנע ממנה הגישה לרשת ואז הן היא והן אונטריו לא יוכלו להמשיך בעסקיהן.

עו"ד אורי פיין עובד במשרד עורכי הדין רביה, פיק ושו"ת, המתמחה בדיני מחשבים ואינטרנט
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by