ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטוב, הרע והאינביזיבל 

הטוב, הרע והאינביזיבל

 
 
דביר וולק

אתם אולי לא יודעים את זה, אבל ברגעים אלה ממש מתרחש קרב עקוב מדם. המשתתפים: בצד של הטובים יאהו!, מיקרוסופט ואודיגו (הם משלנו) - בצד של הרעים AOL ו-.ICQ התוצאה הצפויה: בקרוב לא תצטרכו להוריד את תוכנת המסרים שיש לחברים שלכם, אלא את התוכנה שאתם הכי אוהבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניסיתם פעם לדבר עם משתמשים של תוכנה אחרת דרך ICQ?
 ניסיתם פעם לדבר עם משתמשים של תוכנה אחרת דרך ICQ?   
בילית לילה אדום עיניים בצ`ט נידח. מפה לשם מצאת נפש תאומה, גלגלתם שיחה שהתלהטה מעט, והופ, חמש בבוקר וצריך ללכת לישון. טלפון היא לא מוכנה למסור, אבל הנה שם המשתמש שלה בMSN- מסנג`ר. "תוסיף אותי לרשימה, חמוד", היא מסיימת במתיקות ונעלמת. ולך יש רק אייסיקיו, נותר עם שתי אפשרויות: תאבד אותה, או תתקין עוד מסנג`ר.

מאות מסנג`רים (תוכנות הודעות מיידיות) פועלים כיום ברשת. לגדולים ביניהם מיליוני משתמשים, לקטנים קצת פחות, אבל המכנה המשותף הוא אחד: רובם לא מאפשרים תקשורת בין משתמשים של תוכנה אחת לשניה, מה שמאלץ אתכם לבצע פשרות כואבות כמו זו שתוארה לעיל.

התוצאה הסופית היא שאצל די הרבה משתמשים פועלות כמה תוכנות מסרים במקביל, מה שיוצר עומס על המחשב, ומבלגן את החיים באופן כללי. אם תחשבו על זה רגע רק מהזווית שלכם כצרכנים, זה מגוחך בערך כמו מצב שבו בעלי סלולרי של נוקיה לא היו יכולים לדבר עם בעלי סלולרי של מוטורולה, או שמשתמשי אאוטלוק לא היו יכולים לשלוח אי-מייל למשתמשי יודורה. אבל תקשיבו טוב: המצב הזה יסתיים די בקרוב, יהיה סטנדרט אחיד שיאפשר לכולם לדבר עם כולם, ומי שירוויח מזה יהיו אתם - המשתמשים.

 
סטיב קייס. מעניינת אותי רק הפרטיות, באמת!
 סטיב קייס. מעניינת אותי רק הפרטיות, באמת!   
לכאורה זה נשמע נחמד, אוטופי ונאצל. כולם מדברים עם כולם, כל אחד יכול לבחור את התוכנה שהוא אוהב ולא להיכנע לתכתיבים של האנשים איתם הוא רוצה לדבר. חברות קטנות שימציאו פטנטים מגניבים יוכלו להפיץ את התוכנות שלהן בלי לבנות את כל קהילת המשתמשים כל פעם מחדש. אבל נחשו מה? זה מתנגש עם האינטרסים של מי שיש להם מה להפסיד, או במילים אחרות, AOL, ששולטת בכ-90 אחוז משוק המסנג`רים, עם יותר מ-150 מיליון משתמשים, בעזרת שתי התוכנות שלה, AIM ו-ICQ.

AOL מקפידה לחסום את הגישה לשרתיה לכל חברה שמנסה לחבר איזשהו מסנג`ר למאגר המשתמשים שלה. והסיבה ברורה: מכיוון שמאגר המשתמשים שלה הוא הגדול ביותר, הרי שאם אתם רוצים להצטרף לקהילה פעילה, הדרך הנוחה ביותר תהיה בעזרת התוכנה של AOL. אם חברות אחרות יתחברו אליה, היתרון הזה יאבד.

כך למשל, מנהלת אודיגו הישראלית (1.3 מיליון משתמשים "בלבד") קרב סיזיפי שהולך ככה, פחות או יותר: אודיגו מאפשרת למשתמשיה להתממשק למשתמשי AIM דרך התוכנה - ו-AOL חוסמת את הגישה. אודיגו מוצאים פירצה חדשה - ו-AOL חוסמת שוב את הגישה - וחוזר חלילה, כבר שלושה חודשים. השמועות בסיליקון ואדי אפילו מספרות על כך שב-AOL כל כך התעצבנו פעם על אנשי אודיגו, שפשוט חסמו לעובדי החברה את הגישה ל-AOL, שיתבעסו קצת. כרגע בהחלט ניתן להתחבר מאודיגו למשתמשים של AOL, אבל לכו תדעו מה יהיה המצב מחר בבוקר. לאייסיקיו, אגב, דווקא אפשר להתחבר דרך אודיגו, למרות שאנשי אודיגו אומרים שכל ניסיון שלהם לפנות לאייסיקיו באופן רשמי לא נענה.

אנשי AOL טוענים שמה שמדאיג אותם זה הפרטיות והאבטחה של משתמשיהם. ואנחנו אומרים: באמת, מה שמדאיג אותנו זה גורל דובי הקואלה המנומרים של גוואטמלה. הרי AOL באמת פוחדת לאבד נתח שוק. בינתיים, AOL עושה פרצוף ומנסה להחזיק את החבל משני צדדיו. החברה אומרת שהיא תומכת באיחוד סטנדרטים, אבל רק אם לא יהיו בעיות אבטחה. מה זה אומר? לסטיב קייס פתרונים. 
יאהו! מסנג`ר. מתממשקים חופשי חופשי
 יאהו! מסנג`ר. מתממשקים חופשי חופשי   
תהיה AOL עקשנית ככל שתהיה, עושה רושם שמישהו מזיז את הגבינה שלה ממש בזמן שאתם קוראים כתבה זו. ככל הנראה, בחודשים הקרובים הולך להיווצר סטנדרט אחיד להודעות מיידיות. משתי סיבות: האחת היא שיותר מדי גופים גדולים מעוניינים שייווצר מצב כזה, והשניה היא שבאינטרנט המשתמשים תמיד מנצחים בסוף.

וכך, אם הכל יילך כשורה, בעוד כמה חודשים אתם תוכלו להתחבר מהתוכנה החביבה עליכם (אם היא לא AIM) לכל תוכנה אחרת, והרבה מזה בזכות חוצפה ישראלית.

המאמץ העיקרי שנעשה בתחום, לפחות ברמה המיידית, מתבצע על ידי גוף שהוקם לפני כחודשיים ונקרא IMunified, המאגד בתוכו קואליציה מרשימה למדי של חברות שמפעילות מסנג`רים מתחרים ב-AOL. רשימה חלקית: יאהו!, MSN, אודיגו, AT&T, אקסייט@הום, פון.קום, ופרודיג`י. נשמע מרשים? בהחלט. וגם ברור למה החברות האלה התאגדו (מיקרוסופט ויאהו? עושות את זה ביחד?): הן אלה שצריכות לפרוץ את מעגל הקסמים של מאגר המשתמשים הענק של AOL, ואם אפשר להרוויח קצת יחסי ציבור כדוד הנאבק בגוליית של AOL, אז בכיף.

הארגון הזה שם לעצמו למטרה לאו דווקא למצוא פרוטוקול אחיד שישמש למשך שנים (לזה נגיע מיד), אלא להגיע לפתרון מהיר שיאפשר למשתמשי התוכנות של כל החברות האלה לתקשר ביניהם ממש בקרוב. כמה בקרוב? הדד ליין לניסוח הפרוטוקול הוא סוף אוגוסט. מה שאתם שומעים. העבודה על הפרויקט התחילה לפני חודש, ולפי אנשים המעורבים בעשיה זה הולך לא רע בכלל.

מצד שני, גוף שנקרא Internet Engineering Task Force, או בקיצור IETF, עובד כבר תקופה די ארוכה על סטנדרט לטווח ארוך, שיאפשר תקשורת מיידית בין כל שני מחשבים המחוברים לאינטרנט, בדומה לפרוטוקול האי-מייל האחיד. כרגע, עושה רושם, הישועה תבוא מ-IMunified.

"אנחנו מתקדמים מצויין ברמה הטכנית", אמר בסוף השבוע רוס באגלי, מנכ"ל TribalVoice, עוד אחת השותפות בפרויקט. "ההרגשה שלנו בנוגע למצב הדברים היא טובה. מה שאנחנו מנסים לעשות הוא ליצור פתרון ביניים מהיר וקל ליישום. אנחנו רוצים להראות שאנחנו יכולים לעשות את זה בקלות ובמהירות".
 
 
אודיגו. מחלוצי המהפכה
 אודיגו. מחלוצי המהפכה   
גבי מצליח, מנהל הפיתוח והטכנולוגיה של אודיגו, אחת המייסדות של IMunified, מספר בראיון לנענע שהרעיון החל להתגלגל כשאודיגו מימשקה את התוכנה (המצויינת, אגב) שלה ליאהו! מסנג`ר, ועמדה בקשר עם אנשי ענקית האינטרנט, שבניגוד ל-AOL דווקא די שיתפו פעולה. "ברגע שהתחלנו לדבר עם יאהו!", הוא מספר, "הבנו שה-IETF עובד לאט בנושא פרוטוקול אחיד למסרים מיידיים, ואולי כדאי שנעשה משהו לפני זה. דיברנו על הקמת קבוצה של חברות מובילות, שתיצור סטנדרט לתקופת ביניים. פנינו כמובן גם ל-AOL אבל הם לא הגיבו לפניה, ואז איגדנו עוד כמה חברות, במטרה לחפש פתרון מהיר, ולהוכיח שכל מה ש-AOL אומרים בקשר לסכנות האבטחה הוא קשקוש".

הפתרון של Imunified, מסביר מצליח, מתבסס על פרוטוקול אחיד שיאפשר לתוכנה שנמצאת עם אצל כל משתמש, לתקשר לא רק עם שרתי החברה לה שייכת התוכנה, אלא עם שרתיהן של כל שאר החברות שיאמצו את הפרוטוקול. כך לדוגמה, משתמש של יאהו! מסנג`ר יוכל לפנות אל משתמש של MSN מסנג`ר, או אל משתמש של אודיגו, הישר מהתוכנה איתה הוא עובד. מגניב, הא?

היתרון של ההצעה הזו, בניגוד לפרוטוקול של IETF, היא מהירות היישום שלה. ברגע שכל החברות יחליטו שהפרוטוקול המוצע מקובל עליהן, הן פשוט ישדרגו את השרתים, יוציאו גירסאות חדשות שתומכות בפרוטוקול, והופה, כל אחד יוכל להתקין את התוכנה שמתאימה לו. מצליח לא מתחייב על זמנים (בכל זאת, מעורבים כאן גם לווייתנים כמו מיקרוסופט ואיי.טי.אנד.טי), אבל לדעתו "אין שום סיבה שתוך חצי שנה מהיום כל התוכנות של החברות ב-IMunified לא יתקשרו ביניהן".
 

פתרון לטווח הרחוק, יגיע כנראה מ-IETF. אבל יש לו שני חסרונות עיקריים: הדברים מתנהלים באיטיות בארגון וולונטרי, וגם אחרי שייווצר סטנדרט, הוא צריך להיות מאומץ על ידי כל התעשייה, במילים אחרות - הוא יצטרך למצוא חן בעיני AOL, שהמצב הנוכחי מוצא חן בעיניה יותר. השני הוא העובדה שמדובר בפרוטוקול שלא ממש דומה לצורה בה התוכנות הקיימות עובדות, ומבוסס על תקשורת בין מחשבי השרת של החברות השונות ולא בין המשתמשים. ההערכות ששמענו, במקרה הטוב ביותר, מדברות על שנתיים.

אבל שלא יהיה לכם ספק: זו המגמה, והיא טובה לכם, הצרכנים, ולחברות הקטנות כמו אודיגו: "בסופו של דבר מי שייתן שירות טוב יינצח, לא קהילות סגורות. על מה חברות סלולריות מתחרות כשהן פונות למשתמשים? על השירות הטוב ביותר. לכן לנו חשוב לתת את השירות הכי טוב, ומבחינה זאת אנחנו מובילים, כי המוצר שלנו הוא הכי עשיר מבחינת היכולות שלו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by