ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אני לוזר? אני? 

אני לוזר? אני?

 
 
אודליה ברקין

הקמתם סטארט-אפ. הייתם בטוחים שאו-טו-טו אתם מיליונרים, אבל נכשלתם בענק. ובכן, אל דאגה, אתר חדש שמוקדש כולו ליזמי סטארט-אפ כושלים, יעזור לכם להתגבר על המשבר, לאגור כוחות ולהסתער מחדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנה אחד שבנה איזה סטארט-אפ נחמד, שדווקא יש לו פוטנציאל (רויטרס)
 הנה אחד שבנה איזה סטארט-אפ נחמד, שדווקא יש לו פוטנציאל (רויטרס)   
זו בעצם כרוניקה של מוות כמעט ידוע מראש. מדי יום צצות אלפי חברות, רובן בתחום ההיי-טק והאינטרנט, בלבן חלום ובעיניהן הדולרים. אבל מה, הדרך ארוכה ומסוכנת, ורק מעטים שורדים. קודם כל צריך להשיג משקיעים, משימה שכרוכה בהרבה שיטוטים ובהרבה סירובים, אחר כך הון אנושי ומבנה ארגוני - ובסוף צריך גם, אהם אהם, להצליח. בכל שלב בדרך אפשר ליפול, ובאמת, רבים הם הנופלים. על כל מיראביליס אחד, יש יותר מעשרה חלומות שהתנפצו, והותירו את הוגיהם מתוסכלים, סחוטים, ועם מינוס תופח בבנק.

לא נעים, אבל אל דאגה: החל מתחילת חודש מאי פועל האתר סטארט-אפ-פיילורס.קום (כשלונות סטארט-אפ נקודה קום) על תקן של אחות רחמנייה. הוא מגיש סעד נפשי למפוטרים הטריים שחוזים בחלום הגדול שלהם מתרסק, מציע עצות פרקטיות כיצד לזהות שהחברה שלך עומדת להריח את הדשא מלמטה, ואיפה הכי כדאי לצאת לחופש כשאתה מוצא את עצמך לפתע חסר תעסוקה. למרבה הצער, או השמחה, קהל היעד של האתר הזה הולך וגדל מרגע לרגע.

האתר הוא פרי מוחו הקודח של ניקולס הול, איש עסקים ונשיא איגוד יזמי התוכנה של עמק הסיליקון. הול, רק בן שלושים, חווה בעצמו שלושה כישלונות עסקיים גדולים: בתחום השירותים הפיננסיים, בתחום המשקאות ובתחום תעשיית האינטרנט. הרעיון לאתר צץ במוחו עת ישב ליד השולחן במטבח וקרא כתבה המציירת את דיוקנותיהם של חבריו ושלו, המפסידנים האחרונים בתחום ההיי-טק.
 
החולצה הרשמית של האתר. אם הדיסקו יכול לעשות קאמבק - גם אתה!
 החולצה הרשמית של האתר. אם הדיסקו יכול לעשות קאמבק - גם אתה!   
לאחר שראה מה כבד המחיר הנפשי והחומרי שגובה כישלון עסקי, החליט הול, בתמיכתם של אשתו וידידיו, להקים אתר שיהווה מקום בו יוכלו הגולשים לאגור כוח ולקפוץ חזרה לעולם העסקי כשהם מאוששים וחכמים יותר. הול האופטימי לא מאמין במשמעות השלילית והגורפת של המילה "כישלון". מבחינתו כישלון משמעותו שלפחות נעשה איזשהו ניסיון, יש להפיק ממנו לקחים ולהמשיך הלאה. "זה שנכשלת לא הופך אותך לכישלון", אומר הול בראיון לאתר אלטרנט.

האתר מציע פורומים ובהם נידונות סוגיות הרות גורל כמו מתי הרגע הנכון לעזוב את החברה שלך ולוותר על החלום שלך. במעין תוכנית תמיכה שמזכירה את תוכניות 12 השלבים של אלכוהוליסטים אנונימיים, מעמיד הול חונכים מבוגרים, אנשי עסקים מנוסים שתמורת תשלום סמלי יעזרו לסטארט-אפיסט המסכן לשפר את החברה שלו ואולי אפילו למנוע את התמוטטותה.

גולשים שונים למודי נסיון מר, מפרטים מיני טיפים מאוד חשובים לשמירה על יציבות החברה ולקריאה נכונה של המפה, לדוגמה: תמיד תתיידד עם הסגנים הזוטרים במחלקת כוח אדם, הם הראשונים לדעת שמשהו לא בסדר, או: אם לפתע פתאום לא מקבלים יותר החזרים על ארוחות הצוהריים בסושי בר, אין יותר מסאג`ים לעובדים וחלים קיצוצים בחומרי המשרד (נגמר הנייר בפקס ואף אחד לא מביא חדש) מותר לך להתחיל להניח שהחברה שלך בצרות.

המסר העיקרי של האתר הזה, האופטימי להחריד, הוא לא לאבד את התקווה. תמיד תוכל למצוא אנשים עם כישלונות גרועים משלך, יש לך עם מי לדבר ולהתייעץ, וכמו כל דבר בחיים, מה שלא הורג אותך רק מחשל אותך. כל גולש מוזמן לספר על הכישלון שלו, לנסות לחפש עבודה בלוחות הדרושים, או לגייס כוח אדם על מנת להגשים את הרעיון הבא שלו. הול אפילו הגה חולצה, שמנציחה את המוטו של האתר: "אם הדיסקו יכול לעשות קאמבק - גם אתה!".
 
הול, בשונה מרוב הסטארט-אפים האינטרנטיים, דווקא מצהיר שהמטרה הסופית שלו היא לקבל כמה שפחות קליקים חוזרים. "אם הקהילה שלנו תתפקד כמו שצריך, פחות ופחות מבקרים באתר יחזרו אליו". ועל זה נאמר: בטח בטח.

אגב, יש אנשים רעי לב שמסתכלים על כישלון בצורה קצת פחות אוהדת וחינוכית. האתר פאקד-קומפני.קום, הוא מקבץ של צרות עין ושמחה לאיד. האתר, שזכה למיליון מבקרים כבר בשבועות הראשונים לפתיחתו, הוא מעין משחק. הגולשים צריכים לנבא איזה סטארט-אפ עומד למות, ולבסס את הנבואה שלהם על איזושהי הוכחה. המנצחים הם אלה שנוקבים בשמותיהם של האתרים הכושלים ביותר.

מקים האתר, פיליפ קפלן, בן ה-24, מספר שבכלל בנה אותו לעצמו ולחבריו ולא חלם על כזאת חשיפה. קפלן וחבר מרעיו כבר חזו בקריסתו של פורטל מכובד שהוקדש כולו לדגני בוקר, וכך הולך היכל התהילה של האתר ומתמלא מרגע לרגע. בשבועות האחרונים, כמה לא מפתיע, רוב הגולשים מהמרים על סגירתו של האתר של נאפסטר. אגב, בראיון לסי.אן.אן, קפלן מודה כי "אם משהו היה פותח אתר כזה כמו שלי שלמטרות רווח, בוודאי הייתי רושם אותו אצלי כמועד לכישלון".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by