ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מסמך שדלף: תוכנית מיקרוסופט נגד הקוד הפתוח 
 
 
אילנה תמיר

מכתב פנימי ששלח כביכול, מנהל בכיר ב-HP מגלה על כוונותיה של מיקרוסופט לפעול בכל הערוצים המשפטיים בכדי לדרוס את קהילת הקוד הפתוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מיקרוסופט מתכוונת לפעול דרך הערוץ המשפטי בשביל לחסל את התוכנה החופשית". כך כתב לעמיתיו, ככל הנראה, מנהל HP במסמך פנימי שדלף.

המסמך המתוערך ליוני 2002 נחשף בידי אתר News Forge השייך לקהילת לינוקס והקוד הפתוח. על פי האתר, האמינות של המסמך אושרה בידי דוברי HP.

את המכתב שלח גארי קאמבל, מנהל בכיר ב-HP, לעמיתיו, בהקשר של הסכם פטנטים שחתמה HP עם מיקרוסופט. "היום הסכמנו על רישיון פטנטים חדש עם מיקרוסופט, אשר עשוי להגן על האינטרסים של HP בטווח הקרוב, אולם להשפיע באופן משמעותי על השימוש של HP בתוכנות קוד פתוח בטווח הארוך. חשוב יותר מכך, אנחנו למדים עכשיו שמיקרוסופט מתכוונת להתחיל בפעולות משפטיות כנגד התעשייה על שימושה בתוכנות קוד פתוח, מה שעלול למנוע מאיתנו להשתמש בכמה מוצרי קוד פתוח פופולאריים."
 
 
קאמבל חושש כי מיקרוסופט תתקוף את HP כחברה המתקינה את לינוקס על מוצריה. מורגש במסמך כיצד הוא מנסה לתמרן בין השאיפות האימפריאליסטיות של מיקרוסופט לבין האינטרסים המשותפים ל-HP ולקוחותיה להשתמש בתוכנות קוד פתוח.

עוד קאמבל כותב, כי לדעתו, בטווח הקרוב, אין צורך להפסיק את שילובן ושיווקן של תוכנות הקוד הפתוח, אולם חייב "להוריד פרופיל" בנושא. הוא קורא לעמיתיו בחברה לחשוב על תוכנית עבודה כוללת, שתגן על HP בבית המשפט מפני תביעות הפטנטים של מיקרוסופט.
 
אליזבת פיליפס, דוברת HP, מאשרת את אמינות המסמך אולם לדעתה מסמך זה כבר לא רלוונטי. המכתב, לדעתה, מוכיח את נאמנותה של HP ללקוחותיה ולזכותם להשתמש בלינוקס ובתכונות קוד פתוח. אולם היא גם מסייגת ומוסיפה שמיקרוסופט היא שותפה בכירה של HP.

רישום מאסיבי של פטנטים, הפך כבר לשיטת עבודה מקובלת של מיקרוסופט לגריפת רווחים, והיא פועולת במרץ בכדי להרחיב כמה שיותר את תשתית הקניין הרוחני שרשום על שמה. לא פחות מ-5000 אפליקציות של החברה נמצאות עכשיו בקנה של משרד הפטנטים, מחכות לאישור.

יחד עם זאת, לא נרשם עדיין שום פטנט המכוון באופן ישיר כנגד מוצרי קוד פתוח. אולם אנשי קהילת הקוד הפתוח מזהירים ללא הרף מפני התקפה דורסנית עתידית שכזו. המסמך שנחשף אכן מאשש עבורם חששות אלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by