ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ארכיון האינטרנט הישראלי יוצא לדרך 
 
 סבא, ככה נראה פעם האינטרנט? (מתוך אתר הניסוי)   
 
טלי לכיש

ניסוי לתיעוד אתרי אינטרנט ישראלים יהפוך אולי לפרוייקט שימור לאומי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בטח לא שמעתם עליו מעולם, אך בישראל, כמו במדינות רבות בעולם קיים חוק בשם "חוק הספרים" (חובת מסירה וציון הפרטים התשס"א 2000), המחייב כל מי שהוציא לאור בישראל ספר, עיתון או דבר דפוס אחר למסור חינם לבית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי שני עותקים ממנו, בתוך חודש מיום הוצאתו. החל מחודש יוני 2001 החוק חל גם על פרסומים שאינם מודפסים על נייר, כגון: קלטות וידיאו ואודיו, תקליטורים, דיסקטים, פילמים, מיקרופילמים, שקופיות ועוד.

מטרתו העיקרית של חוק זה כפי שכתוב באתר של מדור עותקי חובה בספריה הלאומית היא "לשמר את הפרסומים לדורות הבאים כתיעוד של התרבות הישראלית הכתובה, ודואג לכך שהם יהיו זמינים לציבור גם שנים רבות אחרי שאזלו מן השוק".
 
סבתא, את טוענת אותו דבר? (מתוך אתר הניסוי)
 סבתא, את טוענת אותו דבר? (מתוך אתר הניסוי)   
לאחרונה, ספריות לאומיות רבות ברחבי העולם החלו "לשמור" גם אתרי אינטרנט בנוסף לכל אותם הפרסומים "הסטנדרטיים", בעקבות ההבנה שבדיוק כמו עיתונים, ספרים, סרטים ושאר תוצרים תרבותיים, אתרי אינטרנט גם הם מוסרים מידע על החברה שבמסגרתה נוצרו,
ומשקפים את התרבות בהקשרה הם מתקיימים.

בארץ הרימה את הכפפה דוקטורנטית במחלקה ללימודי מידע באוניברסיטת בר אילן בשם רבקה שויקי המכהנת גם כראש מדור עותקי חובה בספריה הלאומית, אשר החליטה במסגרת עבודת הדוקטורט שלה לחקור את סוגיית התיעוד והשימור של אתרי אינטרנט ישראלים.

כך, במהלך שישה חודשים תמימים (בין נובמבר 2003 למאי 2004) דגמה שויקי אחת לחודש 15 אתרים קבועים כחלק מניסוי חלוצי שעוסק בתיעוד אתרי אינטרנט ישראלים. הניסוי נערך בשיתוף עם הספרייה הלאומית בירושלים, שמצידה מעוניינת ללמוד את הנושא על מנת ליזום בעתיד פרוייקט לאומי רחב היקף לתיעוד ושימור אתרי אינטרנט ישראלים.

בשיחה עם חיים ברשת סיפרה שויקי שמדובר בינתיים בניסוי קטן שנמצא בשלבי סיום, ועוד כחודש יעלה בגרסתו הסופית לאתר הספרייה הלאומית כחלק אינטגרלי מהקטלוג של הספרייה.
 
 
מהם הקריטריונים לפיהם נבחרו האתרים לתיעוד?
"סגנית המנהל רוֹזַלין דיוּק בחרה את הנושא – אתרים שעוסקים בסכסוך הישראלי-פלסטיני, משתי סיבות עיקריות: ראשית, זהו נושא שקוראים רבים מתעניינים בו, ושנית, חשוב לתעד את המתרחש בו בזמן אמת. פנינו למספר אתרים שבחרנו, ו-15 מתוכם הסכימו לקחת חלק בפרוייקט. אמנם יש מידה מסויימת של מקריות ביחס לשיקוף, כי בכל זאת מדובר במספר קטן יחסית של אתרים, אבל בכל זאת השתדלנו ליצור גיוון מבחינת דעות פוליטיות, סוגי אתרים, עניין לקוראים וכו'. שני אתרים לדוגמא שתועדו במסגרת הניסוי הם: האתר של גוש שלום מחד, והאתר של חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי מאידך."

מי מתקצב ותומך בניסוי?
"עד עכשיו עלויות הניסוי אפסיות. אני קניתי תוכנה מיוחדת עבור תיעוד אתרים שעלותה 50$, ואת שאר המשאבים מספקת לי הספריה הלאומית שתומכת ומסייעת לביצוע הניסוי, בין אם מדובר בעמדת מחשב, ציוד נדרש, שילוב האתרים בקטלוג הספרייה, ועוד."

מה הייחוד של ניסוי זה לעומת פרוייקטים אחרים הנערכים ברחבי העולם?
"יש שני סוגים של פרוייקטים: האחד, פרוייקטים במסגרת ספריות לאומיות אשר מתעדים אתרים השייכים לאותה מדינה בלבד; הפרוייקט של הספריה הלאומית באוסטרליה הוא דוגמא לפרוייקט תיעוד מצוין. הסוג השני הוא פרוייקטים שמתעדים אתרים מכל העולם, וכרגע קיים רק פרוייקט אחד כזה בשם internet archive, אך הוא אינו איכותי במיוחד, מכיוון שהתיעוד בו נעשה אחת לשנה בלבד, ויש בו טעויות רבות, תקלות טכניות, ערבוב אתרים, ובעיקר אין בו כלי חיפוש יעילים, מה שאומר שלא ניתן לחפש לפי פרמטרים ביבליוגרפיים מקובלים של נושא מסויים, שם האתר, יוצר האתר וכו'."

האם נתקלת בבעיות מיוחדות במהלך ביצוע הניסוי?
"פרט לבעיות טכניות, כמו כשלים בתוכנה (תוכנת התיעוד שמוזכרת לעיל ט.ל.) בנושאי שמירת ג'אווה סקריפטס וסרטוני פלאש, ומעט בעיות עם השפה העברית (אבל בהחלט היו פחות בעיות בנושא זה ממה שציפינו), הבעיות העיקריות נבעו מחוק זכויות היוצרים שלא מאפשר לנו לתעד אתרים, אלא אם קיבלנו היתר מפורש מבעל האתר לעשות כן."

האם מתוכנן המשך לניסוי?
"לא בעתיד הקרוב. עם זאת, גם אני וגם הספרייה הלאומית מעוניינים להרחיב את הפרוייקט לכשיתאפשר לנו לעשות כן, וזה תלוי בעיקר בכך שיימצאו פתרונות לבעיות זכויות יוצרים, עיכובים בתקציב וקבלת אישורים נדרשים. בחלק ממדינות העולם כבר הכניסו תיקון בחוק זכויות היוצרים, המתיר באופן מפורש לספריה הלאומית להעתיק אתרי אינטרנט לצרכי תיעוד ושימור בלבד. אנו הגשנו בקשה רשמית להכניס תיקון דומה גם בחוק זכויות היוצרים הישראלי על מנת שנוכל להמשיך במיזם, וכעת אנו ממתינים. אנו שואפים ליצור פרוייקט תיעוד לאומי של אתרים ישראלים בלבד, שייחודו יתבטא גם במנוע חיפוש משוכלל ביותר."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by