ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות ההייטק של השבוע - 10 \ 8 

חדשות ההייטק של השבוע - 10 \ 8

 
 
יוני שדמי

על הקשר בין אי-מייל לשב"כ, אהוד ברק שהתפטר, ונושאת המטוסים הכי גדולה בעולם (שרוצה את סוליטר)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה לא פייר. מיסטר גייטס
 זה לא פייר. מיסטר גייטס   
חברת פלאפון הודיעה השבוע על השקה מסחרית של מותג אינטרנט סלולארי "לצעירים" בשם פלאפוןCHAT. במסגרת השירות החדש יציע GoNext, הפורטל הסלולארי של פלאפון, תכנים ואפליקציות שאמורים לפנות לקהל הצעיר, כגון מידע על מסיבות, משחקים, רכילויות, מסעדות, תוצאות ספורט ועוד. המחיר: 9.90 ש"ח לחודש.

בנק השקעות אמריקאי מוביל הוסיף אף הוא את מחקרו שלו לערימת המחקרים הגדלה והולכת שטוענת כי פירסום ברשת, גם בארה"ב וגם בשאר העולם, עומד בפני גידול דרמטי. ההערכה טוענת כי הפירסום ברשת יתרום כרבע מהצמיחה הכוללת בפירסום עד שנת 2004, ויעמוד על 24.4 מיליארד דולר. עם זאת, העלייה בפירסום לא תפגע בכלי המדיה המסורתיים, כגון עיתונות יומית ומגזינים, שימשיכו ליהנות מתקציבי השיווק התופחים של חברות טכנולוגיה.

פרקליטי מיקרוסופט זעקו השבוע חמס, וטענו כי בית המשפט האמריקני צריך לדחות על הסף את כל 62 התביעה הייצוגיות שהוגשו נגד החברה, וזאת משום שלטענתם יהיה בלתי אפשרי לחשב כמה כסף בדיוק הפסיד כל לקוח מהשליטה המונופליסטית לכאורה של החברה בשוק מערכות ההפעלה. נראה כי ג`קסון פולאק, השופט שיפסוק בתביעה, נוטה לאשר את טענתה של מיקרוסופט, ורמז כי על התביעה נטל ההוכחה כי לקוחות מיקרוסופט הולכו שולל, במובן הפלילי של המילה.
 
NMC, לייבל התקליטים הכי יצירתי בארץ בכל מה שנוגע לניסיונות להתמודדות עם מהפכת הMP3, הודיע השבוע כי יציע אלפי שירים ואלבומים עבריים מקטלוג החברה באמצעות פורמט WMA של מיקרוסופט, שמקשה מאוד על העתקה בלתי חוקית. החל מחודש ספטמבר, המשתמש יוכל לרכוש באתר החברה מינוי שיאפשר הורדת עשרה שירים ב50 שקלים או 25 שירים ב100 שקלים.
 
 
דיגר יש לכם? פלייסטיישן 2
 דיגר יש לכם? פלייסטיישן 2   
"למרות בקשותינו לחדול מהעניין, אין אנו רואים כל ירידה במספר ההתקפות על מערכות משרד ההגנה", אמר השבוע בייאוש מנומס ריצ`רד שיפר, שמחזיק בג`וב עם פוטנציאל רציני ביותר לכאבי ראש - האחראי על אבטחת המחשבים של הפנטגון. פיקוד הביטחון האמריקאי רשם בשנה שעבר בלבד 144,22 פריצות (או יותר מ60 ניסיונות פריצה ליום) לעומת 844,5 בשנה שקדמה לה. לפי הערכות משרד ההגנה, חלק מניסיונות הפריצה נעשה על ידי האקרים שמחפשים אתגר, אבל חלק אחר, שמסתווה במבול הפריצות האחרות, מבוצע על ידי גורמים עוינים לארה"ב שמקורם מחוץ למדינה.

השקת הפלייסטיישן 2 באירופה נדחתה בכחודש, מאוקטובר לנובמבר, בשל בעיות זמניות בשרשרת האספקה. הדחייה גרמה למירמור בקרב אוהדי הפלייסטיישן באירופה, מה גם שהדחייה מצטרפת לתג המחיר הלא צנוע בעליל של המכונה החדשה - 445 דולר בבריטניה ו420 דולר בצרפת - וזאת לעומת 299 דולר בארה"ב. למרות זאת, ולמרות העובדה כי בינתיים לא יצא לפלייסטיישן החדש אפילו משחק אחד שהפך ללהיט, הסקרים צופים מכירות ענק למכשיר באירופה.
 
וסנייק יש? הפאלם החדש
 וסנייק יש? הפאלם החדש   
האתר של חדשות ערוץ 2 נפרץ השבוע על ידי האקרים, שהציבו בראש החדשות ידיעה מפוברקת על "התפטרותו של ראש הממשלה אהוד ברק". הידיעה עצמה הייתה ריקה, אך הכותרת הופיעה בראש האתר במשך דקות ארוכות. מנהלי האתר הסירו את הידיעה מהרשת, ולמשך זמן מה אף מנעו גישה לאתר כולו, כפי הנראה בכדי לתקן את הפריצה, שמקורה טרם אותר.

תוכנה חדשה ודמויית נאפסטר לוקחת את החלפת קבצי המוסיקה ברשת צעד נוסף קדימה, ומרמזת על תחילת גל של יישומים המשלב בין החלפת קבצים ותוכנות אחרות. התוכנה מאפשרת לכל משתמש להחליף קבצי מוסיקה אך ורק עם האנשים שנמצאים ברשימת החברים שלו בAIM, המסנג`ר של AOL, ובכך מגדילה את הפרטיות והאבטחה של החלפת הקבצים (גם אם מקטינה דרסטית את המבחר).

בAOL לא ממש מתלהבים מהרעיון מאחורי התוכנה, שמשלבת את תוכנת AIM עם הקוד של תוכנת החלפת הקבצים גנוטלה, ודובר החברה הודיע כי "לא נסבול שום ניצול של התוכנות שלנו". בתוך כך, הודיע ענק המיקרו-מעבדים אינטל על תוכנית לקידום אפליקציות המאפשרות החלפת קבצים.

לאחר שאלמוני פירסם ברשת את תמונותיו לפני ההשקה הרשמית, נחשף השבוע בפעם השנייה, והפעם בידי נציגי חברת פאלם, הדגם החדש של הפאלם פיילוט. הדגם החדש, ששמו m100, לא מציע חידושים טכנולוגיים מרחיקי לכת, אך יש לו כיסויי פלסטיק נחמדים במבחר צבעים, אותם ניתן להחליף ידנית, בדומה לפאנלים של הטלפונים הסלולאריים של נוקיה. פאלם מקווה להשתמש בדגם החדש בכדי להרחיב את שוק המשתמשים במחשבי היד שלה אל מעבר לבעלי הכנסה גבוהה שאוהבים גאדג`טים, ואל השוק הרחב והעממי.
 
חזק חזק ונתחזק. המרכז למציאות מדומה של אוניברסיטת אטלנטה
 חזק חזק ונתחזק. המרכז למציאות מדומה של אוניברסיטת אטלנטה   
נושאת מטוסים ענקית שהצי האמריקני מתכנן לבנות, הגדולה מסוגה בעולם, תתבסס על גירסה מיוחדת של חלונות 2000, כמו גם על טכנולוגיות אזרחיות אחרות. בכירים ב"מיקרוסופט שירותים פדרליים", אגף במיקרוסופט שעוסק בעבודות קבלנות לאומיות לממשל הפדרלי האמריקני, השתתפו השבוע ובשבוע שעבר בישיבת תכנון ראשונית של נושאת המטוסים החדשה. פיתוחה של נושאת המטוסים הענקית, שתיקרא CVN-77, צפוי להסתיים בתוך שמונה שנים.

השב"כ פנה לאחרונה למשרד המשפטים בבקשה שיכין חוק שיתיר האזנות סתר למסרים המועברים באינטרנט, בדואר אלקטרוני, בטלפונים לוויניים ובקווי תקשורת בינלאומיים, שאינם מוזכרים מפורשות בחוק הקיים, שמכסה רק האזנות הקשורות לטלפון רגיל ולטלפונים סלולריים. יש לציין כי השב"כ הצטייד בשנה האחרונה בציוד ובכוח אדם המתאים בכדי לאפשר ציתות לתשדורות אלקטרוניות, אולם כדי להשתמש באופן יעיל ולא ביורוקרטי בציוד החדיש יש צורך בעדכון החוק.

מחקרים מתקדמים בפקולטה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת אטלנטה, שייתכן ובקרוב יוטמעו בשיטות טיפול מסורתיות, משתמשים במציאות מדומה בכדי לשחזר חוויות טראומטיות ולרפא את הצלקות שהן מותירות. "יש לנו סופת רעמים מדומה לאנשים החרדים מסופות רעמים, מעלית מדומה, מטוס מדומה, גשרים מדומים מעל תהום ואפילו סצינות מדומות ממלחמת וייטנאם, לטיפול בחיילים וותיקים", אמרה ברברה רוטרבאום, האחראית על הפרוייקט.
 
יותר טוב מהסקרינסייבר של בריטני. מאתר החייזרים
 יותר טוב מהסקרינסייבר של בריטני. מאתר החייזרים   
חברת פנסוניק הכריזה על מכשיר DVD עתידי, שיכלול לראשונה גם אופציית הקלטה. המכשיר החדש, שיגיע לחנויות בספטמבר הקרוב ויעמוד סוף סוף בהבטחות ש למחלקות השיווק של היצרנים הגדולים, שמדברות על DVD מקליט כבר כמה שנים, יזכה לשם הסקסי DMR-E10, ומחירו יהיה כ4000 דולר. מחיר דיסק להקלטה - 35 דולר.

הפרטיות ברשת היא "אשליה שנמוגה במהירות", טוען ג`יימס גריידי מקבוצת הייעוץ גיגה. לפי מחקר שערכה החברה, חברות רבות מפרות באופן קבוע וביודעין את פרטיות המבקרים באתריהן. ההפרה הנפוצה ביותר של פרטיות הגולשים היא איסוף מידע כביכול למטרה מסויימת או לתפוצה מוגבלת, בעוד משתמשים בו למטרה אחרת או נותנים אותו לגורמים לא מורשים, כגון מפרסמים. עוד הפרה נפוצה היא מעקב ללא הרשאה מראש אחר הרגלי הגלישה של המשתמשים.

לאחר הצלחת פרוייקט Seti, שנעזר במחשביהם של עשרות אלפי משתמשים בכדי לסרוק תדרי רדיו גלקטיים בחיפוש אחר חייזרים (ומצא 20 חוצנים בפוטנציה), מספר חברות פרמצבטיקה מקוות לגייס מתנדבים שייבחנו, בעזרת מציל מסך מיוחד, דרכים מולקולריות לטיפול בתאים סרטניים. המשתמשים יוכלו להוריד מהרשת את שומר המסך, וכשהמחשב שלהם פנוי מעבודה אחרת, הוא יעבור על הנתונים שאספו חברות התרופות, בתקווה שאחד המחשבים ימצא את הצירוף המולקולרי שיכול להלחם בתאים סרטניים.
 
היה ואיננו. האתר של סנייק-איי
 היה ואיננו. האתר של סנייק-איי   
ג`יי כהן, הבעלים לשעבר של אתר הימורים צנוע, הוא האדם הראשון בתולדות ארצות הברית שהורשע בעבירות של ניהול הימורים בלתי חוקיים ברשת. כהן, שנדון לכמעט שנתיים מאסר, הקים רשת הימורים באי אנטיגואה, נידון ל21 חודשי מאסר בפועל וקנס של 5000 דולר. כהן הורשע למרות שהאתר שהפעיל נוהל מחוץ לארצות הברית, משום שעל פי חוק אמריקני חדש, אין להשתמש בקווי תקשורת אמריקנים לצרכי הימורים בחו"ל.

מחקר חדש, שנוסף לזוג מחקרים קודמים, מלמד שמספר הנשים ברשת עולה על זה של הגברים, ושיעור הגולשות גדל בקצב מהיר יותר מזה של הגברים. המחקר מורה על גידול משמעותי בכל קבוצות הנשים המשתמשות באינטרנט, למעט נשים בגילאים 18 עד 24, שהשימוש שלהן ברשת דווקא פחת. החוקים מסבירים את הנתון המפתיע בכך שלנשים בגיל זה יש יותר תחומי התעניינות ויותר עסקים שאינם מקוונים.

הפרקליטות בגרמניה פתחה בניסיון רחב היקף לאתר את הארגון או האדם שרשם בשבוע שעבר את הדומיין .Heil-Hitler.de הדומיין נרשם בשבוע שעבר אצל ספקית אינטרנט בברלין, אולם נמחק על ידי מרכז הרישום הגרמני המרכזי, לאור סערה תקשורתית שפרצה עם פרסום רחב היקף של הפרשה. החשוד העיקרי בפרשה הוא סמל בצבא גרמניה, אך לא ברור אם הוא אכן רשם את הדומיין או שמישהו השתמש בשמו ללא ידיעתו.

השבוע נחשף דבר קיומו של אתר בו פורסמו תמונותיהן של נשים ישראליות שצולמו בירושלים ובתל-אביב במצלמה מיוחדת שהופכת את בגדיהן לשקופים. לאחר חשיפת דבר קיומו של האתר בנענע, התנצל יוצר האתר, שמכנה עצמו "סנייק איי", ואמר כי "אני יודע שחלק מכם מעריצים אותי וחלק רוצה להרוג אותי על מה שעשיתי, אבל אני רוצה לומר שטעיתי". לאחר הפירסום "סנייק-איי" סגר את האתר, והוסיף כי "אינני יכול להמשיך לצלם בלי שרשויות החוק יגלו אותי".
 
לאחר חודשים של חקירה מאומצת ללא כל תוצאות, הוחלט במחלקת המדינה האמריקנית להציע פומבית פרס כספי על סך 25 אלף דולר לכל מי שיביא מידע שיוביל להחזרת המחשב הנישא עם החומר החסוי שנאבד לאחד מעובדי המחלקה לפני כמה חודשים. ההערכות באפ.בי.איי הם כי המחשב הועבר לבית עבוט, ונקנה משם במחיר מוזל על ידי קונה שלא יודע כי המחשב מכיל חומר רב ומסווג.

בניסיון נוסף ליצור סטנדרט רייטינג לאתרים ישראלים, חברת נט אקספרס החלה לפרסם את מדד הגולשים שלה, שמודד את מספר הכניסות דרך תוכנת נטקס לאתרים שונים. החברה החלה לפרסם באתרה את עשר האתרים הפופולאריים על פי 230 אלף משתמשי התוכנה במספר קטגוריות, כגון מחשבים וסקס. מנתוני הגולשים שמפרסמת החברה עולה כי נענע הוא האתר הפופולארי ביותר בתחום מנועי החיפוש והפורטלים, עם 22 אחוז מהגולשים, ואחריו וואלה עם 20 אחוז.
 
קח מחשב 486 עתיק עם 25 מגה-הרץ, שלושה מאווררים ענקיים, בירה קפואה, וודקה קפואה, מקרר ופריזר חדישים וארבעה גיקים עם המון זמן פנוי, ומה קיבלת? קוויק על .486 מרווין, ריץ`, אל וסטיב לקחו את המחשב ה486 הענתיקה שלהם, דחפו את המעבד שלו בתוך הפריזר, והתחילו להאיץ אותו כמו מטורפים.

מ25 מגה-הרץ עלו ביצועי המחשב ל50 מגה-הרץ, משם ל75, משם ל125 ומשם ל247 מגה-הרץ, ובמשך דקות ספורות ושמימיות הריצה המכונה הוותיקה את "Half-Life" החדיש בכבוד. המעבד מתחמם יותר מדי? אין בעיה, מוסיפים למדורה הקרה קצת בירה קפואה וערמות קרח. עדיין חם מדי? זורקים פנימה סטייקים קפואים ומגבירים את המזגן. ניסוי טכנולוגי מופלא שמעיד על הכוח החזק מכל בעולמנו הטכנולוגי: הרוח האנושית (והוודקה).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by