ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חפשו את הנקודה החמה של ירושלים 
 
 ילדים, אנא עיזרו לגולש למצוא נקודה חמה (מתוך אתר העירייה)   
 
טלי לכיש

בירת ישראל תהפוך בקרוב לעיר האלחוטית הראשונה בישראל; כל תושב ומבקר בעיר יוכל ליהנות משירותי אינטרנט חינם ללא צורך בכבילה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב תצטרף ירושלים לערים מרכזיות בעולם, כמו לונדון, ניו יורק וסאן פרנסיסקו, ותהפוך לעיר הראשונה בארץ עם תשתית למחשוב אלחוטי. התשתית תונח במוקדי בילוי מרכזיים בעיר, בתי ספר, משרדים ממשלתיים, קניונים, מוזיאונים ופארקים, ותאפשר לכל תושב ומבקר בעיר עם מחשב נייד לגלוש באינטרנט ללא צורך בכבילה, וליהנות משירותי אינטרנט חינם באמצעות מחשב נייד אלחוטי, מחשב כף יד, או כרטיס אלחוטי חיצוני שיהפוך את המחשב הקיים לבעל יכולת התחברות.

המיזם הוא פרי שיתוף פעולה בין עירית ירושלים, החברה לפיתוח עסקי בירושלים, חברת קומפיומט וחברת אינטל. זוהי תוצאה של רצונה של העירייה מחד, לקדם את העיר ולמצב אותה כעיר מודרנית בעלת יכולות טכנולוגיות מתקדמות שמושכת אליה אוכלוסיה צעירה מחד, ומאידך רצונן של חברות היי-טק לקדם את הטכנולוגיה בעיר ולשדרג את יכולותיה.
 
 
כזכור השיקה אינטל לפני כשנה וחצי את הטכנולוגיה הניידת Centrino אשר פותחה בחיפה ותהווה את פלטפורמת הבסיס למיזם האלחוטי, וחברת קומפיומט המספקת פתרונות IT ואינטגרציה, תספק את התמיכה הטכנית. כמו כן, ג'יקוב נר-דוד - יועץ טכנולוגי לראש העיר, הקים את החברה לפיתוח עסקי של ירושלים כעמותה ללא כוונות רווח עבור מטרה זו, וכך בתי-עסק שיצטרפו לפרוייקט בתום השנה הראשונה ימשיכו לקבל את ההתקנה והתשתית, וישלמו רק על האחזקה והתמיכה השוטפות, נאמר לחיים ברשת בריאיון שערכנו עם נציגי אינטל: שי קוואס - מנהל תוכנית המחשוב האלחוטי במפעלי אינטל בעולם ואחד מראשי התוכנית, וקובי בכר - דובר אינטל.

הרשת האלחוטית שתפעל בשיטת Wi-Fi תאפשר העברת מידע לטווח של 300 עד 500 מטרים בקצבי שידור מהירים של עד 54 מגה ביט לשנייה במצב אופטימלי, כאשר ה-actual throughput ינוע סביב ה-34-40 מגה ביט לשנייה, ויתחלק בין כל המשתמשים באותה נקודת גישה אלחוטית לאינטרנט (Hotspot) (אשר מספרם מוגבל ל-200 בנקודת גישה אחת), מה שאומר שאם תרצו להוריד כמות נכבדה של שירים או לחילופין סרט, זהו אינו המקום המומלץ לעשות זאת. בדיוק כמו שאורי לופוליאנסקי - ראש עיריית ירושלים, ציין: "כל מבקר מהארץ ומחו"ל יוכל לשמור על קשר עם העבודה או חברים מחו"ל ולהתעדכן דרך האינטרנט בנעשה בירושלים", הרשת האלחוטית נועדה לאפשר שילוב של בילוי ועסקים בנוחות ובקלות, לשמור על תקשורת שוטפת עם בני משפחה/חברים/שותפים לעבודה/וכו' מנקודות מרכזיות בעיר, לאפשר לתיירים מכל העולם להתחבר לאינטרנט במהלך חופשתם ולשלב במידת הצורך קבלת מידע לניצול זמנם הפנוי או לנושא עסקיהם, ועוד ועוד.
 
"נקודות חמות" לכוווולם
 "נקודות חמות" לכוווולם   
בשלב הראשון של התוכנית, שימשך כ-3-4 חודשים, תונח תשתית אלחוטית ו"נקודות חמות" במוקדי בילוי מרכזיים בעיר בסיוע ובתמיכה של אינטל ובעזרת מתנדבים מחברת קומפיומט ואינטל. האתרים שירושתו יהיו: מדרחוב בן יהודה - לשוהים ביריד חוצות העיר, מתחם ריבלין-נחלת שבעה, רחוב שלומציון המלכה, קניון מלחה, כיכר ספרא ובעמק רפאים.

בשלב השני שיימשך כשנה מסיום השלב הראשון, המטרה היא לרשת אזורים נוספים כגון בתי ספר, אוניברסיטה, משרדים ממשלתיים, קניונים, מוזיאונים ופארקים. השימוש ברשת האלחוטית וההתחברות לאינטרנט, כולל התמיכה שתספק קומפיומט גם לגולשים וגם לבעלי העסקים יהיו חינם אין כסף לכל דורש בשנה הראשונה. התקווה היא שבמהלך השנה הראשונה יתעורר עניין מספיק לכניסת המגזר הפרטי מטעמים כלכליים.
 
 
מי משלם לספקיות האינטרנט עבור שירותיהן?
"השנה הראשונה היא מעין ניסוי לבחון מהו המודל העסקי הנכון לשירות. מבחינת אינטל זהו פרוייקט למען הקהילה, ולכן במהלך שנה זו אנו (כלומר, הגופים היוזמים ט.ל.) מכסים את כל העלויות, כולל התשלום לספקיות האינטרנט. עם זאת, ננסה לגייס ספקיות אינטרנט למיזם, שייאותו להצטרף לתוכנית ולתת את שירותיהן בחינם. במידה והן לא תתרצנה לעשות כן, הן עדיין תקבלנה תשלום עבור השירות. בכל מקרה, הגישה לשירות עבור האזרחים ובעלי העסקים תהיה חופשית לאורך כל השנה הראשונה של הפרוייקט, ומטרתנו להגיע בסופו של דבר לכל מקום בירושלים. בכל מקרה, עצם הוצאת ההודעה לעיתונות כבר נתנה דחיפה לעניין, וקיבלנו מבול של טלפונים מאנשים שמעוניינים לתרום לתוכנית."

מי שמתגורר בסמוך לאחת מן ה"נקודות החמות" יוכל גם הוא ליהנות מהשרות החדש (כלומר, האם גם מחשבים נייחים יכולים להתחבר לרשת האלחוטית)?
"אכן כן. מי שמצויים בשכנות לרחוב בו מותקנת "נקודה חמה" ויש ברשותם מחשב פי.סי רגיל שמותקן בו כרטיס רשת אלחוטי (שמחירו נע סביב ה-40$) יוכלו גם הם ליהנות מהשרות החינמי, וכמוהם גם בעלי מחשבי כף יד מסוג PDA (Personal Digital Assistant).

יש לכם תחזיות לגבי מספר האנשים שיעשו שימוש בשירות?
"ממש ממש לא, וזה משהו שמסקרן אותנו מאד. יותר מכך, אנו מעוניינים לדעת כיצד השימוש בטכנולוגיית הווירלס תשפיע על התנהגות הגולשים והרגלי הגלישה שלהם, ולשם כך חברנו לפרופ' שיזף רפאלי - פרופסור למדעי ההתנהגות באוניברסיטת חיפה, על מנת לערוך מחקר מקיף בנושא. המחקר יבדוק את אופי הגולשים והרגלי הגלישה על פי פרמטרים רבים ומגוונים, ביניהם מין (נשים לעומת גברים), לאום (יהודים לעומת ערבים), רקע סוציו-אקונומי (מקצוע, גילאים וכו'), האם חלו שינויים בשעות הגלישה במהלך היממה, במקומות מהם מתבצעת הגלישה, ועוד ועוד."

האם יש לאינטל תוכניות לערוך שיתוף פעולה דומה גם עם ערים אחרות?
"הגיעה אלינו בקשה בעקיפין, לבחון מיזם דומה בחיפה, אבל עדיין לא מדובר בהצעה רשמית. פרט לכך, אנו מעדיפים בינתיים להתמקד בפרוייקט הנוכחי בירושלים, ורק לאחר שנצליח איתו, נשקול שיתופי פעולה נוספים עם רשויות אחרות."

אני חייבת לשאול - האם מכיוון שמדובר בירושלים השירות יינתן רק בימי חול, או שגם בשבתות וחגים?
"השירות יינתן 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. למעשה, התנאי היחיד שאנו מציבים בפני בית עסק שרוצה להשתלב בתוכנית הוא מחוייבות להשאיר את המכשיר (התשתית של ה"נקודה החמה" ט.ל.) מחובר לחשמל כל הזמן. אנו מספקים לו את התשתית, ההתקנה, הספק והתמיכה וכל שנדרש ממנו הוא לציית לתנאי זה."
 
בנוסף סיפרו נציגי אינטל כי בעוד כ-3-4 חודשים - עם תום השלב הראשון של התוכנית, תעלה לאתר עיריית ירושלים מפה של כל הנקודות החמות הפרושות ברחבי העיר, וכי בתי עסק שיצטרפו לתוכנית יקבלו סטיקר "אנו נמצאים בפרוייקט Unwired Jerusalem", הכל במטרה לקדם את פרוייקט כמה שיותר; "אנו מקווים שכמו שבניו יורק בעקבות פרוייקט דומה, עסקים קטנים התחילו להקים ביוזמתם "נקודה חמה" עבור תחום העסק שלהם (גם בפנייה לחברות מתחרות לאינטל ט.ל.), יקרה הדבר גם בירושלים. אנו נברך על כל חברה נוספת שתצטרף לפרוייקט", אמרו באינטל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by