ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
צייד הנשמות של הרשת 

צייד הנשמות של הרשת

 
 
צביקה בשור

הוא מסתובב בפורומים תחת הכינוי "עזר", מאתר גולשים דתיים שבלבם התעוררו ספקות, ומנסה להחזיר אותם לחיק הדת, לרוב באופן מניפולטיבי וערמומי. תכירו את מ', חרדי, מחזיר בתשובה אינטרנטי שלא תמיד בוחל באמצעים, למרות שלטענתו הוא רק "גולש ברשת כדי להסביר את הדת"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(אילוסטרציה)
 (אילוסטרציה)   
"קיבלתי אישור מרבנים לגלוש ברשת כדי להסביר את הדת", אומר מ` (השם שמור במערכת),שידוע בקהילת הפורומים בתור "צייד הנשמות" של העדה החרדית ברשת. "חברים קוראים לי מחב"ת (מחזיר בתשובה - צ.ב) כפייתי. אבל אני רק בא להסביר את היהדות. אסור לי?"

כך הוא אולי מנסה להציג את עצמו, אבל העובדות מראות כי מ`, הידוע יותר בכינוי ezer בו הוא משתמש בשיטוטיו בפורומים ובצ`טים של הרשת הישראלית, מאתר גולשים דתיים שמביעים ברשת את הספק שמנקר באמונתם, ועושה ככל שלאל ידו כדי להשיב אותם אל חיקה של הדת, ירצו או לא ירצו.

שיטת הפעולה פשוטה למדי: מ`, שמנהל ביום-יום גמ"ח (מוסד לגמילות חסדים) שמיועד לקרב את הדת לאינטרנט ולהפך, מסתובב בפורומים של הפורטלים הגדולים, בעיקר נענע ו-iol, קורא את ההודעות וכותב כמה משלו. מדי פעם הוא מזהה מי מהמשתתפים בפורומים שהאמונה בלבו אינה חזקה עוד, ושמבקש מקהל המשתתפים לשמוע את צרתו ולעזור.

או אז שולח מ` אי-מייל לאותו חלש אמונה ומנסה לחדור אל לבו ולהשיבו אל חיקה של הדת. במקרים מסוימים, כמו במקרה של ליאור משאלי בת ה-16, הוא שולח את מכתביו תחת זהות בדויה. לליאור החליט מ` לשלוח את המייל מאחורי הכינוי "ילדה טובה", כשהוא מתיימר להיות נערה בת גילה של ליאור הנמצאת במצב הדומה לזה שלה. "התכתבתי אתה כ`ילדה טובה`, והיא אמרה לי שהיא יודעת יותר ממני על יהדות. רציתי להראות לה שהיא לא יודעת מספיק, שהיא עוזבת את היהדות מתוך בורות", הוא מודה. בשלב מסוים גילתה ליאור את זהותה האמיתית של אותה ילדה טובה והתכתובת הסתיימה.
 
מה יכול לקרות לכבשים תמימות באינטרנט (איור: נגה רויך)
 מה יכול לקרות לכבשים תמימות באינטרנט (איור: נגה רויך)   
לא תמיד מסתיים הסיפור בחליפת אי-מיילים תמימה. במקרה של ר`, הידועה יותר כ"כבשה" בפורומים של נענע, נכנס מ` גם לחיים האמיתיים של הנשמה התועה התורנית. כשנתקלה לראשונה בדמותו של "עזר", הייתה ר`, אישה דתייה בשנות העשרים לחייה, בתחילתו של סיפור אהבה עם בחור חילוני. "לא כתבתי אז בפורום דתיים-חילוניים, עד שנתקלתי במקרה בהודעה על סיפור אהבה בין חילוני לדתייה ואתה יכול להבין למה נשאבתי לשם".

"העזר הזה כתב שם כמה דברים ממש אידיוטיים בתגובה. משהו על זה שאצל הדתיים יש כיבוד הורים והחילוני אולי ירוויח מהקשר אתה אבל היא תפסיד, ובולשיט כזה. אני כתבתי לו בחזרה ואיכשהו מצאתי את עצמי תוקפת אותו בהרבה הודעות בפורום בגלל הדעות החשוכות להחריד שלו".

אחרי כשבועיים קיבלה ר` אי-מייל מ"עזר", בו הוא הצטייר בעיניה כ"יותר נורמלי ופחות חשוך. אני הייתי בתקופה שמאוד חיפשתי את עצמי מבחינה דתית והיה לי טוב לקבל כמה שיותר דעות. אז הקשבתי, בטח שהקשבתי".

אחרי תקופה קצרה של התכתבות החל "עזר" לשאול את ר` שאלות לגבי זהותה, כשהוא משתמש בעילות שונות ומשונות. "לגבי התפילה, לפעמים הייתי רוצה לומר את שם האב. מוכנה לומר מה הוא שמו?", כתב לה פעם. בפעם אחרת ניסה אסטרטגיה שונה "האם את מוכנה להרשות לי לבקש מחבר שיעשה לך ניתוח אסטרולוגי? אם כן, מה תאריך הלידה שלך? תוכלי לענות לי עכשיו?". ור` ענתה על כל השאלות. "אני יותר תמימה מתמימה. כמו מפגרת נתתי לו את תאריך הלידה, ואת שמי, ואת שמי הפרטי ושם הוריי כדי שהוא יתפלל עלי".

 
גולשים באינטרנט? יכול להיות שמישהו מחפש אתכם ועוקב אחריכם (איור: נגה רויך)
 גולשים באינטרנט? יכול להיות שמישהו מחפש אתכם ועוקב אחריכם (איור: נגה רויך)   
ואז, ביום בהיר אחד, נפלה על ר` הפצצה. "הוא התקשר אלי הביתה ודיבר עם אח שלי. הוא סירב להזדהות וניתק, אז בפעם הבאה ההורים שלי ענו, אז הוא כבר אמר להם שאני `כבשה` וכל מני כאלו. הוא ניסה במשך שעות להוציא מהם איפה עבדתי, ללא תועלת. אחרי כמה ימים הוא הגיע אל אבי לעבודה, כמובן בלי הזמנה, והתיישב אצלו במשרד. אבא שלי לא ידע איפה לקבור את עצמו".

מ` עצמו מאשר את רוב העובדות. "אני מכיר את המשפחה שלה", הוא אומר, "אבא שלה התעקש כל השנים שהילדים יהיו חשופים למחשב, ועכשיו הוא משלם את המחיר. כשהייתי אצלו במשרד, הוא אמר לי שהוא יודע שהוא משלם את המחיר על זה, שהוא אשם בהכל. זה כאב לי לראות אותו ככה".

מ` טוען שלא רק היא סבלה באותם ימים. לטענתו הוא סובל עד היום. "זה כואב לי יותר ממה שזה כואב לה. אם היא רק הייתה מוכנה להיפגש איתי לפני כן, אולי כל זה לא היה קורה. היא לא מוכנה להבין שהעתרתי עליה המון תפילות, ושהכל נעשה לטובתה. הלכתי לרבנים, הלכתי למכרים ומכרות חילוניים שלי, וכולם אמרו לי שמהבחינה הדתית אין לי ברירה, שהדילמה הוכרעה מראש".

מאז למד מ` את הלקח, והוא מסתפק ביצירת קשר וירטואלי בלבד עם נשואי השכנוע שלו. "אני לא אסתכן שוב בקריעת הלב שלי", הוא אומר, עדיין מבקש מ`כבשה` להיפגש אתו ולו רק פעם אחת, ולו רק בשיחת טלפון אחת, כדי להסביר לה את הצד שלו. "עד היום החצוף הזה שולח לי מדי פעם אי-מיילים, למרות התראות חוזרות ונשנות שזו הטרדה, מזכיר אותי בפורום דתיים-חילוניים וחושב שכל מי שיוצא נגדו באיזה פורום זה בטוח אני או החבר שלי".

ליאור ו-ר` הן רק שתיים מתוך מספר רב של אנשים אליהם פנה כדי להשיבם אל הדת. "הצלחתי לקלוט בזוית העין בחור דתי שכתב בפורומים, שעזר התקשר לישיבה שלו ועשה לו שם אאוטינג. בעוונותיי לא עשיתי עם זה כלום", אומרת אחת מהמבקרות הקבועות של פורום דתיים-חילוניים בנענע, שלטענתה יודעת על מקרים לא מעטים נוספים שבהם היה מעורב מ` בחשיפה ושכנוע בדרכים ערמומיות של מתלבטים באמונתם.
 
 
"חבשתי כיפה סרוגה", מסביר מ` את מעשיו, "אני מכיר את התרבות המערבית. חייתי בה עד 1980. אני מכיר חיים של בנים ובנות ביחד, אני יכול להבין את הבעייתיות של ילדה בת 16, 17 שמגדלים אותה ביישוב של כיפות סרוגות, שפתוח לתרבות המערבית הקורצת ואני יכול להבין שאין בזה כלום, שזה ריק".

הוא מספר שכשעזב את בני-עקיבא והניח על ראשו כיפה שחורה, דאג לקחת גם את חמש אחיותיו עמו, למרות התנגדות הוריו. "הרבה שעות של לימוד תורה שקעתי בהן", הוא כותב ל-ר` באחד ממכתביו, "אבל הניסיון מראה שהיום הורי מאוד מרוצים מהאחיות ומהנכדים שלהם".

הדעות לגבי האיש ופועלו חלוקות. מיכל יפה, מנהלת הקהילה של נענע, טוענת ש-מ` הוא "אדם אובססיבי. הוא מסתובב בכל הפורומים, כולל פורום סקס, ומחפש נושאים שיש להם לכאורה נגיעה דתית כלשהי ומיד מתקיף. האמת היא גם לא נר לרגליו, אם להתבטא בעדינות. הוא מציג את עצמו כקורבן, אבל כל מה שהוא עושה זו זריעה של שטנה ופירוד בין דתיים וחילונים, בדיוק ההפך ממה שאנחנו מנסים לעשות בפורום הזה, שאמור לשמש כגשר".

מנהל פורום דתיים-חילוניים ב-iol , אבי בליזובסקי, לא מסכים עם הקביעה הנחרצת הזאת: "אני לא רואה בו חריג, הוא דתי קיצוני שמנסה למכור את הסחורה שלו, ולפעמים זה גובל קצת בכוח, אבל לא יותר מאשר אחרים".

בכל מקרה, יגידו המבקרים מה שיגידו, מ` דווקא מאוד מרוצה מפועלו: "יש אנשים עם האצבע על ההדק, וראיתי איך מתייחסים בפורומים לחרדים", הוא אומר, אבל קובע בשביעות רצון: "עזר הוא שם דבר בכל האינטרנט".


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by