ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטרנט בדרך לעולם טוב יותר 
 
 
אילנה תמיר

אילנה תמיר יצאה למפגש של מהפכני אינטרנט בגדה השמאלית, ולמדה שלהקים אתר זה החלק הקל במהפכה, לעשות שינוי זה החלק הקשה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגדה השמאלית, מרכז פעילות המשמש גם כמועדון חברה ותרבות תל אביבי בחסות תנועת חד"ש, אירח ביום שבת מפגש ראשון בנושא אינטרנט ושינוי חברתי, שהתקיים בסימן שנתיים לעליית האתר של המרכז.

למפגש הוזמנו מפעילי אתרים, כותבים, עורכים ופעילים, החברים בארגונים לשינוי חברתי, על מנת לדון ולחלוק את ניסיונם בנושאים שונים הקשורים ברתימת האינטרנט לצורך קידום מטרות אידיאולוגיות חברתיות.
 
 
במפגש הוצגו מספר ז'אנרים של פעילויות אינטרנטיות: רשימות דיוור, אתרים קהילתיים הסגורים לחברים, משרדים אינטרנטיים של ארגונים גדולים, אתרי חדשות ובלוגים. כל ז'אנר מציג גישה שונה לשימוש באינטרנט לצורך השגת מטרות בעולם הממשי.

חנן כהן, שמפעיל בין היתר את האתר "לא רלוונטי" העוסק במתיחות רשת, דיבר על האתר של ארגון שתי"ל, אותו הוא מנהל. לדבריו, האתר תופס רק חלק קטן מתוך הפעילות הנרחבת של הארגון העומד מאחוריו, כשמרבית הפעילות נעשית אוף ליין. "מרבית הגולשים מגיעים בשביל לחפש עבודה בלוח הדרושים שלנו", אומר כהן, "משם הם לומדים להכיר את שאר הפעילויות של שתי"ל".
 

האתר והארגון – חד הם

לעומת זאת, רשימת הדיוור ACTLEFT מציגה דוגמה הפוכה לשימוש ביישום אינטרנט. כל תפקידה של הרשימה היא להעביר ידיעות דחופות, כגון הזמנות להפגנות או החתמה על עצומות, בין 600 האקטיביסטים המנויים לרשימה. כל הפעילות של הקבוצה הזו מתרכזת באתר, כך שהארגון והאתר הם למעשה היינו הך.

אתר קהילת סינקופה היא דוגמה לשימוש באינטרנט על מנת לבנות קהילה. סינקופה היא תנועה לקידום ומיצוי הזכות לפרנסה ותעסוקה, תוך כדי השגת שינוי חברתי והעצמה אישית עבור דורשי עבודה. האתר משמש קרקע עבור חברי הקהילה בכדי לנהל סחר חליפין ולייעץ זה לזה בעבודה ובהקמת עסקים קטנים. מהקהילה הוירטואלית הפעילות גם יוצאת החוצה, לעולם הממשי – נערכים מפגשים חברתיים, סדנאות מקצועיות ופעולות וולנטריות.

בלוג היא דרך אחרת לגמרי ליצירת שינוי חברתי. על הפצת בשורת הבלוגים מונתה במפגש זה קורינה הסופרת, בלוגרית באתר רשימות. את ההשראה לבלוג שלה היא שואבת מפרשת טרנט לוט, פרשה מכוננת בהסטוריה של הבלוגוספריה, בה בלוגרים שסערו סביב אמירה גזענית של לוט, סנאטור רפובליקני, גרמו לו להתפטר. "לבלוג יש כוח עצום למחאה חברתית ואזרחית", אומרת קורינה. "בלוג הוא קול העם".
 
 

"השינוי החברתי זה החלק הקשה"

למרות הפריחה המסוימת של האתרים החברתיים, הם עדיין רחוקים מלנוח על זרי הדפנה. "הקמת אתר אינטרנט זה החלק הפשוט", אומר טל גרליץ, מפעיל רשימת ACTLEFT, "השינוי החברתי זה החלק הקשה".

ואכן, הדרך למהפכה רצופה בעיות רבות. ראשית, אתרים אלו מודים כי התפוצה שלהם לא מספקת. אפרים דוידי, מנהל אתר הגדה שמאלית, מדווח על ממוצע יומי של כ-2000 קוראים שונים הנכנסים לאתר ושוהים בו יותר מ- 6.5 דקות. אין ספק שלארגונים שמדברים על יצירת שינוי ברמה כלל ארצית ואפילו כלל עולמית, אלו מספרים מכובדים, אך רחוקים מלהספיק.

כמו כן קיימת השאלה מי הוא אותו ציבור שקורא את האתרים. מרבית הקוראים של האתרים שייכים דווקא לעשירונים הגבוהים באוכלוסיה, הציבור שנגיש הרבה יותר לאינטרנט, ואילו המטרה של ארגונים אלו, מתוקף אופיים כארגונים חברתיים, היא להגיע בעיקר לפריפריות ולציבורים מעוטי האמצעים.

שתי בעיות אלו נותרו בסוף המפגש ללא פתרון קסמים. אולם הועלו בדיון כמה הצעות לשיתוף פעולה בין האתרים השונים, בתקווה כי משיתוף הפעולה כולם יהנו.

ההצעה הבולטת ביותר היתה ההצעה שהעלו אנשי האתר "חברה צודקת" לסינדיקציה – שיתוף תכנים אוטומטי בין האתרים באמצעות מזין RSS. בדרך זו, ידיעות שעולות באתר אחד, יכולות לעלות באופן אוטומטי גם באתר שני. באופן זה ילוכדו המשאבים של הארגונים השונים, שלמרות שכל אחד מהם תפס נישה קצת אחרת, המטרה שלהם להשגת צדק ושוויון לכולם, בחברה הישראלית והפלסטינית כאחת, דומה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by