ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חייכי, את באינטרנט - ובעירום 

חייכי, את באינטרנט - ובעירום

 
 
אורי גליק

מישהו צילם אותך כשהשתזפת בחוף? זהירות: ייתכן כי תמונת עירום שלך נמצאת באינטרנט. צלם אלמוני מסתובב בחופי תל-אביב עם מצלמה מיוחדת שהופכת בגדי ים לשקופים כמעט, ומפרסם את התוצאות באתר שהקים. בעקבות החשיפה בנענע נסגר האתר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום תמים בחוף הים. מתוך אתר `סנייק-איי`
 צילום תמים בחוף הים. מתוך אתר `סנייק-איי`   
ישבת בחוף בבגד ים ונהנית מהשמש, כשלפתע תפס אותך צלם תמים בעדשת מצלמתו. לכאורה לא משהו שצריך להתרגש ממנו. אנשים שמסתובבים עם מצלמה על החוף הים הם לא בדיוק דבר נדיר. אבל למרות שהיית בבגד ים, תמונה חושפנית שלך, על גבול העירום המלא, יכולה להתפרסם כעבור ימים אחדים באינטרנט.

זהירות: צלם אלמוני מצלם בחודשים האחרונים בחופי תל אביב באמצעות מצלמה הגורמת לבגדים להראות שקופים - ומפרסם את התמונות באינטרנט.

הצלם, שמכנה את עצמו בשם סנייק-איי, משתמש במצלמה בעל פילטר מיוחד, המאפשרת לו לצלם צילומי "עירום" של אנשים הלבושים בבגדים דקים או בהירים - ומפרסם את התמונות באתר שהקים. "יש לי בערך 500 תמונות שצילמתי בעצמי, ומי יודע, אולי אני אפרסם אותן יום אחד. שכנעו אותי", כתב אותו צלם תחת הכינוי סנייק-איי בפורום של אתר העוסק במציצנות ותמונות עירום. בהמשך כאמור, הוא גם השתכנע.

התמונות באתר נראות כאילו צולמו בשחור לבן ועוטף אותן רקע ירקרק, תוצאה של המצלמה המיוחדת בה צולמו התמונות (ועל כך בהמשך). למי שצופה בהן בפעם הראשונה, דרושה תמונה שצולמה במצלמה רגילה כדי להשתכנע. הנערות והנשים המצולמות באתר של "סנייק איי" אינן יודעות על כך ועל העובדה שהצילומים מראים לפעמים את איבריהן המוצנעים.
 
מלפנים ומאחור. מתוך אתר `סנייק-איי`
 מלפנים ומאחור. מתוך אתר `סנייק-איי`   
גם את פרצופיהן הוא לא טרח לכסות: "בבקשה, אני מבקש, אל תפרסמו את האתר שלי, אנשים כאן בישראל לא יודעים מה זה צילום `אקס ריי` ואני יכול לצלם אותם בלי חשש להתגלות. אם האתר שלי יתפרסם בישראל האנשים יתחילו להבין מה אני עושה חמש שעות ברחובות ובחופים - מצלם אותם מטווח קרוב, ואני לא רוצה שזה יקרה", כתב הצלם באותו פורום, באתר בחו"ל.

"סנייק איי" הוא כעת דמות פעילה בפורום מציצנות ידוע. הוא מחלק טיפים, ומספר על הטכניקות והציוד בהן הוא משתמש. לסקרנים שמנחשים היכן נלקחו התמונות הוא עונה: "תפסיקו לנחש, התמונות נלקחו בחופי תל אביב וברחובות ירושלים".
 
 
באתר האינטרנט, המתארח אצל ספק המאפשר הצגת תמונות עירום, מספק "סנייק איי" מפרט טכני של הציוד שברשותו, ומפרסם תמונות חדשות מדי כמה ימים. "יש לי חבר שגם לו יש מצלמה ואנחנו מתכוונים ללכת לחוף יחד", הוא כותב באתר, "ואם מישהו ישאל מה אנחנו מצלמים, נגיד שזה פרויקט לאוניברסיטה. אני אומר בדרך כלל שאני סטודנט, וזה עובד. אנשים חושבים שאני סטודנט חכם שבונה לעצמו את העתיד. ובכן, אני באמת חכם - אבל זה לא קשור לעתיד שלי".

האם אותו צלם יכול לעשות כראות עיניו במצלמה? ממש לא, מסביר עורך הדין חיים רביה, המתמחה בין השאר בדיני מחשבים ואינטרנט: "מדובר בפגיעה חמורה בפרטיות. פרסום כזה הוא לכאורה עבירה פלילית, כיוון שמדובר בפירסום תצלומו של אדם ברבים בנסיבות שבהן עשוי הפירסום להשפיל או לבזות את המצולם. מדובר בצנעת חייו האישיים של בן-אדם".

בראיון בדואר אלקטרוני מסר "סנייק-איי" כי הוא בן 37 ועובד כעוזר וובמסטר בחברת היי-טק ישראלית. הוא טוען כי אין לו מצלמה כזאת ואת כל הצילומים ביצע חבר שלו, שבינתיים עזב את הארץ. כל תפקידו, לדבריו, היה להעלות את הצילומים לאתר, אלא שלאחרונה הודיע לו מנהל האתר בו הוא מתאכסן כי עקב הפגיעה בפרטיות המצולמים, יוסר האתר משרתי החברה. בימים אלו הוא מחפש מקום אחר לאכסן את תוכן האתר.
 
 

איך זה עובד

כך זה נעשה: משמאל - תיק ובו כדורסל כפי שהוא מצולם במצלמה רגילה. מימין - התוצאה במצלמת אקס-ריי
 כך זה נעשה: משמאל - תיק ובו כדורסל כפי שהוא מצולם במצלמה רגילה. מימין - התוצאה במצלמת אקס-ריי   
מה שאותו צלם אלמוני עושה, מתאפשר עקב שימוש לרעה בפיתוח שהציגה חברת סוני לפני כשלוש שנים. החברה הציגה מצלמות חדשות ממשפחת מצלמות הוידאו הביתיות שלה, ה"הנדיקאם", שכללו פיתוח בשם "נייט-שוט" המאפשר צילום בתנאי תאורה לקויים, על ידי החזרת אור מן העצמים המצולמים.

הפטנט היה מצוין והמצלמות נמכרו היטב, עד שאזרח יפני גילה שניתן להשתמש בפטנט המאפשר ראיית לילה, כך שהבגדים של המצולמים נעשים שקופים ובגדיהם התחתונים נראים בתמונות. האיש הוסיף שכלול או שניים משלו ויצא לסיבוב בבריכת שחייה מקומית. הוא נתפס והחומר הוחרם, אבל העניין פורסם במגזין יפני, ומשם התפשטה התופעה כמו אש בשדה קוצים.
 
 
סוני מיהרה להגיב ולהגביל את מכירת המצלמה לבעלי מקצוע בלבד, אך זה כבר היה מאוחר. חברות רבות, כמו פנסוניק, הוציאו דגמים משלהן - וצלמים חובבים בעלי חוש טכני שיכללו את טכניקות הצילום ה"פולשני" ואיכותן. כאן, כמובן, נכנסת לתמונה הרשת: קהילות התפתחו סביב הנושא, אתרים רבים מסבירים את סודות הצילום המיוחד, ואחרים מפרסמים תמונות שנשלחו על ידי גולשים מכל העולם.

האינטרנט, כאמור, הפכה את התופעה הזו ואת התמונות הפולשניות, לנחלת הכלל. אבל גם אם לכאורה החופש לפרסם תמונות כאלה הוא בלתי מוגבל, שלא יהיה ספק: מדובר בעבירה על החוק, ואותו "סנייק איי" יכול להגיע לכלא אם ייתפס. "החוק קובע שזו עוולה אזרחית ואפשר לתבוע על זה נזק", מסכם עורך הדין חיים רביה, "ואם מחמירים, זאת גם עבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר".
 

האתר הורד מהרשת

עדכון מערכת נענע: בעקבות הפרסום הנרחב לה זכתה חשיפת נענע הורד האתר `סנייק-איי` מהאינטרנט. בעמוד הפתיחה נכתב כי "אחד מהעיתונים הלאומיים פרסם כתבה אודות האתר שלי ומיקום הצילומים. מצטער, חברים, אני לא יכול לצלם בלא שרשויות החוק יגלו אותי. לכן אני מוריד את האתר כדי לתת לעניינים להירגע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by