ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הארי פוטר והעצבים הפקועים 
 
 
דורון יעקובי, גיימר

דורון יעקובי מתבאס עמוקות מהעיבוד של הספר השלישי בסדרת רבי המכר למשחק מחשב שטחי ולא ממצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחרונה אני מוצא את עצמי שוב ושוב בוויכוחים על 'הארי פוטר'. כל מיני אנשים טוענים בפני עד כמה שהספרים (והסרטים) ילדותיים ואינם מתאימים למבוגרים, אם כי רובם ככולם כלל לא קראו את שלושת הספרים האחרונים (והמעולים) בסדרה. אני שוב ושוב טוען כי הדעות הקדומות שלהם מונעות מהן ליהנות מכמה מן הספרים הקסומים ביותר שנכתבו בעשור האחרון, אך נתקל בחומה של ציניות וכבדות. ואם זה לא מספיק, משחקים כמו 'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן' ממש לא עוזרים.

הספרים והסרטים ממש לא מיועדים רק לגיל הרך, אבל אי אפשר להגיד את זה על משחקי המחשב התואמים, שמתעקשים להרוס את המוניטין של כל המותג. שני המשחקים הראשונים בסדרה, וגם המשחק החדש (המיועד למחשב האישי ולקונסולות השונות), מתאימים אך ורק לילדים בבית ספר יסודי. הם קצרים, הם קלים והם לא מעניינים. אבל מה אכפת לחברת 'אלקטרוניק ארטס' מדברים פעוטים כאלו? הרי השם 'הארי פוטר' לבדו מספיק כדי לגרום למשחק להימכר בכמויות מטורפות. לאיכות אין שום קשר לזה.

'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן' הוא המשחק השלישי בסדרת הארי פוטר, והוא יוצא לצידו של הסרט השלישי, המבוסס, מן הסתם, על הספר השלישי בכיכובו של הקוסם הצעיר. בספר, בסרט ובמשחק עולם הקוסמים נכנס לפאניקה כאשר רוצח מטורף בשם סיריוס בלאק מצליח לברוח מהכלא אזקבאן. העניינים מסתבכים עוד יותר כאשר הארי מגלה שסיריוס עושה את דרכו להוגוורטס ועל הכוונת שלו נמצא לא אחר מאשר הארי עצמו.
 

הספר נהדר, המשחק - מטופש להחריד

מתחילים את המשחק ברכבת להוגוורטס
 מתחילים את המשחק ברכבת להוגוורטס   
'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן' הוא ספר נפלא, והטוב ביותר מבין שלושת הספרים הראשונים בסדרה. גם הסרט המבוסס עליו התגלה כסרט טוב משמעותית משני הסרטים הראשונים (אם כי לטעמי עדיין לא הצליח לשבות לחלוטין את רוח הספר). שניהם עמוסים בהרפתקאות והפתעות ומציגים היטב את סערת הרגשות שהארי נמצא בה. הקריאה או הצפייה בהם מאוד סוחפת ומומלצת בחום. אבל אל תעזו לשחק במשחק הזה לפני שקראתם את הספר או צפיתם בסרט.

סיפור העלילה של 'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן' מועבר במשחק הזה כבדרך אגב, ובאופן מחופף לחלוטין. במקום הרפתקאות סוחפות ומפחידות, במשחק יש בעיקר חידות קלות ולחימה פשטנית נגד מפלצות. כתוצאה, מכל שלושת הדרכים שבהן אתם יכולים לחוות לראשונה את הסיפור של 'האסיר מאזקבאן', המשחק הוא האופציה הגרועה ביותר.

חבל שהמשחק לא מתחיל עם פתיחת הסיפור. חבל, כי זה אומר שאנחנו לא זוכים לטייל בביתו של הארי באנגליה, ולא יכולים לנפח את הדודה המרושעת שלו ואז לברוח מהבית. במקום זאת, המשחק מתחיל ברכבת בדרך להוגוורטס. כלומר, המשחק מציג את עלילת הסרט באופן מקוצר, שהוא בעצמו פישט במידה רבה את עלילת הספר. מדוע זה כך? אפשר רק לנחש: הוספת אזורים נוספים למשחק תייקר את פיתוחו, ומה הטעם לעשות זאת, כאשר המעריצים יקנו את המשחק בכל מקרה?
 

אוסף קסמים אוטומטיים וחידות קלות

 
המשחקיות של 'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן' תהיה מוכרת למי ששיחק באחד מן המשחקים הקודמים. המשימות מורכבות מאוסף של חידות קלות באופן מגוחך וקרבות לא מרגשים מול סוגים שונים של אויבים, החל מספרים מפלצתיים ועד שדוניות מרושעות. את החידות כולן ניתן לפתור באמצעות שימוש בקסמים: כיוון סמן העכבר על אובייקט כלשהו ולחיצה על מקש העכבר השמאלי. על מנת למנוע סוג כלשהו של אתגר, סמן העכבר ישתנה אם ניתן לבצע קסם על אותו אובייקט, וכאשר תקישו על העכבר, הקסם המתאים יבוצע באופן אוטומטי.

ביצוע הקסמים באופן אוטומטי לא רק מונע מהמשחק להיות מאתגר, אלא גם מתעלל בגופתו של הספר. קחו לדוגמה את הסוהרסנים (Dementors באנגלית). בספר ובסרט הם יצורים אפלים ומאוד מפחידים, שעל מנת להילחם בהם הארי זקוק לכל המאמצים הנפשיים שלו. אלא שבמשחק ניתן לחסל אותם תוך שימוש פשוט בשרביט הקסמים, וזה, כמובן, הופך אותם ללא יותר מאיימים מפיצה עם אננס.
 
 

שליטה גם ברון והרמיוני

השינוי המרכזי במשחק החדש הוא שהפעם תשלטו לא רק בהארי. לעיתים קרובות השליטה שלכם תעבור אל הרמיוני ורון, חבריו הטובים. על מנת לא להפוך, חס וחלילה, את המשחק לקשה יותר, אין אתם יכולים לבחור במי לשלוט ומתי. המשחק יחליט זאת עבורכם. עדיין, התוספת הזו הופכת את המשימות במשחק החדש למעט יותר מעניינות ומגוונות מאשר המשימות של המשחקים הקודמים.

כך, במשימה אחת הארי יילכד בחדר כלשהו, והשליטה שלכם מיד תעבור להרמיוני שעמדה לצידו, וכעת יוצאת להציל אותו. כאשר היא תשלים את משימתה, שוב השליטה שלכם תחזור להארי. לעיתים גם תהיו זקוקים לעזרתם של חבריכם על מנת להטיל קסמים מסוימים: יש דלתות שתוכלו לפתוח רק אם כל שלושת הילדים יטילו ביחד את הקסם 'אלוהומורה'.

המשימות במשחק מחולקות לשלושה סוגים: אתגרי קסם - בהם תלמדו קסמים חדשים, הרפתקאות - משימות המקדמות את עלילת המשחק, ומבחני סיום. בדומה למשחקים הקודמים, אתגרי הקסם ילמדו אתכם קסמים חדשים, כאשר הפעם רון, הארי והרמיוני ילמדו קסם חדש כל אחד. משלושת הקסמים החדשים, היחיד שמעניין במידה מסוימת הוא הקסם של הרמיוני, שמאפשר לה להפוך פסלונים של ארנבים ודרקונים קטנים לארנבים ודרקונים קטנים בהם היא יכולה לשלוט. כאשר תפעילו את הקסם, השליטה שלכם תעבור אל הארנב או הדרקון ויהיה עליכם להשלים משימה כלשהי על מנת שהרמיוני תוכל להתקדם הלאה. לא שהמשימות של הארנב או הדרקון הן מעניינות יותר - הן לא - אבל כל שינוי במשחקיות המשעממת של הסדרה הזו מתקבל בברכה.
 

יש גם מיני-משחקים

אם אתם יודעים להשתמש בעכבר ובמקלדת בעת ובעונה אחת, אתם תסיימו את כל המשימות במשחק תוך לא יותר מחמש שעות (לילדים קטנים, שזהו משחק המחשב הראשון שלהם אי פעם, זה ייקח יותר). לאחר מכן, תוכלו להמשיך להסתובב ברחבי בית הספר הוגוורטס, לשחק במיני משחקים, לגלות סודות ולאסוף דברים כמו קלפי קסמים, שעועית ושטויות אחרות.

המיני משחקים שכולל 'האסיר מאזקבאן' מעניינים פחות מאלו של המשחק הקודם. הקווידיץ' וסולם הדו-קרב החביב נעלמו כלא היו, והוחלפו ברכיבה על ההיפוגריף באקביק ובקרבות משעממים כנגד דפים מרושעים שהשתלטו על הספרייה. על מנת לסיים את המשחק במאת האחוזים, יהיה עליכם לאסוף את כל שמונים קלפי הקוסמים, מה שמצריך להשלים את כל המיני משחקים, לגלות את כל הסודות ולהשלים את כל אתגרי הקסם באופן מושלם. עובדה זו מאריכה את חיי המשחק באופן מלאכותי בלבד, שכן בניגוד ל-GTA, אין כל עניין בשיטוט האקראי והשלמת המיני משחקים. אם, לדוגמה, אפשר היה להטיל לחשים מרושעים על תלמידים אקראיים ותמימים, אז הסיפור היה שונה לחלוטין.

על הגרפיקה והסאונד במשחק כמעט ואין לי שום דבר חדש להגיד. הם נותרו זהים לחלוטין לגרפיקה והסאונד במשחקים הקודמים, ולפיכך מיושנים. המנוע הגראפי עליו מבוסס המשחק כבר מעלה אבק, כאשר הסביבות אינן מפורטות והדמויות נראות די רע. המוסיקה במשחק נותרה מעצבנת, וזה חבל, כיוון שהמוסיקה בסרט החדש מצוינת, והמפתחים היו יכולים להשתמש בה. אפילו דיבוב הדמויות הוא לא יותר מבינוני.
 

משחק קצרצר, חלש ומאכזב

'הארי ופוטר והאסיר מאזקבאן' הוא משחק חלש ומאכזב. אני יודע שזה לא מפתיע אף אחד, ובכל זאת אני מוצא את העובדה הזו מעציבה למדי, כיוון שלדעתי היו כאן כל המרכיבים ליצירת משחק הרפתקה או פעולה משובח. למרבה הצער, במקום משחק מותח ואפל קיבלנו משחק קליל וקצרצר שבו מחסלים סוהרסנים בקלילות ואוספים שעועית צבעונית מכל פינה. אז בעוד שעל הסרט והספר אני יכול להמליץ לכל אדם ולכל גיל, את המשחק אמליץ לכם לקנות רק אם אתם הורים לילדים שגילם חד ספרתי, שהם היחידים שיכולים ליהנות מן המשחק במידה מסוימת. כל השאר מתבקשים להתרחק, וללכת לקרוא את הספר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by