ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש לי מעצור במחשב 
 
 זהירות! נשק קטלני (פנטיום) 4   
 
טלי לכיש

גורמים שמרניים ניציים בממשל האמריקאי מנסים להעביר חוק שיסווג כל מחשב PC עם מעבד בעל יכולת חישוב מעל לזו של פנטיום 3, ככלי נשק לכל דבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ההגבלות על ייצוא מחשבים מארה"ב שהם בעלי יכולת חישוב גבוהה הלכו והתרחבו על בסיס כמעט שנתי, וגדלו מפחות מ-160 MTOPS באמצע שנות ה-80', עד ליותר מ-190,000 MTOPS כיום (MOTPS היא יחידת המדידה לכוח החישוב של מעבד – (millions of theoretical calculations per second. המשמעות היא שיצואני מחשב אמריקאים נדרשים כיום לקבל רשיון לייצא מחשבים עם יכולת ביצוע כמו של מערכת עם לפחות 32 מעבדי אינטל איטניום. כמו כן, המדיניות האמריקאית הנוכחית בנושא זה מגבילה את ייצואם של מחשבים בעלי יכולת חישוב גבוהה למדינות מסויימות, ביניהן רוסיה, הודו, פקיסטן, סין ואף ישראל.

אתר CNET מדווח כי ההצעה החדשה של משרד ההגנה האמריקאי רוצה לצמצם באופן משמעותי את יכולת החישוב של מעבדי מחשב המותרת לייצוא, ולהשוות אותה ליכולותיו של מעבד פנטיום 3 בתדירות של 650MHz (ירידה חזרה ל-1,500 MTOPS) – המעבד הכי לוהט נכון לשנת 1999. יותר מכך, ההגבלות החדשות יהיו תקפות לגבי כל יעד בעולם, כולל בנות-ברית של ארה"ב (מעניין לגלות שישראל כנראה לא נחשבת לכזו). אם הצעה זו אכן תיושם, היא תביא למעשה לנסיגה גדולה לאחור מבחינת הליך הרישוי, וחזרה למצב שלא היה כמותו מאז 1994.
 
 
זו אינה הפעם הראשונה שבה הממשל האמריקאי מנסה לנקוט בתעלולים מסוג זה, בייחוד נכון היה הדבר בתקופתו של הנשיא רונלד רייגן. אם כן, הצעת החוק הנוכחית – סעיף אחד קטן במסמך בן 630 עמודים, הידוע בשם 'סעיף 1404', היא נדבך נוסף בעימות רב שנים בין חברות המחשבים ובין גורמים שמרניים-ניציים בממשל האמריקני לגבי הדרך טובה ביותר להגבלת ייצוא של טכנולוגיה שיכולה להאיץ את פיתוחם של כלי נשק להשמדה המונית.

המרוץ אחר יצירת מעבדים יותר ויותר מהירים, תואר לעתים קרובות כ"מרוץ חימוש", מכיוון שהם יכולים לשמש עבור מחקרים ליצירת נשק גרעיני, קריפטולוגיה, לוחמה נגד צוללות ופעילויות מודיעיניות. עבור אנשים רבים המודאגים מהתרבותם המהירה של כלי נשק להשמדה המונית, זה בדיוק מה שכוח החישוב המתעצם של מחשבים מייצג. ביניהם מצויים אותם מחוקקים אמריקאים שמתעלמים מכך שמחשבים חזקים כבר נפוצים היום בכל מקום בעולם, והם עדיין סבורים כנראה, שיוכלו למנוע ממדינות מסויימות וארגוני טרור מלשים את ידיהם על מחשבים כאלה בעזרת ההגבלות לעיל.
 

הצד השפוי

מנגד, מצויים אנשים כמו ג'יימס לואיס - מנהל תוכנית המדיניות הציבורית והטכנולוגית במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בארה"ב, שטוען כי אין קשר בין יכולתו של המחשב ויכולת צבאית; בחלקו מכיוון שהיום כמעט כל אחד יכול "לחזק" את המחשב שלו בעצמו. המומחים סימור גודמן, ודייל נילסון הוסיפו שכיום קל מאד להבריח כמה צ'יפים של מחשב בכיס, וזה בלתי אפשרי לשלוט במשהו הנעשה על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם. אחרים, ביניהם אנשי אקדמיה, אף טוענים כי גם הגבלות הייצוא הקיימות אינן יעילות ואינן ניתנות לאכיפה, מכיוון שמדד ה-MTOPS כבר אינו מהווה אינדיקציה לכוח ויכולת החישוב האמיתיים של המחשב.

ביקורת נוספת הגיעה מכיוון אחר – תעשיית המחשבים. ליישום הצעת החוק יהיה השפעה ממוטטת על התעשייה, טוענים שם; זה יביא יצואנים רבים לנקודת שחיקה, מכיוון שכעת הם יצטרכו להגיש 20,000 בקשות לרישיון ביום, במקום 20 סך הכל בשנה, אמר דן הוידיש - יו"ר "קואליציית המחשבים לייצוא אחראי".
 
 

כל חוק ביג'י יומו

למרבה ההפתעה, הבית הלבן דווקא מתנגד להצעת החוק, וכך גם משרד ההגנה האמריקאי. בכל מקרה, הסעיף השנוי במחלוקת, לא נכלל בהצעה שהושמה בפני הסנאט בשבוע שעבר, וגורלו ייקבע באמצעות משא ומתן בין בית הנבחרים והסנאט, שנועדו להתקיים מאוחר יותר החודש. מקור בקונגרס אף טוען כי סביר מאד שסעיף זה ישוכתב או יבוטל.

עדיין, סעיף 1404 העלה שוב לכותרות את הויכוח האם יש לפקח על ייצוא של טכנולוגיות מחשב אמריקאיות למדינות אחרות, כשבתווך מצויים שני גורמי מפתח מנוגדים: האינטרסים של תעשייה אמריקאית משמעותית מול צרכי הבטחון הלאומי. אם לסכם את הנושא, נילסון אמר בחכמה: "אם אנשים יבטחו יותר מידי ביעילות של הפיקוח על ייצוא, הרי שהם למעשה מתעלמים מן הפעולות האחרות שניתן לנקוט. אני חושב שישנן הרבה טכנולוגיות בעייתיות אחרות שצריכות להיות תחת פיקוח לפני שניגשים להגביל את הפצתם של מחשבים בעולם."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by