ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עירק רוצה להיות על המפה 
 
 המשטרה העירקית מתקוונת (רויטרס)   
 
מערכת חיים ברשת

סחבת בירוקרטית מונעת מעירק לקבל את סיומת הדומיין iq הנמצאת כרגע בבעלות של חברה בטקסס בבעלותו של פלסטיני הנמצא במאסר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לבעלי אתרים עירקים כיום אין שום דרך להיות מזוהים ככאלה ברשת. לא ארגונים ממשלתים, לא ארגונים פרטיים או חברות, לא אנשים פרטיים, אף אחד מהם לא יכול לקבל את סיומת iq שתזהה אותם כעירקים ברשת, כמו למשל האתרים בעלי סיומת il המזוהים כישראלים.

בלית ברירה, אתרים עירקים כיום משתמשים בסיומות גלובליות כמו com ו-org, או לחילופין הם מתעלקים על סיומות דומיין של מדינות אחרות, כמו למשל איחוד האמירויות הערביות, כך מספר מדווח USAtoday.

בשנת 1997, כשסדאם חוסיין חסם את החדירה של האינטרנט למדינתו, המפתחות לסיומת iq הועברו לאחריות של חברה בשם InfoCom, חברה הממוקמת בטקסס ונמצאת בבעלותו של פלסטיני בשם באייאן אלאשרי, אשר עסקה במכירת מחשבים במזרח התיכון.
 
 
אולם חברה זו לא עושה כל שימוש בסיומת. חיפוש בגוגל אחר אתרים בעלי סיומת זו, מעלה, נכון להיום, 32 לינקים בלבד, וכולם ללא יוצא מהכלל אינם פעילים.

המועצה העירקית לתקשורת העבירה לארגון האינטרנטי למינוי שמות ומספרים ICANN, הידוע גם בשם הוועדה המסדרת של האינטרנט, עצומה המבקשת לקבל לידה את האחריות על סיומת דומיין זו. יו"ר המועצה סיאמנד אות'מן, כתב כי הקצאת סיומת דומיין לעם העירקי תהיה "אבן פינה, גם ממשית וגם סימבולית, לאומה הזו".

אולם לא ברור אם אכן בקשה זו תתקבל, ואם כן, כמה זמן יקח. מצד אחד, העירקים קיבלו עזרה לטיעון שלהם מכיוון לא צפוי – באייאן אלאשרי, שסיומת iq נמצאת בבעלותו, עומד כרגע למשפט בבית המשפט הפדרלי בארה"ב בעוון סיוע כספי לארגון החמאס. עובדה זו אכן יכולה להועיל לעירקים, היות וזה מוכיח שהסיומת iq מבוזבזת ואין מי שידאג לה.
 
מצד שני, ארגון ICANN ידוע בהתנהלותו האיטית ובסחבת הבירוקרטית שלו. לשם דוגמא, בעבר לקח להם כמה שנים בשביל להכריע בנושא סיומת דומיין pn השיכת לאי זעיר בשם פיטקרין בעל 75 תושבים.

בעירק מקווים שהם יקבלו לידיהם את הסיומות במהרה, בדומה לאפגניסטן שקיבלה את סיומת af, ששה חודשים אחרי נפילת משטר הטאליבן.

יהיה לי קשה מאד לקבל זאת, אם ICANN יסרבו לבקשה זו", אומר ל-BBC ג'ונתן זיטריין מאוניברסיטת הארוורד, "זו תהיה התעלמות מוחלטת מהעובדה שעירק הפכה להיות מדינה מקוונת ודיגיטלית המעונינת לקבל ריבונות על עצמה"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by