ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב יהיה מותר לאוסטרלים "לגבות" מוזיקה 
 
 לשימוש עצמי בלבד. יש לשאוף דרך האוזניים   
 
טלי לכיש

באוסטרליה רוצים להידמות לארה"ב בנושאי זכויות יוצרים והעתקת מוזיקה לצורך שימוש עצמי, ובארץ הפסים והכוכבים עצמה כבר מיישמים, הפעם בהצלחה יחסית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוסטרליה, מדינה הידועה בנקיטת מדיניות של יד קשה בכל הקשור להפרת זכויות יוצרים, הולכת לקראת צרכני המוזיקה, ומתעתדת לתקן את חוק זכויות היוצרים האוסטרלי מ-1968, ולהתאים אותו למציאות החדשה בשוק, כך שצריבה של מוזיקה למטרות עצמיות לא תיחשב עוד כהפרת חוק.

התיקונים בחוק יהיו דומים לאלו שכבר מצויים בחוק האמריקאי, המתיר במקרים מסויימים עשיית שימוש בחומר המוגן תחת זכויות יוצרים מבלי לשלם תמלוגים, כמו במקרה של Space Shifting – העתקה של תוכן דיגיטלי ממדיה אחת למדיה אחרת, השונה מזו של המקור (צריבת דיסק מקורי בפורמט MP3 לדוגמא), מה נחשב לעבירה במסגרת החוק האוסטרלי הקיים כיום.

ב-ZDNET מספרים כי המהלך התחיל בעקבות יוזמה פרטית של אנליסט של שוק המוזיקה האוסטרלי בשם פיל טריפ, שהעלה הצעה הכוללת בגדול שני חלקים עיקריים: שינוי חוק זכויות היוצרים באופן שיתיר לצרכנים להעתיק מוזיקה עבור שימושם הפרטי, ומן העבר השני - הטלת מס חדש על מדיה מיועדת לצריבה, ועל נגני מוזיקה דיגיטליים, אשר ההכנסות ממנו יוזרמו חזרה ליוצרים עצמם (בדומה למס על "מדיה ריקה", המוטל כיום בקנדה).
 
 
התגובות מצד גורמים שונים באוסטרליה כמובן לא אחרו להגיע, וראשון הקופצים היה, איך לא, סטיבן פיץ' העומד בראש ה-ARIA - התאחדות תעשיית המוזיקה האוסטרלית, בת-דודתה מן הדרום הרחוק של ה-RIAA האמריקאית, ש"כמה מפתיע", מתנגד לשינוי המוצע מתוך דאגה כנה (!) לצרכנים האוסטרלים, וטוען כי "ישנן דרכים מתוחכמות וטובות יותר לפצות את האמנים, מאשר הטלת מס על מדיה ריקה".

טריפ מצידו, סבור שהתנגדותן הנחושה של חברות התקליטים נובעת מסיבה אחרת לחלוטין, שכלל אינה קשורה לטובת הצרכנים, אלא בדיוק ההפך הגמור; מה שחברות התקליטים חוששות ממנו הוא ירידה במקור הרווח העיקרי שלהן - אלבומי אוסף, מהם הם רואים רווחים עצומים בזכות תשלומים אפסיים לאמנים הנכללים באלבומים מסוג זה. מהרגע שהעתקה עצמית תהפוך לחוקית, אנשים רבים יתחילו להכין לעצמם אוספים (כי ברור שעד עכשיו הם הרי נמנעו מלעשות כן, ט.ל.), ובאופן טבעי חברות התקליטים יראו ירידה גדולה ברווחים מאפיק זה.

עוד גורם שהגיב ליוזמה, הפעם בחיוב, הוא צ'ארלס בריטון נציג מטעם האגודה להגנת הצרכן האוסטרלית (ה-ACA), שברך על היוזמה, ואמר שאכן הגיע הזמן שלצרכנים האוסטרליים תהיה זכות חוקית להעתיק באופן פרטי חומר שהם רכשו במיטב כספם.

בריטון הוסיף כי המס המתוכנן, ראוי שיהיה פשוט לחישוב ושלא יגרום לייקור מחירו של המוצר באופן משמעותי, וכמו כן, אסור שיוטל על מדיה שאינה נועדה למטרות העתקה, כמו CDs עבור שמירת תמונות דיגיטליות, DVDs עבור גיבויי מחשב, והקלטות וידאו, וכו'.
 

ובינתיים, מעברו השני של העולם

בהקשר זה, מעניין לציין שבארה"ב, מדווחת סוכנות הידיעות AP כי אלבום הבכורה של להקת Velvet Revolver (המורכבת מפליטי "גאנז 'נ' רוזס", והסולן של ה"סטון טמפל פיילוטס") שיצא לחנויות אך לפני שבוע, כבר הספיק להפוך לרב-מכר, זאת למרות שהוטבעה בו טכנולוגיה להגנה על זכויות יוצרים.

עד עכשיו, חברות התקליטים האמריקאיות נהגו בזהירות בכל הקשור לנקיטת אמצעים ממשיים למטרות הגנה על דיסקים מפני צריבה, בשל האנטגוניזם שהעניין עורר בקרב הצרכנים והקונים הפוטנציאלים, ולא פעם אף הביא להחרמת המוצר.

כעת, עם הפצת אלבומם של "אקדח הקטיפה", נעשה ניסיון משמעותי נוסף ליצור סטנדרט שיהיה מקובל גם על התעשייה וגם על הקונים, תוך שימוש בטכנולוגיה חדשה שמוגדרת "טכנולוגיה לניהול העתקות". טכנולוגיה זו מאפשרת ליצור עד 3 עותקים מכל שיר באלבום. באופן זה נשמרות בד בבד זכויות חברות התקליטים על האלבום, וגם זכויותיהם של הקונים ליצור עותקים לשימוש אישי.
 
 
כמובן שהטכנולוגיה החדשה גם היא לא נטולת פגמים, ואף ניתנת לעקיפה בקלות תחת מערכת ההפעלה Windows. אבל, כפי שטוענים ב-SunnComm Technologies - החברה מאחורי הטכנולוגיה החדשה, המטרה היא לא ליצור טכנולוגיה שעמידה באופן מוחלט בפני פריצה, אלא להקטין את תופעת הפיראטיוּת באופן כללי.

עם ובלי קשר, נראה שבמקביל להתפכחות והתבגרות של חברות התקליטים בגישתן לנושא ההגנה על זכויות יוצרים בדיסקים חדשים שיוצאים לשוק, גם ציבור הצרכנים האמריקאי יותר פתוח היום לרעיון, ובשל לקבל הגבלות שכאלה, כך לפחות סבורים במדיה ובתעשיית המוזיקה האמריקאיות.

האם מדובר במקרה חד פעמי או אכן במגמה, רק העתיד יגיד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by