ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חומר לקריאה 

חומר לקריאה

 
 
מיכל יפה

ראיון עם מנהיגת המרד העממי של הספרות והשירה שמסבירה למה רם אורן יכול להיות יותר מוצלח מדוסטויבקי, חיפוש נואש אחרי סטיות נטולות דנה מודן באינטרנט, וסליחה, אבל הפלאפון שלכם שוב נשמע כמו בטהובן. השבוע בפורומים שוב מציץ אל תוך נפש האדם בבעתה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ספרים רבותיי, ספרים

ארבעה מחברי פורום ספרות (איורים: יעל בן-דוד)
 ארבעה מחברי פורום ספרות (איורים: יעל בן-דוד)   
בראיון השבועי עם אחד ממנהלי הפורומים בחרתי הפעם לראיין את דיירדרה, מנהלת פורום ספרות ושירה, שתספר על הפורום גם לאנשים שלא נוהגים לפקוד אותו באופן קבוע. דיירדרה קיבלה את ניהול הפורום לפני כחודשיים, לאחר שהמנהלת הקודמת, נעה הספרנית, עזבה.

איך היה להכנס לתוך פורום קיים ולנעליה של המנהלת הקודמת?

"הכניסה לפורום היתה מאוד קשה בגלל שהכיוון שלי היה מאוד שונה מהכיוון של הפורום עד אז. המנהלת שקדמה לי, נעה, התוותה קו אליטיסטי ביותר, והרבה אנשים חובבי ספרות לא מצאו בפורום את מקומם. אני באתי עם רצון לשינוי והרחבה אבל ותיקי הפורום מאוד לא אהבו את השינוי המוצע. היום הפורום מתנהל על מי מנוחות ורוב ותיקיו משתתפים בו לפחות באופן פסיבי".

מהו האידאל שלך לפורום ספרות מצליח?

"פורום ספרות מצליח הוא כזה שבו יש דיונים ברמה שיכולה לעניין קהל כמה שיותר רחב, כלומר, דיונים שהם ברמה גבוהה אבל כתובים בשפה שגם אנשים שבאים עם פחות ידע יוכלו למצוא את עצמם".

"עד כמה שאני יכולה לשפוט, לאחרונה הדיונים בפורום מאוד דומים לאידיאל שראיתי בעיני רוחי כשהתחלתי לנהל את הפורום - מצד אחד יש אנשים מאוד מבינים כמו הציפור או בליזארד, אבל לאף אחד אין בעיה לעצור אותם באמצע ת`רד ולהגיד "לא הבנתי את המילה הזו או הטיעון הזה" והם בסבלנות יסבירו במילים פשוטות את הכוונה".

"אני גם חושבת שאין מקום לחסום מראש את נושאי השיחה והכלל היחידי שצריך להיות הינו דיון ברמה. עדיפה עליי בהרבה הודעה מנומקת לחלוטין על נפלאותיו של ספר שערכו הספרותי נמוך מאשר הודעה חפוזה כגון "הספר נפלא" על קלאסיקה ספרותית".

האם יש הצדקה לפורום שדן בנושאים שיש להם קהל מצומצם יחסית?

"יש פה איזו גישה מאוד מוטעית. מלבד פורום סקס כל פורום מיועד לקהל ספציפי ביותר. להרבה אנשים יש איזה פחד מספרות בגלל הדידקטיות של הנושא, אבל כשבודקים מספרית מסתבר שיש הרבה שרק קוראים את הפורום מבלי לכתוב בו ובשיחה איתם מסתבר ששנים הם אוהבים לקרוא, ללא קשר לידע שלהם בספרות, וברגע שמגישים להם את הנושאים בצורה מעניינת וברורה הם מאוד נהנים ללמוד עוד ועוד".

 
איזה דברים ניתן למצוא אצלך בפורום?

"הפורום דן כל שבוע בז`אנר כנושא המרכזי של הפורום (השבוע זה רומן בלשים), בכל יום ראשון אני מציגה את הפתיחה של הנושא, שהיא יותר הבאה של ההגדרה והיצירות הנודעות לז`אנר, ובמשך השבוע אני משתדלת להעלות הודעה אחת בנושא כל יום. כמובן שלצד הנושא המרכזי יש דיונים נוספים בתחומים שונים".

"לצד המלצות על ספרים ודיונים על הז`אנר, ישנן פה ושם סקירות של חנויות ספרים (וירטואליות ואמיתיות), סקירה של אתרים בנושא וכן הלאה. בשבוע הספר אנשים דיברו על החוויה שלהם מהשבוע, ערכנו דיון על איך בוחרים ספר שלא מכירים, יש הרבה דיונים על הספרות, דרכי השפיטה, קלאסיקה מול פופולאריות וכדומה".

"מה לא תוכלו למצוא אצלנו? את ספרי המד"ב והפנטזיה אנו משאירים לפורום שעוסק בהם, כשאני ומנהל הפורום עומדים בקשר רציף כאשר היצירה גבולית, וכמו כן, את היצירות של המשתמשים אנחנו משאירים לפורום `מעט לנט`".

ולשלב השאלה הזהה: איזה הודעה או דיון מצאו זכורים לך במיוחד?

"משהו שמאוד ריגש אותי זה שסופרת שכתבתי ביקורת על הספר שלה ענתה בפורום ומאז היא אחת מהמשתתפות הקבועות".
 

השירים המשחקים, איפה הם עכשיו?

שבע בום. מה כל-כך מסובך?
 שבע בום. מה כל-כך מסובך?   
לא יודעת לגבי השירים, אבל המשחקים בהחלט נמצאים אצלנו בפורומים. כולנו אוהבים לשחק, גם אם באופן רשמי עברנו כבר את גיל הילדות, ובפורומים ניתם למצוא המון דוגמאות למשחקי חברה.

הנה למשל, הצעה למשחק ה`אמת או חובה` הקלאסי. משחק האמת והשקר החביב כל-כך על מנחי תכניות אירוח בערבי שישי, ומשחק מה הסטיה שלך, שאף הוא לקוח מתוך תכנית טלוויזיה (יחסים מסוכנים עם דנה מודן).

אבל משחק החברה המפתיע ביותר ששוחק אי פעם בפורומים, הופיע השבוע בפורום עשרים ומשהו. לא נחזיק אתכם במתח יותר מדי זמן ונגלה שההברקה שייכת למוהלת שהציע לשחק ב`שבע בום`. סחתיין על הרעיון המקורי.
 
 

ההודעות השוות של השבוע

הודעה נוסטלגית בפורום טלוויזיה נזכרה בתשדירי השירות של פעם והסבירה למה לא צריך להתרפק עליהם כשמתלוננים על הפרסומות של הערוץ השני.

בפורום עשרים ומשהו תהה סילבר מהו הפרש הגילים המומלץ בין בני זוג.

פורום מוסיקה קלאסית החדש (פרטים בהמשך) רק התחיל וכבר מספק לנו הודעה שווה במיוחד, בה מקונן מנהל הפורום על השימוש שעושים ביצירות קלאסיות בפרסומות וגם בצלצולי טלפונים סלולריים.
 

פורומים חדשים

מוסיקה קלאסית. באך, בטהובן ומוצרט - אבל לא רק
 מוסיקה קלאסית. באך, בטהובן ומוצרט - אבל לא רק   
פורום ללא תוכן שכשמו כן הוא. ללא תוכן מוגדר, ללא מנהל וללא כוונת רווח.

פורום מוסיקה קלאסית. בהנהלת "אגנוס".
 

הודעות ועניינים

למי שלא שם לב, הוספנו עוד 3 מחוות חדשות. ניתן לראות אותן, ואת שאר המחוות, פה.

לידיעת המקללים והמשמיצים למיניהם: מעתה תצטרכו לבחור כינוי כלשהו להודעותיכם, שכן חסמנו את האפשרות להשאיר הודעות ללא שם בכלל.

תגובות, הערות, הארות, ברכות ונאצות - בתחתית כתבה זו או באימייל
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by