ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי רוצה כוחות ביוניים? 
 
 נו, אז כבר אפשר להעיף את שרון?   
 
מערכת חיים ברשת

רובוט לביש יאפשר ללובשים אותו לשאת משאות כבדים מבלי להרגיש את המאמץ; שוורצנגר, מאחוריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי מאיתנו אף פעם לא חלם להיות בעל כוחות ביונים? החלום להיות בעלי כוח רב יותר מזה שהגוף שלנו מאפשר, להרים משאות כבדים ללא מאמץ או לקפוץ לגבהים שלא תיארנו לעצמנו שאנו מסוגלים להגיע אליהם, הוא חלום נפוץ בתרבות האנושית, החלק מהמיתוס על אטלס שנשא את כל העולם על גבו, דרך סופרמן, סטיב אוסטין, האשה הביונית וכלה במושל קליפורניה של ימנו.

סטפן ג'ייקובסון מחברת הרובוטיקה Sarcos אולי יהיה זה שיהפוך את החלום הזה לממשי. בפרויקט שנקרא exoskeleton, ושממומן בידי משרד ההגנה אמריקאי, ג'ייקובסון בונה רובוט מתלבש, שמיועד להוסיף אקסטרה כוח לתנועה האנושית, כך מדווח מגזין Technology Review.
 
 
הרובוט נמצא עכשיו רק בשלבי ניסוי, אבל כבר תולים בו תקוות רבות. טענת ג'ייקובוסון היא שכשלובשים את הרובוט אפשר לשאת על הגב תשעים קילו, ולעלות במדרגות כאילו כלום. המטרות הראשוניות של הפיתוח, לפי טענת המפתחים, הן הצלת חיים. חיילים שילבשו את הרובוט על עצמם יוכלו לשאת משאות כבדים יותר ולמרחקים ארוכים, בפחות מאמץ. אנשי צוותי הצלה יוכלו לשאת יותר ניצולים על גבם. ייתכן שבשלבים מאוחרים יותר הרובוט גם יאפשר לנכים המתקשים בהליכה, לצעוד.

הרובוט מתלבש לצידי הרגליים, במקביל לעצמות הגוף, ומסתיים במעין משטח מתחת לכף הרגל. חיישנים קולטים את התנועה שהגוף מתכוון לבצע, והרובוט ממשיך את התנועה באותו כיוון בכוח רב.
 
בנתיים את אספקת הכוח, ה- exoskeleton מקבל ממשאבה הידראולית באמצעות כבל היוצא מהקיר, מה שלא ממש שימושי. אבל ג'ייקובסון עומל בזמן זה על מנגנון אספקת כוח קל יותר ונייד יותר.

אין זה הרובוט המתלבש הראשון בעולם, אולם ג'ייקובסון וצוותו, שכבר רשמו על שמם הישגים מכובדים כמו בניית הזרוע המלאכותית הפופולרית בעולם, ומזרקת המים המרקדת במלון "בלאדיו" בלאס-ווגאס, עשויים, במידה והפרויקט יצליח, להיות אלו שיקבעו רף גבוה מאד בתחום הרובוטים המתלבשים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by