ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
באינדימדיה מחכים למשטרה 
 
 נמרוד קרת : לא שומר על זכות השתיקה   
 
טלי לכיש ואילנה תמיר

אתר "אינדימדיה ישראל" מתאושש מן המכה הקשה שקיבל מהמשטרה, ועולה חמוש באנרגיות מחודשות. נמרוד קרת, עורך האתר, כבר רוצה להיעצר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדצמבר 2003, בעקבות מספר תכנים שנויים במחלוקת שהתפרסמו באתר, נסגר אתר "אינדימדיה ישראל", ופעילותו הועברה להתארח זמנית באינדמדיה העולמי. כעת, אחרי תקופה של שמירה על פרופיל נמוך, צפוי האתר לעלות מחדש בפורמט משופר ביום ראשון הקרוב (ה-20 לחודש), כך סיפר לחיים ברשת נמרוד קרת – הרוח החדשה שנושבת מאחורי אינדימדיה.
 
פגועים ולמודי ניסיון, חשבו הפעילים כיצד לשמור על עקרונות אינדימדיה מחד, ולהימנע מהסתבכויות נוספות עם הרשויות מאידך. כצעד ראשון, האתר המחודש יפעל מעל גבי שרת הממוקם מחוץ לישראל, הרחק מהישג ידן של רשויות החוק המקומיות שישמחו למצוא כל תירוץ אפשרי לסגור את האתר.

המדינה שנבחרה לארח את האתר היא קנדה, שכמו הולנד, ליברלית הרבה יותר מישראל ביחס לחופש הביטוי בכלל, וביחס לחופש הפעולה שניתן לאתרים אידאולוגיים כדוגמת אינדימדיה בפרט. אם בכל זאת יחליטו הרשויות הישראליות לפעול נגד אינדימדיה, המיקום החדש של האתר, לדברי קרת, יחייב נקיטת פרוצדורות מסובכות, ועירוב גופים כמו האינטרפול וממשלת קנדה, מה שיהפוך את העניין למורכב ומסובך הרבה יותר עבורן.
 
עם זאת, השינוי המהותי באתר הוא לא במיקום הגיאוגרפי, אלא בהעברת מרכז הכובד של העריכה אל קהילת הגולשים, כחלק מהניסיון של אינדימדיה להתקרב עד כמה שניתן למימוש האידאולוגיה האולטרה-דמוקרטית של הקבוצה.

אם בפורמט הקודם של האתר הגולשים היו חופשיים לפרסם בו תכנים ככל העולה על רוחם, כאשר רק במקרים קיצוניים בלבד העורכים בחרו להתערב ולהסתיר תוכן מסויים במידה והוא נמצא לא ראוי בעיניהם (דברי שקר, הצפה, וכדומה), בפורמט החדש סינון התכנים ייעשה באופן שונה, באמצעות מנגנון של "ברירה טבעית".
 
 
לצורך העניין הוחלט לאמץ את מערכת ניהול התוכן dadaIMC, המחברת בין כל אתרי אינדימדיה ברחבי העולם. בניגוד למערכות תוכן אחרות כדוגמת סלאשדוט, שבה החדשות שהגולשים מפרסמים עוברות סינון מראש, dadaIMC תאפשר לכל גולש להעלות תכנים ללא שום צנזורה. עם זאת, הקביעה אלו ידיעות יובלטו ויתנו את הטון באתר, תהיה בידי הגולשים באמצעות מערכת מורכבת של רייטינג, כאשר התכנים בעלי הציונים הנמוכים יידחקו לדפים האחוריים.

באינדימדיה טוענים שאותו הרעיון העומד מאחורי אידאולוגיית הקוד הפתוח - "כמה שיותר עיניים בוחנות את הקוד, הבאגים שבו יתגלו מהר יותר", תקף גם לגבי תכנים - "עם מספיק עיניים, תכנים בלתי ראויים נחשפים".

לאינדימדיה חשוב לשמור על האפשרות של כל גולש לפרסם ידיעות באופן אנונימי. יחד עם זאת, כדי לנטרל עד כמה שאפשר טרולים מסוגים שונים, תינתן העדפה לגולשים שיירשמו לאתר, שתבוא לידי ביטוי במתן ציון גבוה יותר לכתבותיהם, וכוח גדול יותר להשפיע על דירוג התכנים.
 
כששאלנו את נמרוד קרת, האם הוא חושש מן האפשרות שהמשטרה תבוא לביקור נוסף בביתם של פעילי אינדימדיה, כדי לתפוס אותם שוב ל"שיחת בירור", ענה קרת "אני רק מחכה שיבואו לעצור אותי, כדי שתהיה לי סוף סוף ההזדמנות לשטוח את משנתי בפני כחול-מדים ישראלי. אני בשום אופן לא הולך לשמור על זכות השתיקה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by