ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הפועלים השחורים של ביל גייטס 
 
 פעם היינו בהיי טק, עכשיו אנחנו באיווה   
 
דנה רוטשילד

התאגיד העשיר מצטרף לטרנד הכי המאה ה-19: תוכניתנים הודים עובדים בפרוטות וגייטס וחבריו חוגגים על המיליארדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעולם שבו הגלובליזציה כבר הפכה לשם דבר, אין זה מפתיע שחברות מעבירות את פסי הייצור שלהם לעולם השלישי, היכן שעלויות השכר זעומות ביחס לעולם המערבי. תופעה זו אינה נחלתם של מפעלי טקסטיל בלבד, וגם תחום הצווארון הלבן נחשף זה מכבר לתופעה הזו.

בארצות הברית היא קיבלה את השם "Offshoring" – הגדרה מכובסת לעבודות קבלנות בתחום התוכנה, שמוצאות מחוץ למדינה אל תוכניתנית ומתמטיקאים בארצות כמו הודו וסין, המספקים עבודה מיומנת ואיכותית בשליש מהמחיר הנהוג בארצות הברית.
 
 
מיקרוסופט, חברה שלא ממש זוכה ליחסי ציבור טובים ככוח כלכלי הגון (ע"ע "תחרות חופשית" ו"מונופול"), נקלעה שוב לזירת הביקורת הציבורית. הפעם מדובר במסמך שהודלף, החושף כי תאגיד התוכנה הכה רווחי ממשיך לקמץ בעלויות, ומעביר עבודות פיתוח תוכנה לחברות בהודו.

החוזה הוא מ-2001, והוא נחתם עם החברות Infosys ו-Satyam מהודו. וכעת למספרים: מיקרוסופט משלמת למפתח תוכנה בתחומה 60 דולר – לעומת 23 דולר למפתח הודי; 72 דולר למפתח בכיר לעומת 31 דולר למפתח בכיר הודי; 90 דולר לארכיטקסט תוכנה, לעומת 36 לארכיטקט תוכנה הודי. בקיצור, איש מקצוע הודי עם אותה מיומנות וכישורים עולה למיקרוסופט שליש מעובד אמריקאי.

לא פלא שהעובדים במפעל של מיקרוסופט ברדמונד מסתובבים פקועי עצבים. לפני כשבועיים הם הביעו מחאה על קיצוץ בתנאים, וכעת אחת מהם צילצלה לפעיל בקבוצת WashTech – קבוצה סוציאליסטית לזכויות עובדי ההיי טק – וביקשה לשלוח לו את המסמך.

"המסמכים מראים בבירור שכיצרני תוכנה גדולים, הם (מיקרוסופט) מחפשים את העובדים הכי מוכשרים ומיומנים בכדי להעביר אליהם לחו"ל את העבודה", אמר האקטיוויסט מרכוס קורטני מ-WashTech ל-Seattle Times.

דוברת מיקרוסופט, סטייסי דרייק, טענה שהתאגיד משתמש בקבלני משנה מהודו זה זמן מה, אולם היא הבטיחה כי העבודה על הליבה של התוכנה נעשית במרכז הפיתוח שבארצות הברית. "יש חברות שלהן התמחות בתחומים מסויימים שאנחנו לא (מתמחים בהם), ולכן מפעם לפעם אנחנו נעזרים בהן". לדבריה, התאגיד שוכר "אלפי" קבלני משנה, רבים מהם מסיאטל עצמה.

על אף שהיקף העבודה במסמכים מלפני שלוש שנים אינו ברור, סבורים נציגי העובדים כי ניתן להסיק על מגמה של העברת יותר ויותר עבודת מחקר ופיתוח – עבודות צווארון לבן מובהקות – למקומות זולים כמו הודו. הסברה מתחזקת לאור נתון נוסף: מיקרוסופט הכפילה את מצבת כוח האדם שלה במרכז הייצור בהודו, ל-500 אנשים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by