ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
אפליקציות 
הסודות האפלים של waze נחשפים: מה מסתירים מכם בחברה? 

הסודות האפלים של waze נחשפים: מה מסתירים מכם בחברה?

 
אפליקציות |
 

מסתבר שבין ניווט למכולת ותיכנון הנסיעה לצימר, אפליקציית הניווט האהובה ווייז אוגרת עליכם מידע ולמעשה שולטת בחייכם בדרכים שאפילו לא ידעתם. לסיפור המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 

לפני שנה בדיוק האפליקציה האהובה בישראל שלחה שני חיילים להתברבר בכביש שכמעט עלה להם בחייהם לאחר שנכנסו לקלנדיה וכמעט נפלו קורבן ללינץ'.כמה חודשים אחרי כן זה שוב קרה, שתי חיילות עשו את דרכן לבסיס ונעזרו בוויז, פתאו מצאו את עצמן מול המון זועם בטול כרם. והסיפור הזה לא ייחודי לישראל, כמו מקרה מפורסם אחר שארע בברזיל ובו אישה שנווטה לפי האפליקציה, עקבה אחריה לשכונה קשה - שם נורתה ונהרגה.

 

לעוד כתבות בנושא:

מכשף מסלול מחדש: מייסד Waze מסמן גם באילו דרכים החברה לא תסע

בעקבות טעות עובד ב-Waze: פקקים בדרך לירושלים

עוקבים אחריכם: משתמשים ב Waze? כדאי שתתחילו לדאוג

בגלל הwaze: השחקן דני שטג הותקף לאחר שאפליקצית הניווט כיוונה אותו למזרח ירושלים

 

בעקבות הארועים הללו וויז למדה את הלקח והוציאה עדכון בו הנהג מוזהר מראש כי הוא נכנס למקום מסוכן. אבל שרשרת האירועים המצערת הזאת הראתה כמה שליטה יש לאפליקציה הקטנה הזאת על חיינו והטרידה במיוחד את עורך הדין גיא אופיר שביקש לקבל לידיו מהחברה את כל המידע שאספה עליו. רמת ההיכרות האינטימית של האפליקציה עם כל משתמש, כמו גם היכולת של החברה לשלוף מידע על משתמשים מבלי לקבל מראש כל פרטים מזהים אודותם, הדאיגה את אופיר עד מאוד אך להפתעתו כנראה שב-waze לא היו שותפים לדאגה הזו.

 

במשך שנה אופיר היה לכוד עם החברה בתוך קרב משפטי שבסופו קיווה לקבל את המידע שהחברה אוגרת עליו, אך מישהו בצד השני לא אהב את הבקשה הזו וניסה להערים קשיים על עורך הדין. אחת הפשרות שהוצעו לו הוא עיון באלפי עמודי המידע במשרדי החברה - מבלי לקבל העתק של החומרים. ההצעה הזו לא נשמעה סבירה לעורך הדין ולכן המשיך להאבק בחברה עד אשר בית המשפט הסכים להענות לבקשתו בשבוע שעבר.

 

 
כמה מידע Waze אוגרת עלינו?
 כמה מידע Waze אוגרת עלינו?   צילום: יח"צ, עיבוד תמונה 
 

אז מה גילה עורך הדין אופיר? ובכן, כמות החומר שהאפליקציה אוספת עלינו היא כמעט בלתי נתפסת. על פי אופיר, החברה עוקבת אחר המיקומים של המשתמשים ומנסה לזהות את הנקוודת האהובות עליהם ולמפות אותם, ולא רק זה - היא אף שומרת את המיקומים הללו ומצליבה את המידע עם מידע על עסקים שונים בסביבה. מה עוד האפליקציה אוכרת עליכם? הנה רשימה קצרה:

 

- כל מספרי הטלפון ששמורים לכם במכשיר

- מקום המגורים שלכם

- מקום העבודה שלכם

- מידע על כל המכשירים הישנים שהיו לכם

- כל הפגישות המתוכננות שלכם מלוח השנה של גוגל

- כל האתרים שבהם גלשתם בזמן השימוש בווייז

- מידע מפייסבוק הכולל רשימת חברים ורשימת ארועים אליהם אתם עתידים ללכת

- כל הנסיעות שלכם אי פעם, כוללהנסיעות המתוכננות

 

אז מדוע היא אוגרת את כל זה? התשובה פשוטה, כדי להפוך אתכם המשתמשים למוצר צריכה אותו היא תמכור לאחרים. מהחומר שהגיע לידו, עורך הדין גילה כי בסמוך ליציאתו המתוכננת, כך נראה על פי רשומות החברה, האפליקציה ערכה מעין מכרז, לדברי של עו"ד אופיר, עם עסקים בסביבה שאליה היה אמור לנסוע שמי מהם שיציע את המחיר הגבוה ביותר יזכה להציג לעורך הדין מודעה כשזה - יגיע לרחוב.

 

 
פקקים כפי שנראים בתוכנת Waze
 פקקים כפי שנראים בתוכנת Waze   צילום: חדשות 10 
 
 

וזה לא נגמר רק במה שמרגיש כמו חדירה לפרטיות, קחו לדוגמה את הסיפור הזה של רחוב שפיים בהרצליה. רחוב  שתקוע בין נתיבי איילון מצד אחד וכביש החוף מצד שני. בכל פעם שאחד הנתיבים הראשיים הללו מתמלא, וויז מפנה את הנהגים לכביש הקטן בשכונה השקטה בהרצליה. פשוט דמיינו לעצמכם שיום אחד גיליתם שהדרך שלכם הביתה התארכה בחצי שעה עד שעה - פקק חדש ממש בכניסה לשכונה שעמוס באנשים שרצו לחסוך לעצמם זמן על חשבונכם. תושבי השכונה הזאת בהרצליה יצאו למאבק, מחו בפני הנהגים, שלחו מכתבים לוויז - אך כלום לא עזר. אז מי באמת מנהל את התנועה בכבישי הארץ? האם הפקענו את הסמכות הזו לידי חברה מסחרית?


ווייז בתגובה: "החברה לא מוכרת או חולקת את המידע האישי של משתמשיה עם צד שלישי"

 

מחברת Waze סירבו להתראיין לכתבה המצולמת והסתפקו רק בשליחת הודעה כתובה

 

1. חברת Waze מעניקה לציבור שירות המטיב עם מיליוני משתמשים שבוחרים בה בארץ ובעולם. תביעתו של מר אופיר היא חלק מקמפיין פוגעני כנגד חברת Waze, באמצעותו מקווה מר אופיר לקבל חשיפה ופרסום על חשבונה. אין זה הניסיון הכושל הראשון של מר אופיר להעליל על החברה כי היא פועלת תוך הפרת פרטיותם של משתמשיה ולפיכך אין פלא כי פניה דומה שנעשתה על ידו למשרד המשפטים, נדחתה. בניגוד מוחלט לטענות מר אופיר, החלטת בית המשפט קוימה ככתבה וכלשונה ואין כול שחר לטענתו הבדיונית בדבר 15,000 מסמכים.

2. "ועדת התנועה העירונית" בעיריית הרצליה היא בעלת הסמכות הבלעדית לשינוי הסדרי התנועה ברחובות העיר, וזו הסמכות הרלוונטית לכל טענותיהם של דיירי השכונה. כך גם פעלו אזרחים במקרים דומים בערים אחרות.

כבישים ציבוריים מטבעם פתוחים ומאושרים לתנועה לכול הנהגים, בין אם הם תושבי השכונות או הערים הרלוונטיות ובין אם לאו. Waze מכוונת ומווסתת את התנועה בכבישים השונים בכול רחבי הארץ, בהתאם לחוקי התנועה והשילוט הרלוונטיים. אם וכאשר תחליט עירית הרצליה על שינוי כלשהו, השינוי יוכל לבוא לידי ביטוי גם ב-Waze.

3. בנוגע לטענות בנוגע לחסימות הכבישים, מדובר בשלושה מקרים שונים בתכלית: כביש 1 נסגר בשל טעות אנוש שתוקנה באופן מיידי והלקחים לגביה הופקו. במקרה של כביש 443, הוצגה הודעה שגויה למספר מצומצם של משתמשים בשל באג בתוכנה בלא השפעה על ציבור הנהגים. במקרה של גשר חמד, לא בוצעה שום חסימה כיוון שהמידע על הריסת הגשר לא דווח ל-Waze.

4. חברת Waze לא מוכרת או חולקת את המידע האישי של משתמשיה עם צד שלישי.

האפליקציה לא אוספת מידע כגון לוח השנה, פנקס כתובות, מספרי הטלפון, רשתות חברתיות, וכדומה בלא הרשאה מפורשת של המשתמש לחלוק עימה את המידע.

במידה והמשתמש בחר לחלוק מידע זה, הוא ישמש להפעלתן של תכונות ספציפיות באפליקציה, כגון מתן התראה על מועד מומלץ לנסיעה מתוכננת על סמך לוח השנה, אפשרות לשלוח מסלול למנויים המצויים בפנקס הכתובות של המשתמש ועוד. כל המשתמשים רשאים להשתמש ב- Waze מבלי להירשם כלל (ללא מסירת מספר טלפון ו/או פרטים אישיים) וללא חיבור לרשתות חברתיות.

Waze לא מפסיקה לשפר את השירות וחווית המשתמש באפליקציה ומתאימה אותה אישית לכל משתמש. למשל, Waze עשויה להשתמש במידע שהוזן על ידי משתמשים על ה"בית" וה"עבודה" או בהיסטורית המיקום על מנת להתריע על בעיות תנועה בלתי צפויות בדרכם לאותם יעדים. ייתכן ומכאן נובעת אי ההבנה הבסיסית של מר אופיר לגבי נושא נקודות העניין ב-Waze.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by