ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סייבר 
מדינה בענן: האם הדמוקרטיה עומדת להתחלף בדגם טוב יותר? 

מדינה בענן: האם הדמוקרטיה עומדת להתחלף בדגם טוב יותר?

 
סייבר |
 

אחוז הולך וגדל מהציבור מואס בנבחרי העם, והתוצאה היא תופעות קשות לחיזוי כמו טראמפ והברקזיט. ד"ר רועי צזנה, עתידן, כתב ספר על הפיתרון שעשוי להימצא לבעיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ד"ר רועי צזנה, עתידן וחוקר מאוניברסיטת תל אביב, חיבר ספר "השולטים בעתיד - הון, שלטון, טכנולוגיה, תקווה" - שעמוס בנתונים ומחקרים המכוונים אותנו אל העתיד.

 

אופציות שונות של עתיד, שיגיע בעוד 5, 10 שנים, בתחומי הרפואה, הטייס, השליטה בפסיכולוגיה ובגופנו, ברפואה - אבל עיקרו של הספר, כך נרמז בתחילתו ומסוכם בסופו, הוא מה יהיה עם הדמוקרטיה, שהשתנתה רבות מאז ימי האגורה האתונאית ועד עידן האינטרנט.

 

מה לא דופק בדמוקרטיה הנוכחית? "אנשים פשוט לא מרוצים מהדמוקרטיה", אומר ד"ר צזנה, "לפני 60 שנים בערך 75% מהציבור האמריקני סמך על הממשלה שתעשה את הדבר הנכון. כיום המספר ירד ל-25% ואחרי בחירת טראמפ ירד עוד יותר. בקונגרס מאמינים רק 9% אחוזים. באנגליה, נתן הציבור ציון של 3.5 מתוך 10 לממשלות שלו. אז מה הפלא שהציבור מצביע ברגליים ומביא לתופעות כמו הברקזיט ועידן טראמפ?

 

"הבוחר אינו מרוצה מסיבה טובה", אומר צזנה, "לאזרח החציוני אין השפעה על החלטות בקונגרס בעשורים האחרונים, אלא רק לבעלי ההון ולקבוצות הלחץ של החברות הגדולות".

 

 

 
תומכת היפרדות בריטניה מהגוש האירופי. העם נקעה רגלו
 תומכת היפרדות בריטניה מהגוש האירופי. העם נקעה רגלו   צילום: רויטרס 
 

צזנה ממשיך: "אם אלה היו רק המחקרים, מילא, מה אפשר לעשות? זה לא כל כך משנה. אבל היום יש סוף סוף טכנולוגיות שמאפשרות לאנשים לחזור לסוג של דמוקרטיה דליברטיבית מהסוג שהיה נהוג באתונה יותר, לדבר אחד עם השני, לקבל החלטות ביחד. כך זה בעמודים בויקיפדיה, תוצרים של מאות או אלפי אנשים שדיברו יחד - חוכמת ההמונים, כולל טפשות העדר והלינצ'טרנט.

 

"אנחנו מפתחים את הכלים הטכנולוגיים, שבאמצעותם אנשים יכולים להיחשף למידע בזמן אמת ולקבל החלטות. צריך לקבל את השקיפות של הממשלה כדי לדעת איך האזרח הקטן יודע כיצד משתמשים בקול שלו; לגרום לאנשים לקבל אחריות על ההחלטות שלהם; להשתתף בדיוני ועדות בכנסת. אני שואף לדמוקרטיה בענן, וזו נקודת הסיום אליה אני חותר. לטעמי נוכל בעשור הקרוב ליצור שכבה מעל המדינה שתוכל לספק שירותים כמו-ממשלתיים בדומה לביטוח, מערכת צדק, רישום מסמכים וכו'. השכבה הזו תוכל לתגבר את הממשלה ולהגביר אותה. זה יהיה שלטון האנשים שמוכנים להתווכח, לדבר ולהשפיע".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by