ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אתם תקראו לי המפקד ואני אקרא לכם ת'חדשות 
 
 אמרנו לך שאין חדש תחת השמש (תצלום: רויטרס)   
 
צבי טלית

האם הצבא של הדמוקרטיה הגדולה בעולם מסנן אתרים "בלתי ראויים פוליטית" לחייליו המוצבים בעיראק? כנראה שכן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצבא האמריקאי הגיע אל עיראק כדי לשחררה מעולו של הדיקטטור הגדול סדאם ולהכיר לתושבי מדינה את מנעמי הדמוקרטיה. אך ככל הנראה גם דמוקרטיה היא דבר יחסי, כפי שעולה מעדויות המצביעות על כך שהצבא מונע מחייליו המשרתים בעיראק גישה לאתרי אינטרנט המכילים חומר פוליטי רגיש (כזה המבקר את שהותם שם, למשל).

עדות ראשונה לקיומה של חסימת מידע מסוג זה הגיעה מצידו של חבר ברשימת התפוצה politech, אשר סיפר על כך שקיבל מכתב מחבר (או חברה, הוא סירב להסגיר את המקור ממניעים ברורים) המוצב בעיראק ומשתמש בשירותי האינטרנט שמספק הצבא לחייליו.
 
 
באימייל שהגיע מאותו גורם נאמר כי אתר The Memory Hole (אתר המציג תכנים פוליטיים המבקרים את פעולות הממשל האמריקאי וקשריו עם העולם העסקי ופרטים שבדר"כ אינם מוצאים פרסום במדיה התאגידית) חסום לגישה ממחשבים צבאיים.

מי שמנסה להיכנס לאתר זוכה למענה הבא: "גישה נמנעה (דחייה של פילטר תוכן). בקשתך נשללה בעקבות קטגוריית המידע שלה: 'פוליטיקה קיצונית\דת'. לסיוע אנא פנה לצוות תמיכת הרשת שלך".

מנהל האתר הגיש תלונה רשמית בנושא.
 
זמן קצר לאחר פרסום העדות הראשונה, פרסם באתר BoingBoing הקורא ג'ון, שאחותו משרתת בעיראק, עדות שניה על חסימת מידע בפני חיילים המוצבים בעיראק. (מסיבות משפחתיות די ברורות העדיף ג'ון לשמור את פרטיו המלאים חסויים).

"לפני זמן מה שלחתי לאחותי לינק על הסיפור של האיש שיוצר אמנות בכוס קפוצ'ינו. היא ניסתה לגלוש לסיפור מבית החולים הצבאי בו היא מוצבת וזו התגובה שהיא שלחה לי חזרה: 'מסיבה כלשהי לא הצלחתי לפתוח את זה מהעבודה. האתר נחסם וקפץ פופ-אפ שאמר כי הדף נחסם ככל הנראה בשל סינון תוכן'".

בהודעת השגיאה שהוצגה נאמר כי הדף לא הוצג מאחר שהוא עשוי היה להיחסם בשל הגדרות פילטר התוכן. קטגוריית התוכן לה שייך האתר היא חדשות כלליות. עוד צוין בהודעה כי אם הגולש מרגיש שהחסימה מקורה בטעות, הוא יכול ליצור קשר עם אנשי התמיכה של מחלקת המחשבים של הצבא.

לקינוח טרחו אנשי המודיעין הצבאי האחראים על סינון התוכן להזהיר את החיילים הגולשים כי כל (ההדגשה במקור) פעילות האינטרנט מתועדת ומפוקחת ע"י בטחון השדה וכי שימוש בליתי מורשה במערכות המידע הצבאיות עשוי לגרור צעדים משמעתיים.

ג'ון המשיך והדגיש כי העובדה שהאתרים מחולקים לקטגוריות וכי לחיילים אין גישה לאתרי חדשות נראית בעיניו מוזרה וחשודה כאחד והוא תהה "מהי הסיבה שבגללה לכוחותינו אסור להתעדכן בחדשות כלליות?". ג'ון התכוון גם לשלוח לאחותו רשימת קישורים לאתרי תוכן שונים (כגון אתר הניו-יורק טיימס ואתרים קצת פחות קונבנציונאליים) ולברר לאילו מהם אין היא יכולה לגלוש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by