ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטובות לטיס 

הטובות לטיס

 
 
אחי רז

הרעיון של אשה במטוס קרב נשמע לכם מהפכני? תתפלאו, כבר בתחילת המאה שברו כמה טייסות שיאים עולמיים, ובמלחמת העולם השניה נוהלו קרבות אוויר מופלאים על ידי טייסות. כמה מאגדות הטייס של המין הנשי מקבלות באינטרנט את הכבוד הראוי להן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הארייט קווימבי, הטייסת הראשונה. הרבה לפני אליס מילר
 הארייט קווימבי, הטייסת הראשונה. הרבה לפני אליס מילר   

לפני כמה שנים עוררה צעירה בשם אליס מילר סערה גדולה במדינה, שהחליטה לעתור לבג"ץ במאבקה להתקבל לקורס טיס. בדיון הציבורי שהתקיים, חשבו כולם שיש להם משהו חכם להגיד, בעד או נגד, וכמובן שגם לעייזר היה מה לומר. בג"ץ לא קיבל את טענות צה"ל, וקבע לבסוף כי אין סיבה נראית לעין מדוע לא תוכל אליס מילר להתחיל את הקורס היוקרתי. מילר לא סיימה את הקורס, אבל סללה את הדרך עבור בנות אחרות שהחליטו להתנדב לחיל האוויר במטרה לסיים את המסלול המפרך.

בינתיים הוכשרו בחיל שתי נווטות, הרמטכ"ל שאול מופז פתח שורה ארוכה של תפקידים לחיילות ועירית לינור זכתה ב"מי רוצה להיות מיליונר". בעוד חצי שנה, לימדו אותנו היומונים בשבוע שעבר, תהיה בחיל האוויר טייסת קרב בשם רוני. רוני זה טוב, ללא ספק, אבל למה רק עכשיו?

מבלי להיכנס לדיון הארכני של "כן טוב - לא טוב, הן לא יודעות לנהוג - הן יודעות לנהוג מצויין, שיישארו בבית - שילכו לעבוד", אפשר פשוט לציין את העובדה שנשים היו שם כמעט מראשית ימי התעופה, והרבה לפני שאליס מילר היתה אפילו בתכנון.
 
טייסות חיל האוויר הבריטי. שימשו בעיקר בתפקידי משנה
 טייסות חיל האוויר הבריטי. שימשו בעיקר בתפקידי משנה   
הארייט קווימבי היתה האמריקנית הראשונה לזכות ברשיון טיס (קדמה לה ברונית מצרפת), כבר באוגוסט 1911, פחות משמונה שנים לאחר טיסתם ההיסטורית של האחים רייט מעל חולות קיטי-הוק. קווימבי נולדה במישיגן ב-1875, והספיקה להיות מבקרת תיאטרון לפני שתקף אותה חידק הטיסה בעקבות ביקור במופע אווירי ב-1910.

ב-6 באפריל 1912 היתה לאישה הראשונה שחצתה את התעלה האנגלית (מה שהצרפתים קוראים לה-מאנש), כשטסה במזג אוויר לא קל מדובר שבאנגליה להארדלו שבצרפת. שלושה חודשים מאוחר יותר נהרגה קווימבי, כשאיבדה שליטה על אותו המטוס בו סיימה את מבצעה הנחשוני.

ג`אקלין קוקריין נולדה 4 שנים קודם לכן, ב-1908, בפלורידה. הקריירה המדהימה שלה החלה ב-1932, כשזכתה ברשיון הטיס שלה לאחר שלושה שבועות הדרכה, והגיעה לשיאה כשהיתה לאישה הראשונה ששברה את מהירות הקול, ב-1964. עוד קודם לכן, עם כניסתה של ארצות הברית למלחמת העולם השנייה, בעקבות ההפצצה היפנית על פרל הארבור ב-1941, הציעה קוקריין את שירותיה לחיל האוויר, והקימה את קבוצת טייסות השירות של חיל האוויר, שעסקו בהטסת כלי הטיס לאיזורי הלחימה השונים בעולם, ואף זכתה על כך בעיטור צבאי.
 
אמי ג`ונסון. הטייסת הבריטית המהוללת והידועה ביותר
 אמי ג`ונסון. הטייסת הבריטית המהוללת והידועה ביותר   
הטייסת המפורסמת מכולן הפכה לכזו בזכות אחת הפרשיות היותר מסתוריות ומפורסמות בהסטוריה של עולם הטיס. אמיליה ארהארט, האישה הראשונה שחצתה את האוקיינוס האטלנטי, נולדה ביולי 1897 בקנטאקי. בזמן מלחמת העולם הראשונה עבדה כאחות צבאית בקנדה, ואחריה היתה לעובדת סוציאלית. ב-1920, בניגוד לרצון משפחתה, למדה לטוס, ושנתיים מאוחר יותר כבר קנתה מטוס משלה. ב-1928 חצתה לראשונה את האטלנטי, אולם כנוסעת בלבד, וארבע שנים מאוחר יותר, במאי 1932, עשתה זאת לבדה, כטייסת.

אז גם התחילה בסדרה ארוכה של טיסות אתגר, שהבולטת בהן היא טיסת סולו בזמן שיא מקנדה לאירלנד, ומקובל לראות באמוק הטיסות שלה זרז מרכזי להתפתחות הטיסות המסחריות באותן שנים. ב-1935 היתה הראשונה, גם בין הגברים, לטוס סולו מהוואי לקליפורניה - מרחק גדולה מזה שבין ארה"ב לאירופה.

שנתיים מאוחר יותר חיפשה אירהארט את האתגר האולטימטיבי הבא. היא יצאה להקיף את העולם בלוקהיד אלקטרה דו מנועי, עם הנווט פרד נונאן. אחרי שהשלימו שני שליש מהמרחק, נעלם מטוסם באוקיינוס השקט, בנסיבות שעד היום מהוות תעלומה.

גם מהעבר השני של האוקיינוס, לא טמנו הנשים ידן בצלחת. ב-1918 הוקם חיל האוויר המלכותי, ולצידו גם הזרוע הנשית שלו, עליו מונתה לפקד ליידי גרטרוד קרופורד. עם זאת, 9,000 הנשים שגויסו, לא שימשו כטייסות, כי אם בתפקידי מנהלה שונים ומשונים.

 
 
טייסות חיל האוויר הרוסי. גאוות משרד התעמולה
 טייסות חיל האוויר הרוסי. גאוות משרד התעמולה   
הטייסת הבריטית המהוללת והידועה ביותר היא כנראה אמי ג`ונסון, שנולדה ב-1903 בהאל שבחבל יורקשייר. היא שמה לה לעצמה כמטרה לשבור את שיא טיסת הסולו בת 16 הימים מבריטניה לאוסטרליה של ברט הינקלר. בעזרת איל הנפט הלורד וויקפילד, רכשה הטייסת השאפתנית מטוס משומש מסוג דה-האבילנד שהוטבל מיד בשם ג`ייסון. בחמישה במאי 1930 המריאה ג`ונסון מקרוידון, אנגליה, ונחתה בדארווין, אוסטרליה, מרחק של כ-11,000 מייל, 19 יום מאוחר יותר. היא היתה לאישה הראשונה שעשתה זאת, אם כי לא הצליחה לשבור את שיאו של הינקלר.

ג`ונסון המשיכה בטיסות ראווה ואתגר, בין השאר לדרום אפריקה וארצות הברית, ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה שירתה בטייסת תובלה אווירית. ב-1941 היא נהרגה באופן טראגי במהלך טיסה שגרתית, כשהתרסקה למימי נהר התמזה.

למרות הישגיהן המרשימים של בנות המערב, דומה כי דווקא נשות בריה"מ נהנו מהשוויון הבולט ביותר בכל הקשור לתעופה. ב-1942 הוקמו בחיל האוויר הרוסי שלושה גדודים אוויריים שהורכבו מנשים מתנדבות. במקביל השתלבו נשים גם ביחידות אוויריות אחרות, שהורכבו מגברים בלבד.

 
אחת המפורסמות שבאותן טייסות היתה ליליה ולאדימירובנה ליטביאק, שנולדה באוגוסט 1921 במוסקווה. יופיה המהמם, בתוספת הצלחתה כטייסת קרב, שימשו היטב את משרד התעמולה הסובייטי בהאדרתו של חיל האוויר. היא החלה את דרכה באחת מיחידות האוויר הנשיות, אולם עד מהרה הועברה לשרת ביחידה גברית, על שום הצטיינותה. לכינויה, "הורד של סטאלינגרד", זכתה משום שהיתה מציירת פרחים על חופת המטוס.

במהלך שירותה הצבאי נפצעה ליטביאק 3 פעמים, כולן במהלך הקרבות האינטנסיביים של אביב/קיץ 43`. לזכותה נרשמו 12 הפלות של מטוסי אויב, לפני שנדרשו שמונה מטוסים גרמנים כדי להפילה סופית, באחד באוגוסט 1943. בת 22 היתה במותה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by