ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אינטרנט בעולם הערבי" - עוד נקודה אחת 

"אינטרנט בעולם הערבי" - עוד נקודה אחת

 
 
אלי הכהן

אלי הכהן, המנהל המקצועי של המרכז לחקר האינטרנט באוניברסיטת תל אביב, מגיב לסקירה של אילנה תמיר על הכנס "אינטרנט בעולם הערבי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאמרה המקיף והממצה של אילנה תמיר (איטבח אל יאהו),לוקה לצערי באי אילו אי דיוקים,אמירות מופרכות, וכן שרבוב דעותיה האישיות אל בין שורות הדיווח מכנס אקדמי.

די בפתיח של מאמרה כדי לקומם: "איך קרה שהערבים האלה,למרות הפיגור התרבותי והאמצעים הדלים,הצליחו להקים הרבה אתרים ומתחילים להשתלט לנו על האינטרנט"?
השאלה המתנשאת והחשדנית הזו,כותבת הכתבת,מנוסחת במילים אחרות,היתה השאלה עליה ניסו לענות בכנס....."
 
 
לא רק ששאלה זו לא עמדה בחלל האוויר, היא כלל לא עלתה-אלא במוחה הקודח של הכותבת. אם היתה קשובה היטב לנאמר, הרי שיצירתם של מליון אתרים איסלאמיים היא תוצאה ישירה של אין סוף אמצעים כספיים, קידמה ומודעות ברמה גבוהה, ויכולת וירטואוזית של ממש בשדרות שונות ומגוונות בעולם הערבי.

"התנשאות וחשדנות" הן קביעות מופרחות,קנטרניות,שלא היו ולא נבראו. וחובת ההוכחה של דברים אלה מוטלת כולה על הכתבת.

הלאה-'לכנס,הוזמנו שלושה מזרחנים,כולם יהודים כמובן, בשביל לדבר בגוף שלישי על מה שנעשה במחשבים של שכיננו'
 
יהודים כמובן? כדאי לדעת שאנשי מחקר ואקדמיה מוזמנים לכנסים על פי נושאי מחקרם והשגיהם-ולא על פי דתם או מוצאם. יתרה מזו, אילו היתה הכתבת טורחת בבדיקת העובדות, היתה למדה שיוזמי הכנס עשו מאמץ לא קטן להזמין חוקרים נוספים, אלא שמכיוון שתחום מחקר זה בחיתוליו-קשה עד בלתי אפשרי למצאם. אנו מקווים שבעתיד הלא רחוק, כשיבשילו התנאים, נוכל ונשמח מאוד לארח חוקרים ממדינות ערב כשותפים שווים ומלאים בכנסים אקדמיים שנקיים בעתיד.

מדבריה של הכתבת עולה גם כי היא קיוותה לצאת בתום ערב העיון עם תחושת ידע מקיף ומעמיק על כל הנעשה בעולם המקוון במדינות ערב. מה עם האספקטים החברתיים? השפעת האינטרנט על חיי המשפחה? וכיו"ב שאלות שנותרו לדבריה ללא מענה.

ובכן-כותרת הערב היתה-האינטרנט בעולם הערבי-שלוש נקודות מבט.כלומר שלושה חוקרים הרצו איש על מחקרו. הא ותו לא. שאלות רבות מאוד היו – ויהיו ללא מענה, שכן הסוגיה יכולה לפרנס כנס של שבועות לפחות. בהקשר זה ראוי לציין כי היה זה כנס ראשון בנושא העולם הערבי, ואין ספק שנקיים גם דומים לו בעתיד-אלא שבכל פעם נפנה זרקור אל זווית אחרת.

בברכה,
אלי הכהן
מנהל מקצועי
המרכז לחקר האינטרנט
אוניברסיטת תל-אביב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by