ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
תרבות דיגיטלית 
"כל אחד יכול לעשות שיימינג": הנערים שיזהירו בבתי הספר מפני בריונות ברשת 

"כל אחד יכול לעשות שיימינג": הנערים שיזהירו בבתי הספר מפני בריונות ברשת

 
תרבות דיגיטלית |
 

130 בני נוער מכל רחבי הארץ ישמשו שגרירים ל-"אינטרנט בטוח" ועברו הכשרה להתמודדות עם שיימינג ובריונות רשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שגרירים למען אינטרנט בטוח
 שגרירים למען אינטרנט בטוח   צילום: ללא קרדיט 
 
 

כ-130 בני-נוער מכ-25 בתי ספר ברחבי הארץ, הגיעו אתמול למשרדי מיקרוסופט ברעננה, לכנס ההכשרה הארצי במסגרת אירועי "שבוע האינטרנט הבטוח" המתקיים זו השנה ה-12 ברציפות.


שבוע האינטרנט הבטוח יעסוק השנה בנושא "רואים אותי ברשת" ובמסגרת יום ההכשרה, נחשפו השגרירים החדשים לדרכים בהם בני הנוער יכולים להשפיע על חבריהם בבית הספר ובקהילות בהדרכה לגלישה מודעת ובטוחה ברשת.
מחקרים מראים כי אחד מכל שלושה בני-נוער נחשף לתופעות כמו בריונות ברשת, שיימינג ומסרים בלתי-הולמים. חלק גדול מהמקרים נובעים מהתנהגויות שניתן למנוע על ידי הדרכה נכונה של בני נוער הפעילים ברשת, הבנת הסכנות מראש וכללי בטיחות והתנהגות כמו בכל מרחב אחר.

 

 
 
 

 

במהלך יום ההכשרה העבירו המדריכים ממייקרוסופט את קבוצת השגרירים הצעירים תהליך של מתן ידע, חשיבה משותפת והענקת כלים לעמידה מול קבוצה והעברת מסרים. בין הנושאים היו סוגיית הבריונות ברשת וכיצד ניתן למנוע אותה, שימוש ברשת כפלטפורמה לעזרה הדדית והשפעה חברתית, פרטיות וביטחון אישי ברשת ועוד. בני-הנוער למדו כיצד להתמודד עם תופעות אלו ועברו הכשרה אותה הם יישמו בבתי-הספר ובקהילות שלהם.

 

במהלך יום ההכשרה, שגרירי "קדם עתידים" התחלקו לקבוצות לפני הנושאים: בריונות ברשת, מיתוג עצמי ברשת, פרטיות וביטחון אישי, עזרה הדדית והשפעה חברתית, ו"רואים אותי ברשת".


 

 

נעם קסטילו בת 16, בי"ס גאון הירדן בנווה איתן: "סיפרו לי שהולכים לדון בקבוצות לפי נושאים ואני בחרתי לקחת חלק בדיון על בריונות ברשת. הנושא הזה מאוד מעניין אותי. נתקלתי לא פעם במקרים שבהם פותחים לילד או ילדה עמוד באינסטגרם ומתחילים "לרדת" עליו. זאת תופעה שנתקלים בה הרבה ברשתות החברתיות ולדעתי זו תופעה חמורה מאוד. כיום, כל אחד יכול להיכנס לאינסטגרם ולעשות שיימינג למישהו אחר. זה חשוב לחנך אנשים לבטיחות ברשת, כדי שנדע איך להתמודד עם התופעה הזאת, ולעצור פגיעה באנשים".

 

 
נועם קסטילו, אורין יצחק ונבו רבין
 נועם קסטילו, אורין יצחק ונבו רבין   צילום: ללא קרדיט 
 

לירן קוריה, מבית-הספר "אורט במעלה", טבריה: "סיפרו לי שזה יום חוויתי, שיתן לנו כלים להתמודד ולהדריך חברים בנושאי אינטרנט בטוח. האינטרנט יכול להיות מקום מאוד ידידותי מצד אחד אבל גם מסוכן מצד שני. חשוב לחנך בני נוער לשימוש נכון באינטרנט בכדי להימנע מפגיעה. כשהייתי קצת יותר צעירה בת 10-11, נחשפתי בפייסבוק לאנשים שהיו שולחים לי תמונות אינטימיות, דבר שגרם לי להרגיש לא טוב, ולא במקום. השימוש בפייסבוק היה בשבילי מקום שבו אני יכולה לדבר עם חברים ולהביע את עצמי, ולא חשבתי שאני יכולה להיפגע בצורה כזו. גם לחברות שלי לא הייתה מודעות עד שלא נחשפו לפגיעות מסוג זה בעצמן.

 

"יש לי חברה שהיא די רגישה ותמימה. מישהו זר התחיל להתכתב איתה בפייסבוק ופיתח איתה קשר חברי ולאחר מכן ביקש ממנה לצלם תמונות עירום של עצמה. זה קרה כשהיא עוד היתה בת 12-13. קשה מאוד לבלום את הסכנות שיש באינטרנט. אך מודעות לתופעה גם של אדם אחד בתוך קבוצה, יכולה לתרום הרבה לעצירת תופעות כמו שיימינג ובריונות ברשת".

 

 
לירן קוריה
 לירן קוריה   צילום: ללא קרדיט 
 

יומנא סוואעד, מבית-הספר אורט סלמה, בכפר סלמה שהשתתפה בהכשרה: "אנחנו נהיה שגרירים בבית הספר שלנו בנושא האינטרנט הבטוח, למרות שעוד לא נתקלתי במקרה של הטרדה באינטרנט, אני מודעת להשפעה שיש לאינטרנט על אנשים ועל איך האינטרנט יכול לפגוע".

 

 
רונד, יומנא, ביאן וסואעד טארק
 רונד, יומנא, ביאן וסואעד טארק   צילום: ללא קרדיט 
 

שלי איליזירוב, בת 15, מבי"ס אמי"ת דתי, שדרות: "באנו כדי לייצג את בית-הספר שלנו בקדם עתידים לאינטרנט בטוח. נתקלתי במקרה של התחזות כשפתחו לחברה מהכיתה שלי חשבון אינסטגרם מזויף, העלו תמונות שלה, חדרו לה לפרטיות. וכשהיא ראתה שעשו לה את זה היא ממש נבהלה ורצתה לפנות למשטרה. אני זוכרת שהיא לא רצתה במשך זמן להתחבר לאינטרנט. חשוב לעבור הכשרה בנושאי אינטרנט בטוח בכדי שנוכל לעזור לאנשים שנפגעו ולדעת איך להתמודד עם התופעה. אני אמנם לא חוויתי תופעות כאלו בעצמי, אבל אני יודעת שהרבה בגילי חווים בריונות רשת והתופעה הזאת קיימת ולכן, צריך ללמוד איך להתמודד איתה".

 

 
שלי אליזירוב, קים חייט, ליאור אבוטבול ואסתר אדר מרדכייב
 שלי אליזירוב, קים חייט, ליאור אבוטבול ואסתר אדר מרדכייב   צילום: ללא קרדיט 
 

רוברט קוסטרוב, בן 15, אורט רוגוזין מגדל העמק: "סיפרו לנו שנהיה שגרירים בבית הספר בנושא בטיחות ברשת בשילוב עם מיקרוסופט, וזה נשמע לי חשוב ומעניין. בריונות ברשת מתרחשת פחות לדעתי בשנים האחרונות, אבל אנשים לא מודעים למה הם מפרסמים ולא יודעים שזה נשמר באינטרנט וניתן להשיג את זה. הרבה אנשים לא מודעים לכך ואני חושב שזה חשוב שנחשוף את הסכנות השונות שבגלישה באינטרנט בבית-הספר. יש לי כמה חברים שהעלו תמונה של ילד מבית הספר ועשו לו שיימינג ברשת, למרות שהוא לא אישר שיעלו את התמונה. לקח זמן לחברים שהפיצו, להבין מה הם עשו והצטערו על-כך אבל לא היה להם מה לעשות. הילד שנפגע, הושפע מכך המון. הוא לא הגיע לבית-הספר, ואנשים התרחקו ממנו, צחקו עליו מה שהשפיע על המעגל החברתי שלו. אני מקווה ללמוד טיפים בהם להשתמש בבית-הספר. אני מקווה לקבל מידע שיעזור לי להעביר תכני בטיחות באינטרנט בבית הספר שלי ובכך לסייע לחברים נוספים.

 

 
מאור גיטלמן, דניאל סיסו ורוברט קוסטרוב
 מאור גיטלמן, דניאל סיסו ורוברט קוסטרוב   צילום: ללא קרדיט 
 

אורלי פרידמן מרטון, יועצת משפטית ומנהלת אחריות תאגידית במייקרוסופט אמרה במהלך היום לתלמידים כי: "אנחנו במיקרוסופט ישראל מאמינים ביכולתם של בני הנוער להעביר באופן הטוב ביותר את הידע על הסכנות והזהירות שיש לנקוט בעת השימוש באינטרנט לבני נוער וילדים ברחבי הארץ, וכן לחזק את הערכים וכללי ההתנהגות שיאפשרו סביבה אינטרנטית בטוחה.

 

"פרויקט שגרירי מיקרוסופט-עתידים לאינטרנט בטוח, הוא חלק מפעילות רחבה שמיקרוסופט ישראל מובילה כחלק מהיום הלאומי לאינטרנט בטוח בשיתוף עם משרד החינוך ושותפים רבים נוספים. בנוסף לפעילות זו מעבירים עובדי מיקרוסופט שיעורים מקוונים, הדרכות בבתי ספר ואשכולות פיס. בנוסף, מיקרוסופט מפעילה אתר עם תכנים בנושא בטיחות באינטרנט, כלים וטיפים לשימוש בטוח ברשת".

 

ההכשרה שמתקיימת בשיתוף עמותת קדם עתידים משלב גם עשיה חברתית וגם טכנולוגיה היות והילדים הם אלו שמלמדים את החברים שלהם איך להיזהר כשהם משתמשים באינטרנט. עצם העובדה שהילדים מגיעים למיקרוסופט וזוכים ליחס רציני בכל הנוגע לסכנות הטמונות באינטרנט, מעוררת אצל הילדים את הצורך להסתכל על האינטרנט בצורה אחרת ובוגרי הפרויקט משנים קודמות מגיעים גם כן כדי לספר איך זה תרם להם והשפיע על התנהגותם ברשת. אופק דנדיקר, מבית הספר אורט ערד, שגריר מהמחזור הקודם של התכנית, פתח את הכנס למחזור החדש והדגיש את החשיבות החברתית שבמודעות לגלישה בטוחה באינטרנט: "התפקיד של שגריר אינטרנט בטוח, הוא מאוד כיף אך יש בו גם אחריות רבה. הייתי צריך לחשוף את חבריי לתכנים שלמדתי במסגרת ההכשרה ולהסביר להם כיצד לשמור על עצמם בגלישה באינטרנט".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by