ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סייבר 
רגע לפני סוף כהונתו: אובמה חנן את המדליפה צ'לסי מאנינג ואת הגנרל שהדליף את סטוקסנט 

רגע לפני סוף כהונתו: אובמה חנן את המדליפה צ'לסי מאנינג ואת הגנרל שהדליף את סטוקסנט

 
סייבר |
 

ימים ספורים לפני שיפנה את הבית הלבן, במהלך שגורר אחריו ביקורת עצומה, נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה חנן את המדליפה צ'לסי מאנינג ואת הגנרל שהדליף את דבר קיומו של וירוס הסטוקסנט לתקשורת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מספר ימים לפני תום כהונתו, ונראה שברק אובמה ממשיך בקו הרדיקלי והשנוי במחלוקת שאימץ בחודש האחרון. במהלך מפתיע, שמכונה בתקשורת העולמית כהכרזת הפסקת אש רשמית של הנשיא היוצא במלחמתו במדליפים, הודיע ברק אובמה כי החליט להמתיק את עונשה של צ'לסי (לשעבר בראדלי) מאנינג, המדליפה שהאכילה את מכונת הפרסום של ג'וליאן אסאנג' במאות אלפי מסמכים סודיים מצבא ארה"ב. עוד הכריז הנשיא כי החליט לחנון את גנרל ג'יימס קרטרייט - האיש שהדליף לעולם את דבר קיומו של נשק הסייבר המסתורי המכונה סטוקסנט (שפיתוחו כמובן מיוחס כמובן גם לישראל).

 

 

עוד כתבות בנושא:

החייל שהדליף לוויקילקס הואשם בסיוע לאויב

החשיפות של ויקיליקס - סיקור מיוחד
הנביא האפל של העידן הדיגיטלי: אדוארד סנודן מילכד את ארה"ב

 

 

כשאדוארד סנודן צייץ "תודה לך אובמה"


בעקבות מסע ציבורי קולני ברשתות החברתיות שכלל ראיונות בתקשורת, כתבות במגזינים נחשבים ועצומה שחתמו עליה מליונים - החליט הלילה ברק אובמה להמתיק את עונשה של צ'לסי מאנינג. מאנינג, אשה טרנסג'נדרית בת 29, נשפט בשנת 2013 בבית משפט צבאי אמריקני על הדלפת יותר מ-700 אלף מסמכי מודיעין סודיים. מתוקף היותו אז אנליסט במודיעין צבא ארה"ב בעירק, הייתה לו גישה לסרטונים, הקלטות ומסמכים דיפולמטים סודיים ביותר - ואת כל אלו הוא שיתף ברשת במה שהוגדר כהדלפת החומר הסודי הגדולה בתולדות ארה"ב.

 

 
בראדלי מאנינג, לפני המהפך שעבר בכלא
 בראדלי מאנינג, לפני המהפך שעבר בכלא   צילום: איי.פי 
 

זה היה לילה די קר בבסיס הצבא האמריקני בבגדד כשמש"ק המודיעין, טוראי ברדלי מאנינג, סיים את המשמרת והתיישב עם המחשב האישי שלו בחדר המגורים הקטן. "מאנינג, יא הומו, שוב אתה שומע ליידי גאגא?", קרא לעברו אחד החיילים בחדר. מאנינג מצדו שוב עבר על המסמכים שהוריד מהמחשב, ווידא שכל מה שהוריד נמצא שם. הוא פתח את המייל עם מספר הטלפון שקיבל, הסתכל מסביבו, סגר את המחשב האישי, חייג ויצא החוצה.

 

קול במבטא אוסטרלי כבד ענה לו מהצד שני. בתחילת השיחה מאנינג התקשה להבין מה ג'וליאן אסאנג' אומר, אבל לאט-לאט הוא החל להבין שמייסד ויקיליקס באמת מתעניין בסיפור שלו ובמה שהוא מוכן להעביר לו. אסאנג' לא השתכנע לגמרי, אבל היה מוכן לתת למאנינג צ'אנס. כמה ימים לאחר מכן מאנינג כבר העביר לרשותו את כל קבצי המסמכים שאסף. האוסטרלי האקסצנטרי לא האמין לאוצר שנפל לידיו, ותוך זמן קצר החל לירות לחלל התקשורת העולמית שערוריות על אוטומט.

 

במהלך שבע השנים שמאנינג יושבת בכלא הצבאי בבידוד כמעט מוחלט, היא ניסתה להתאבד מספר פעמים וכאמור אף עברה טיפולים הורמונליים לשינויי מינה. כעת, כאמור, אובמה החליט להמתיק את עונש המאסר החמור שנגזר על המדליפה, כ-35 שנים בכלא צבאי, ומאנינג צפוייה לצאת לחופשי ב-17 למאי השנה.

 

במהלך כהונתו של אובמה ארעו הדלפות המידע החמורות בהיסטוריה של המדינה, הדלפות שפגעו פגיעה אנושה ביכולות הצבאיות והמודיעיניות של וושינגטון. בעקבות הארועים הללו הממשל האמריקני הכריז מלחמת חורמה במדליפים, וכעת יש מי שטוענים שעם עזיבתו מנסה הנשיא היוצא לסגור את הפרק השחור הזה בכהונתו. מול המבקרים הרבים, ישנו גם כעת מי שכעת מחבק אותו.

 

אדוארד סנודן, המדליף שחוסה כעת בצילו של פוטין, פנה לאובמה בטוויטר והודה לו על המתקת עונשה של מאנינג:

 


 

הציוץ הזה מגיע לאחר ציוצים קודמים שלו בנושא ובהם תחינה לשחרורה של מאנינג, מחשש שזו תנסה שוב לקחת את חייה. יש לציין שסנודן בעצמו עמד מאחורי קמפיין מאסיבי שנועד להוביל לחנינתו, מהלך שבינתיים נראה וכשל (למרות שמוקדם לקבוע מאחר ועדיין נותרו מספר ימים לכוהנתו של אובמה). עם זאת, אסאנג' גם צייץ לפני מספר ימים כי אם מאנינג תשוחרר, הוא עשוי להסגיר את עצמו לידי הרשויות - ומעניין האם יעמוד במילתו.

 


 

 
גנרל ג'יימס קרטרייט
 גנרל ג'יימס קרטרייט   צילום: רויטרס 
 
 

סטוקסנט והגנרל שדיבר יותר מדי

 

אז מסתבר שלא רק צ'לסי מאנינג תהנה ממצב הרוח ה"אמיץ" שתקף לפתע את הנשיא האמריקני שעות לפני תום כהונתו. אובמה חנן הלילה גם את סגן הרמטכ"ל האמריקני לשעבר, הגנרל ג'יימס קרטרייט. למרות שמשפטו עדיין לא החל, הגנרל צפוי היה לקבל לפחות חמש שנות מאסר בעוון הדלפת המעורבות האמריקנית בווירוס התולעת סטוקסנט. כעת, עם חנינת הנשיא האמריקני, נראה כי הוא ניצל מהעונש הזה. בניגוד לעניין מאנינג, נראה כי הסיפור כאן מורכב הרבה יותר.

 

כזכור בסוף חודש ספטמבר 2010, התבשרנו על מתקפה וירטואלית מסתורית כנגד תוכנית הגרעין האיראני. תולעת מחשבים המכונה "stuxnet" חדרה לתוך מערכות המחשוב הסודיות ביותר ברפובליקה האסלאמית והובילה לדחיית הפעלתו של הכור בבושהר ולעיכוב התקדמותה של תוכנית הגרעין. הווירוס למעשה גרם למערכת הצנטריפוגות לצאת משליטה ובכך שינה את הרכב האורניום. מטבע הדברים, רשויות באיראן האשימו "אויבים חיצוניים" בהחדרת התולעת, אך הפרשה נותרה בגדר תעלומה. למרות שמומחי סייבר וגורמים מטעם הממשל הרוסי והאיראני האשימו את ארה"ב וישראל במעורבות בסיפור - אף גורם רשמי לא התבטא בנושא. זאת אומרת עד שסגן רמטכ"ל ארה"ב, הגנרל קרטרייט, פלט זאת בעת ראיון לעיתון הניו יורק טיימס בשנת 2012. לא רק זאת שהגנרל הדליף מידע שהוגדר כקריטי וסודי ביותר לתקשורת- הוא אף שיקר בחקירת FBI כשנשאל האם הוא עומד מאחורי ההדלפה.

 

 
הכור בבושהר
 הכור בבושהר   צילום: רויטרס 
 

קרטרייט שרת עד לשנת 2011 בצבא האמריקני והגיע עד לדרגת סגן ראש המטות המשולבים, המקבילה לסגן הרמטכ"ל שלנו. בשנת 2011 הוא פרש מהצבא לאחר שלא קודם לתפקיד ראש המטות המשולבים.

 

עוד כתבות בנושא:

האם ארה"ב וישראל יידרשו להודות במתקפת הסייבר באיראן?

מאיראן לשוק הפרטי: הגלגול החדש של סטוקסנט

הווירוס הישראלי במחשבים של אירן הפך לסרט

סטוקסנט: המלחמה הבלתי נראית

 

מומחים מעריכים כי הסיבה לחנינה שקיבל הגנרל קשורה בעיקר לעובדה כי באם החקירה שנמשכת בעניינו תבשיל לכדי כתב תביעה ומשפט - הרי שבכירי הממשל בארה"ב ייאלצו להודות במעורבות האמריקנית בפרשת וירוס הסטוקסנט ולחשוף מידע סודי שעלול להביך את האמריקנים. הפרשה הזו הייתה אמורה להגיע לבתי המשפט עוד לפני כשנתיים אך בשל להיטותו של הנשיא לנרמל את היחסים עם איראן, ביקשו בוושינגטון לטאטא את הסיפר הזה מתחת לשטיח. אובמה חשש שדיון משפטי וציבורי בנושא סטוקסנט ומתקפת הסייבר האמריקינית על תוכנית הגרעין האיראנית עלול להוביל לטירפוד המהלך.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by