ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
גאדג'טים 
מדריך: מחפשים משקפי VR ? הנה מה שאתם צריכים לדעת 

מדריך: מחפשים משקפי VR ? הנה מה שאתם צריכים לדעת

 
גאדג'טים |
 

כל מה שרציתם לדעת על משקפי המציאות המדומה: איפה תקנו אותם, כמה זה יעלה לכם? וגם - מה היתרונות ומה החסרונות של כל אחד מהאביזרים? סקירה מיוחדת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

(הוידאו לקוח מתוך הכתבה: "האם בקרוב נוכל לעוף? הכל על מהפיכת המציאות המדומה")

 

בתקופה האחרונה יתכן שנתקלתם רבות במושג (VR (Virtual Reality, או מציאות מדומה בעברית.  הסיבה שעולם ה-VR הפך למדובר לאחרונה, בין אם הייתם מודעים לכך או לא, נעוצה בעובדה ששנת 2016 הוכרזה על ידי המומחים הטכנולוגיים בתחום, בתור השנה שבה VR יהפוך מעוד רעיון מגניב (שניתן למצוא לו אזכורים רבים כבר משנות ה-70 בספרי מדע בדיוני ובסרטים עתידניים) למוצר צרכני מוכן לשימוש. יונתן שלוש, מנהל התוכן של אתר VRil יסביר לכם בקצרה מה זה התחום החדש הזה, כיצד הוא התפתח ולבסוף נציג לכם סקירה קצרה על משקפי המציאות המדומה שקיימים היום בשוק.

 

מה זה מציאות מדומה


ההגדרה הכללית ביותר של מציאות מדומה היא סביבה וירטואלית שמקנה למשתמש תחושה ריאליסטית למדי ומנותקת מהמציאות, כך שהתחושות היחידות שהוא חווה מגיעות מהרובד הממוחשב. כמובן שישנם תחומים שונים וחופפים ל-VR שיתכן ושמעתם עליהם, כמו AR (מציאות רבודה) או MR(מציאות משולבת), שמייצגים ענפים שונים של שילוב בין מציאות וירטואלית לעולם האמיתי בקונסטלציות שונות, אך הנושא והמוצרים שעליהם נתמקד בכתבה הזו הם מתחום ה-VR בלבד.

 

 
מציאות מדומה
 מציאות מדומה   צילום: fotolia 
 

כיצד תחום ה-VR התפתח בשנים האחרונות


תחילה יש לציין, שעד שנת 2011 היו משקפי מציאות מדומה, אך השימוש העיקרי שלהם היה בתוך הצבא, מעבדות מחקר וגופים גדולים אחרים, זאת מכיוון שהטכנולוגיה הזאת הייתה יקרה מאוד והצריכה משאבים גדולים. VR כפי שאנחנו מכירים אותו היום, נכנס לזרם התודעתי המרכזי בשנים האחרונות בזכות חברה בשם Oculus שהוקמה אי שם בשנת 2011. המייסד של החברה, פלמר לאקי, רצה לייצר משקפי מציאות מדומה נגישים לצרכן הביתי, בכך שיצליח להוזיל משמעותית את מחירם ודרישות המערכת של המחשב המפעיל אותם. שיא החשיפה של החברה הגיע בשנת 2012 כאשר Oculus השיקה את קמפיין מימון ההמונים של משקפי ה-VR שלהם בקיקסטארטר.

 

 

 
 

אותו קמפיין עורר בקרב חובבי הטכנולוגיה מחדש את הרעיון של מציאות מדומה. היה נראה כי כבר יש לנו את התשתית הטכנולוגית הדרושה כדי להצליח לממש את החזון ארוך השנים הזה. בסוף הקמפיין הצליחה Oculus לגייס 2.5 מיליון דולר למען תהליך הפיתוח, אך התפנית המשמעותית של החברה הגיעה בשנת 2014 כאשר פייסבוק החליטו לרכוש אותה במחיר של 2 מיליארד דולר. מאז אותו יום החלו חברות טכנולוגיה רבות להיכנס למירוץ הפיתוח של משקפי ה-VR, ביניהם HTC, Sony, Microsft ועוד רבות אחרות, כאשר כל אחת מהן מנסה לחזות לאן תתקדם הטכנולוגיה החדשה הזו ובעיקר מה הצרכן הסופי מחפש בחוויה הוירטואלית שלו.

 

אילו משקפי VR קיימים היום בשוק


כיום ישנם שני סוגים עיקריים של משקפי מציאות מדומה, אלו שנתמכים על גבי החומרה של המחשב ואלו שנתמכים על גבי סמארטפונים. ניתן לקבוע בצורה גסה, שמרבית המשקפיים שמחוברים למחשב הינם ברמה גבוהה יותר מאלו המחוברים לסמארטפונים, מכיוון שאלו המחוברים למחשב, בדרך כלל כוללים חיישנים שעוקבים אחר התזוזות והמיקום המדויק של המשתמש בתוך החדר. מלבד זאת, הם מגיעים עם שלטי VR, שמטרתם היא להקנות למשתמש יכולת אינטראקציה עם הסביבה הוירטואלית, כמו הרמת חפצים, ירי באקדח ועוד אינסוף אפשרויות התלויות רק בדמיון המפתחים. לעומת זאת, המשקפיים מבוססי הסמארטפון מוגבלים יותר ולרוב אינם מכילים את המאפיינים האלו. לכן, המשקפיים בהם נתמקד בכתבה זו הם מהסוג הראשון.

 

מלבד משחקים, שמהווים כרגע את רוב תכני ה-VR שניתן למצוא בחנויות האפליקציות בפלטפורמות השונות, ישנם תכנים רבים בתחומים שונים ומגוונים. ישנה הנחת יסוד שעולם ה-VR שייך לגיימרים, אך היא מוטעית. כבר עכשיו ניתן לראות שימושים רבים בתעשיות שונות כמו רפואה, בידור, חינוך ואומנות שמשתמשים במציאות מדומה בצורות מיוחדות, כדי להעניק חוויה משמעותית יותר. גם אם אינכם גיימרים ייתכן ותמצאו עולם תוכן שלם בנושאים שמעניינים אתכם.


כעת נסקור עבורכם את 3 המשקפיים העיקריים היום בשוק, כולל מחירם והיכן ניתן לרכוש אותם:

 

 

 
משקפי ה - Oculus Rift
 משקפי ה - Oculus Rift   צילום: יח"צ 
 

Oculus Rift


מדובר על משקפי VR מבוססי מחשב, הכוללים חיישני מיקום ושלטי VR שהושקו החודש באופן רשמי. החבילה הבסיסית של הריפט כוללת משקפיים, חיישן תנועה אחד ושלט אקס בוקס. ישנה אפשרות לרכוש שלטי VR, אך בשל העובדה שהושקו רק החודש הם אינם זמינים עוד לרכישה בארץ וסביר להניח שיגיעו לארץ בעוד כמה חודשים.

 


בארץ ניתן להשיג את ה-Oculus Rift בחנות ״מציאות מדומה בישראל״ בעלות של 4,449 ש״ח.

 

 
משקפי ה -HTC Vive
 משקפי ה -HTC Vive   צילום: fotolia 
 

HTC Vive


משקפי VR מבוססי מחשב והמתחרה העיקרי של ה-Oculus Rift. בעוד שהריפט הושק תחילה ללא השלטים, ה-Vive כלל עם השקתו שלטי VR ושני חיישנים שמסוגלים למפות את החדר בו המשתמש נמצא וכך לגלות את מיקומו בכל רגע נתון. יש אלו הטוענים כי העובדה שה-Vive כולל בתוכו כבר עכשיו את השלטים היא יתרון משמעותי על פני הריפט שללא השלטים מספק חוויה פחות מוחשית.

 

 

דרישות החומרה של המחשב הן גבוהות יותר מאשר של הריפט, אך זה צפוי להשתנות בעתיד. בארץ ניתן לרכוש את ה-HTC Vive דרך רשת חנויות המחשבים KSP בעלות של 4,999 ש״ח.

 

 
משקפי ה - Sony Playstation VR
 משקפי ה - Sony Playstation VR   צילום: יח"צ 
 

 

Sony Playstation VR


משקפיים מבוססי קונסולת PS4. על אף שאינם נתמכות על ידי מחשב, ניתן להכניס אותם לקטגוריה הנ״ל, בשל העובדה שהקונסולה מספקת תמיכה חזקה מספיק כפי שמחשב מייצר. החבילה הבסיסית של ה-PSVR כוללת רק משקפיים, בעוד על מנת להפעילם יש צורך ברכישת מצלמה נוספת שאינה כלולה בחבילת הבסיס. בנוסף, קיימת חבילה מורחבת הכוללת בתוכה משקפיים, שני שלטי VR, משחק מציאות מדומה ומצלמה. יש לציין שהמוצר הזה הוא פתרון מעולה לאלו שמחזיקים אצלם בבית קונסולת PS4 ואין להם מחשב חזק מספיק להפעיל את משקפי ה-VR מבוססי המחשב.

 

 


ניתן לרכוש את ה-PSVR דרך רשת חנויות המחשבים KSP: החבילה הבסיסית במחיר של 2,499 ש״ח ואת החבילה המורחבת בעלות של 3,699 ש״ח.

 

 

כמו כן, לאלו שמתעניינים במציאות מדומה ואינם מתכוונים להשקיע אלפי שקלים למטרה זו, יכולים למצוא פתרונות ביניים במשקפי ה-VR מבוססי הסמארטפונים. כיום בשוק ישנם משקפיים רבים כמו: Samsung Gear, Google View, Google Cardboard ועוד רבים אחרים. מן הסתם, בשל מגבלות של החומרה, החוויה במשקפים מהסוג הזה נחותה יותר, אך בהחלט יכולה להספיק עד שהטכנולוגיה תתקדם מספיק כדי להוזיל בצורה משמעותית את העלויות של המשקפיים.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by