ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בערבות טקסס 

בערבות טקסס

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

הטקסס אינסטרומנטס TI-99 היה מחשב אמיתי ואימתני, לא כמו מחשבי הילדים. אבל היפה בו היה הפשטות: הוא עובד ועובד, עד שהוא מתחמם ונתקע. המחשב הראשון שלי - כתבה שלישית בסידרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטקסס. חזית מתכתית יוקרתית וכונן קסטות רום אימתניות
 הטקסס. חזית מתכתית יוקרתית וכונן קסטות רום אימתניות   

הטקסס הגיע לביתי שבירושלים בצהרי יום אחד בקיץ 1982. היה חם, אפילו בירושלים, ואבא שלי הביט בקופסת המתכת וגרד את זקנו. "תגיד", הוא ירה מיד, "יש בזה בחורות ערומות?". להלן יובהר מיד, שאבא שלי לא חיפש פורנוגרפיה בקופסאות מתכת, או בכל מקום אחר. כאב בבית דתי, שהטלוויזיה נחשבה בו כ"שיקוץ - כן ירחק", ראה אבי לחובתו להישמר מכל פתח ל"זוהמה" שיגיע הביתה מבנו בכורו. אלא שהוא זלזל ביכולותיו של הבן: מסך (שחור לבן, 9 אינץ`) לאורח החדש בבית עלה כבר מעבר ליכולותינו הדלות, ומכיוון שטלוויזיה שחור לבן משומשת עלתה הרבה פחות, היא הגיעה ימים ספורים אחר המחשב.

טקסס אינסטרומנטס TI-99/4A היה המחשב הראשון שלי. להבדיל ממחשבים מדורות מאוחרים יותר (הספקטרום, מחשב שנראה כשאריות פלסטיק של בונה אטארי מתוסכל, וקומודור 64 שנראה אותו דבר, רק גדול יותר), היתה לטקסס צורה של מחשב אמיתי: לוח מקשים גדול ונוח, חזית מתכתית יוקרתית וכונן קסטות רום אימתניות. כיאה למחשב "אמיתי", נהג הטקסס גם להתחמם אחרי אי אלות שעות שימוש, והיה קופא על מקומו בצפירה רמה שעצרה משאיות בכביש.
 
המסך הראשון של הטקסס. המחשב סונג`ר מיד בתחילת היחסים
 המסך הראשון של הטקסס. המחשב סונג`ר מיד בתחילת היחסים   

מעבד במהירות של שלושה (!) מגה-הרץ 16 ביט, לוח צבעים עם לא פחות מ16- צבעים ומנת זיכרון גדושה של 32 קילובייט שלמים, היוו את פסגת הטכנולוגיה של אותם ימים. אותם 32 קילובייט של זיכרון, נהגתי להזכיר לעצמי באותם ימים, הם אלה שהצניחו את האדם הראשון על הירח: המחשב בחללית "אפולו" שנחתה על הירח התהדר ב32- קילובייט של זיכרון, מי יודע - אולי הוא היה אפילו טקסס.

הטקסס גם פרץ את הדרך לכל חוליי המחשבים שבאו אחריו. הדבר ניכר גם במחירו: בתחילה עמד המחיר על 999 דולר טבין ותקילין, לאחר כשלושה עד ארבעה חודשים, ירד מחירו של הטקסס עד לשלוש מאות דולר. משתמשים שרצו להוסיף לטקסס כונן חיצוני ("כוורת", הוא כונה בפי מביני דבר), מודם, ועזרי גרפיקה, נאלצו לשלם סכומים גבוהים במיוחד. כולם חיברו את המחשב לטלוויזיה הביתית, מאחר והמסך שהוצע על ידי טקסס אינסרומנטס עלה כמעט כמו המחשב עצמו.

הטקסס הגיע עם שפת בייסיק בסיסית ביותר מובנית בתוכו, ומאוחר יותר התהדר ב"סופר בייסיק". כמנהג הישראלים, נהגתי לסנג`ר אותו בתחילת יחסינו: הייתי שולח אותו עם GO TO לשומקום, ומתענג על סובלנותו האינסופית לשגיונותי - עד שהתחמם כמובן. מאוחר יותר כבר היו לי מאותם קסטות רום מופלאות: אחת של שחמט, והשניה של המשחק האגדי "וומפוס". אגב ה"וומפוס", עד היום אני חושב, עוד לא ירדתי לעומקו של המשחק המפלצתי הזה. זכורה לי מפלצת חביבה שהיתה אורבת בכל מיני מקומות מסתור על המסך, בכל דרך בה בחרתי (חידה: כמה דרכים אפשריות יש ב32- קילובייט?), הייתי מסיים במלתעותיה האדומות של המפלצת, לצלילי עוגב מצמררים.
 
שחמט כמובן לא ידעתי לשחק, אולם מהר מאוד מצאתי את כפתור ה"צעד המומלץ" של התוכנה. לילה אחד, גמרתי אומר לגבור על טקסס, ולו ברמה הנחותה ביותר. המשחק התארך לו לתוך הלילה, ובסופו של דבר נשארתי עם מלך ופיון, בעוד שטקסס נותר עם המלך לבדו. שעתיים רדפתי אחרי המלך, מנסה ללכוד אותו בפינה. את תחושת השיכרון שאחזה בי אותו בוקר שעליתי על יצועי, לא אמהר לשכוח.

אתרים רבים ברשת מוקדשים למחשב המיתולוגי. בין השאר, נמצא למצוא גם מועדון מעריצים, בעיות נפוצות במחשב בן העשרים ורשימת מעבדות לתיקון, ואפילו: הוראות לחבר את טקסס הישן לרשת האינטרנט (חיבור טקסט בלבד, דרך קומפיוסרב לכל המעוניין).

הטקסס היה המחשב האישי לשימוש משפחתי הראשון בארץ. כמחשבי אבטיפוס אחרים, הוא סבל ממחלות ילדות לא קלות. עד היום, שאני חושב עליו, אני נתקף בגעגועים קלים לפשטות של פעם. גם שכתבתי את המסמך הזה (וורד, בפנטיום שלוש), נתקע לפתע המחשב. שלחצתי על האסקייפ, ענה הפנטיום בקול צפירה רמה שהחרידה שוב את משאיות ירושלים. 32 דקות זיכרון לזכר הטקסס.

מחר בסידרה: אפל IIc

הכתבות הקודמות בסדרה:
הסינקלייר ספקטרום
הקומודור 64
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by