ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא על הנאפסטר לבדו 

לא על הנאפסטר לבדו

 
 
יוני שדמי

בית המשפט האמריקני הוציא צו מניעה זמני נגד שימוש בנאפסטר להחלפת שירים פיראטיים. אבל יש עתיד להחלפת קבצים ברשת, ולא (בהכרח) קוראים לו נאפסטר - פירסום שני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר מספר קטן להפתיע של דיונים, החליטה השופטת מרלין הול פייטל להוציא צו מניעה זמני נגד נאפסטר, שאוסר עליה לאפשר החלפת שירים פיראטיים החל מ28 ביולי, יום שישי, בחצות. אם הערעור שהגישו עורכי הדין של נאפסטר לא יתקבל, ייתכן ואי אפשר יהיה להשתמש בתוכנה כלל. כתזכורת לכבוד השופטת (שלא קיבלה ולו טיעון אחד של עורכי הדין של נאפסטר), וכשירות לגולשים שעדיין מעוניינים להחליף שירי mp3, אנחנו מפרסמים שוב את הכתבה על תחליפי נאפסטר שפירסמנו לפני כשבועיים.
 
מאות אלפי משתמשים תוך שבוע. נאפסטר וקבצי מוסיקה פיראטיים בתמונה משותפת
 מאות אלפי משתמשים תוך שבוע. נאפסטר וקבצי מוסיקה פיראטיים בתמונה משותפת   
מכירים את נאפסטר? תשכחו ממנה. למרות שאפשר לראות את התוכנה המצויינת הזו, ביחד עם ראשו עטוי הקסקט של ממציאה בן ה19, בכל מקום כמעט (אפילו לשער של מוסף "הארץ" היא הגיעה), למרות ששמורה לה זכות חלוציות, למרות שיכולתה הפשוטה לאפשר למשתמשים להחליף ביניהם קבצי MP3 עשויה להיות המהפך הגדול ביותר בהיסטוריה של האנושות בכל מה שנוגע לקניין רוחני, העתיד האינטרנטי כבר נמצא במקום אחר (וליתר דיוק, במקומות רבים אחרים).

תקציר ההיסטוריה של נאפסטר, למי שעדיין קונה דיסקים: בתחילת השנה שעברה תיכנת שון פאנינג, בן 19, בחור ביישן ושמנמן אחרי תיכון, עם ציונים בינוניים ובלי יותר מדי התלהבות ללכת לקולג`, אפליקציה פשוטה למדי שמאפשרת למשתמשים להציץ איש בהארד-דיסק רעהו ולהוריד משם קבצי מוסיקה בפורמט MP3 (ברשות מלאה, כמובן).

"נאפסטר" הפכה בין לילה (לא כמטאפורה - מאות אלפי משתמשים הצטרפו בשבוע הניסיון הראשון) ללהיט ענק, שהיום, כשהוא עדיין בגרסת בטא ניסיונית, נהנה ממאגרי מוסיקה של 10 מיליון משתמשים, כשעד סוף השנה צפויים להצטרף לחגיגה 70 מיליון נוספים.
 
הורדת אחד, יבואו עוד עשר. המתחרים של נאפסטר
 הורדת אחד, יבואו עוד עשר. המתחרים של נאפסטר   
באופן טבעי, RIAA, ארגון-הגג של חברות התקליטים והמוסיקה האמריקניות, מאוד לא אהב את העובדה שמשתמשים יכולים לחלוק ביניהם יצירות מוסיקליות בלי לשלם עליהן, ואחרי אין סוף התקפות מילוליות במדיה גם החליט לתבוע את שון פאנינג ואת נאפסטר, שבינתיים זכתה להערכת שווי של 80 מיליון דולר.

אלו, פחות או יותר, תולדות הסיפור עד כאן. בינתיים "נאפסטר" נהנית מאהדת המדיה וההמונים, והRIAA סופגת קיתונות של בוז ולעג, פחות בגלל הסיטואציה הנוכחית ויותר בגלל השנאה הטבעית של צרכנים שמשלמים כבר שנים עשרות דולרים לדיסק, כשדולר אחד הולך לאמן והשאר נבלע במנגנון של חברות המוסיקה.

גם אם "נאפסטר" תצליח לנער מעליה את התביעה הנוכחית (וזה ממש לא מובן מאליו), הRIAA עוד תנסה לפגוע בתוכנה ובחברה בכל דרך אפשרית. הטקטיקה של הארגון תכלול, אולי, ניסיון להעביר בקונגרס חוק אנטי-נאפסטר (נוסח הDMA, "דיגיטל מילניום אקט", חוק זכויות היוצרים האמריקני שנאפסטר הגחיך לחלוטין) ואפילו - וזה נשמע מספיק מטורלל בכדי שהRIAA תשקול את זה ברצינות - להוציא מחוץ לחוק את פרוטוקול התוכנה עצמו, את עצם הקונספט של חלוקת קבצים קולקטיבית.
 
 
אלפי מתכנתים, עשרות גרסאות. גנוטלה
 אלפי מתכנתים, עשרות גרסאות. גנוטלה   
בזמן שנאפסטר מתמודדת עם כל הבעיות המאוד רציניות הללו, צצו עשרות תוכנות מתחרות, שמוכנות לקטוף את הריבאונד אם וכאשר נאפסטר תתנגש חזק מדי בעורכי הדין והלוביסטים רבי העוצמה של RIAA.

כיצד יתמודד הארגון עם התוכנות הללו? למטאליקה הפיתרונים (שכזכור, הייתה הלהקה הראשונה שנקטה צעדים אקטיביים רציניים נגד נאפסטר כשתבעה 130 אלף משתמשים שלטענתה השתמשו בתוכנה בכדי להחליף את שירי הלהקה, רק בכדי לגלות חודש לאחר מכן כי קבוצת מתכנתים עובדת על גרסה מיוחדת של התוכנה, שמיועדת להחלפת שירי מטאליקה בלבד).

המתחרים של נאפסטר, שמבטיחים להמשיך להעביר הלאה את לפיד חלוקת הקבצים ברוח שיתופית (ומקווים לעשות בדרך איזו הנפקונת) מתחלקים לשני סוגים: גנוטלה, וכל השאר.

גנוטלה, תחליף הנאפסטר הידוע ביותר, היא תוכנה שפותחה בידי נולסופט, שפיתחה גם את ווינאמפ, להיט MP3 בזכות עצמו. אבל הבוסים הגדולים של נולסופט, AOL, מאוד לא אהבו את הכיוון המסוכן משפטית שחברת הבת הקטנה שלהם תפסה, והורו להפסיק מייד את הפיתוח.

אלא שבאינטרנט עסקינן, והקוד של גנוטלה מצא עצמו מהר מאוד מסתובב חופשי ברשת, כשמתכנתים מרחבי העולם מרימים את הכפפה ומתחילים לפתח עשרות גרסאות שונות של התוכנה, כולל מק`טלה, גרסה מיוחדת למקינטוש.
 
שנייה, יש לי רק שאלה. איי-מש, האלטרנטיבה הישראלית
 שנייה, יש לי רק שאלה. איי-מש, האלטרנטיבה הישראלית   
אלטרנטיבה חשובה נוספת היא CuteMX, תוכנה שמכל הבחינות, מלבד מבחר הקבצים, עדיפה על נאפסטר. קיוט-אמ-אקס כוללת הרבה מאוד תכונות מפתות, כגון צ`ט מתקדם, תוכנת הודעות מיידיות, אפשרות לצנזורה עצמית של שירים מסויימים, ואפילו יכולת לשמוע בזמן אמיתי את הדקה הראשונה של השיר, בכדי להחליט אם איכותו מניחה את הדעת. תענוג.

וכמובן, איפה שמחלקים קבצים בחינם ואפשר להידחף בתור יהיו גם ישראלים. I-Mesh, הרפליקנט הישראלי הסימפטי של נאפסטר, כולל ממשק חמוד, חיבור מהיר למדי ויכולת חשובה להמשיך בהורדת קבצים אחרי ניתוק, אבל מבחר שירים קטן גורע מערכו.

לנאפסטר יש לא מעט אלטרנטיבות נוספות (כגון ספינפרנזי אקסצ`יינג`, אודיו גאלאקסי וסקור אקסצ`יינג, שתאפשר בקרוב לכל משתמש ליצור גרסה ביתית משלו של התוכנה), אבל למען האמת, זה לא ממש צריך לשנות לנו מי תנצח, כל עוד המודל עצמו ינצח.
 
מוסר ההשכל והשורה התחתונה של הסיפור הזה? עוד חזון למועד. מה שבטוח הוא שמוסיקה היא רק ההתחלה. אין שום סיבה שבגרסה הבאה של נאפסטר אי אפשר יהיה להחליף גם ספרים, רעיונות, קטעי קוד, תסריטים, תמונות, סרטים, ובעצם כל דבר שיכול לעבור דיגיטציה. למעשה, חלק מהמתחרים של נאפסטר כבר הרחיבו את הרפרטואר ומאפשרים למשתמשיהם להחליף מגוון סוגי קבצים.

כבר היום, יותר ויותר הורדות מתבצעות לא דרך הדפדפן, אלא בעזרת תוכנות ההחלפה. בעתיד, הסיכויים הם שהרוב המוחץ של ההורדות מהאינטרנט, בין אם מדובר במשחק נחשק, בסרט החדש של תום קרוז או בספר החדש של מאיר שלו, יבוצעו לא משרת מרכזי, אלא ממחשבו של משתמש אחר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by