ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הייטק וטכנולוגיה 
בשירות הוד מלכותה: הבנק המלכותי של סקוטלנד מגיע לארץ לצוד כשרונות ישראלים 

בשירות הוד מלכותה: הבנק המלכותי של סקוטלנד מגיע לארץ לצוד כשרונות ישראלים

 
הייטק וטכנולוגיה |
 

רגע לפני שיערך במקום האקתון פינטק ראשון מסוגו בארץ, נפגשו עם מייסדי מרכז הפינטק הישראלי The Floor לשיחה על עתיד התחום, כשרונות מקומיים, השוק הישראלי וגם - מהו היתרון של השוק הישראלי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

לפני כחמישה חודשים הושק בקול תרועה The Floor, האב ייעודי לסטארטאפים בתחום הפינטק, שהתמקם לו בנוחות על פני קומה שלמה בבניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב. אז התגאו שם בשמות כבדים מאחורי הקלעים וביניהם אינטל, KPMG ,ובנקים מהגדולים בעולם HSBC, אינטסה סאן פאלו, וסנטנדר ונראה שהשבוע הם החלו לשלוף את התותחים הכבדים.


בארוע ראשון מסוגו, יערך בשבוע הבא ׁהאקתון פינטק ראשון מסוגו בישראל על ידי אחד הבנקים הגדולים בעולם, הבנק המלכותי של סקוטלנד RBS. ההאקתון נערך בשיתוף חברת אינטל, חטיבת הענן של גוגל וכמובן The Floor ובו אמור הבנק להציג את האתגרים העומדים מולו - בנסיון לאתר פתרונות מקומיים. האירוע יערך במהלך שבוע היזמות הבינ"ל בו לוקחים חלק 10 מיליון יזמים מ-160 מדינות מרחבי העולם.

 

 

משיחות FaceTime עם ראש ממשלת איטליה, ועד לביקור מיוחד של ראש ממשלת לוקסמבורג (שהגיעה רק ל-48 שעות לישראל), המקום מסתמן כנקודת עלייה לרגל , לכל מי שמתעניין בתחום, כאשר ב-The Floor גאים לספר כי הם רואים בעובדה הזו כבעלת ערך ציוני .

 

 
אורח ב-The Floor(מימין לשמאל): אבי כהן, ראש ממשלת לוקסמבורג קסאבייה האטל , גיל דבורה, משה כהן
 אורח ב-The Floor(מימין לשמאל): אבי כהן, ראש ממשלת לוקסמבורג קסאבייה האטל , גיל דבורה, משה כהן   צילום: מעיין עבאדי גרבלר 
 

לדברי מייסדיה, The Floor מהווה למעשה זרוע איתור טכנולוגית של הבנקים שמאחוריה, כמו גם בנקים ומוסדות פיננסים נוספים. בחברה יודעים לספר כי הבנקים מעורבים תדיר בנעשה במקום, כשמדי חודש מגיעות משלחות בכירות מהבנקים השונים. רק בחודש האחרון דיווחו שם על יותר מ-3 משלחות גדולות של הנקים המובילים בעולם, ואלו עוד בנוסף לבנקים שונים ממדינות שונות החל מקולומביה, דרך אוסטרליה ועד טיוואן שמגלים עניין בנעשה בתעשייה בארץ- דרך המקום. החברה נוסדה על ידי אבי כהן, גיל דבורה ומשה כהן, שלדבריהם רואים במקום פוטנציאל מינוף עולמי לתעשיית הפינטק הבינלאומית.

 

 

בין אם זה נטפליקס, ספוטיפיי, אובר או ווייז- חברות טכנולוגיות שינו בשנים האחרונות פני תעשיות שלמות בפרק זמן קצר של חודשים. אחד המעוזים האחרונים שעדיין נשאר איתן הוא ענף הבנקאות, אך גם שם יראים מאותו אפקט משבש (disruptive) ולכן מנסים להקדים את המכה. במקום להתנגד לשינוי הבלתי נמנע, תעשיית הבנקאות המוסדית הכבדה והמסורבלת מנסה לחבקו ולאמצו, ובחלק מהמקרים - אף ליזום אותו. הפחד הזה הוביל את התעשייה הזו לנקודת רתיחה, כשמדובר בזינוק של עשרות אחוזים בהשקעות מדי שנה.

 
מימין לשמאל: גיל דבורה ומשה כהן
 מימין לשמאל: גיל דבורה ומשה כהן   צילום: מעיין עבאדי גרבלר 
 
 

מאז היווסדו לפני כ-300 שנה, ענף הבנקאות נשאר למעשה אותו הדבר. נכון, ישנם חידושים טכנולוגיים ושלל פתרונות חדשניים - אך בבסיס הענף, המנגנון המניע נותר ללא שינוי: הלקוח מתקשר מול הפקיד או הטלר. העובדה הזו הפכה את ענף הפינטק, כינוי שהוא קיצור למושג "טכנולוגיה פיננסית", לתחום הכי חם בעולם כרגע, כשהבנקים עצמם משקיעים משאבים עצומים כדי לאמץ טכנולוגיות חדשות בתקווה שגורל ענף הבנקאות לא יהיה זהה לזה של ענף המוזיקה, תעשיית הסרטים והסדרות או ענף התחבורה. "פינטק זו מילה מאוד שלמעשה מכנסת תחתיה מגוון רחב של תחומים" אומר דבורה. זה יכול להתייחס לבנקאות דיגיטלית, דרך אבטחת מידע ומה שמכונה Big Data ועד לאימוץ שיטות ותפיסות חדשות דוגמת הבלוקצ'יין.

 

 

 

למה ישראל?


"בארץ יש כ-500 חברות הפועלות בתחום הפינטק,כשהבעיה העיקרית היא היעדר הגישה לבנקים בינלאומיים גדולים בישראל" מספר דבורה. "זה לא כמו בלונדון, שאתה מסוגל להכנס כמעט לכל בנק, רוב הבנקים הגדולים בעולם פועלים ללא נציגות מקומית וזו לא בעיה רק שלנו, מאחר וגם אותם הבנקים - מעוניינים בטכנולוגיות שהשוק הישראלי מציע. בנקודת המפגש הזו - נולד הרעיון ל "The Floor"' כשהמטרה שלנו היא לחבר את אותם הבנקים עם סטארטאפים וטכנולוגיות מקומיות".

 

 
The Floor
 The Floor   צילום: מעיין עבאדי גרבלר 
 

"כשהקמנו את "The Floor" החזון שלנו היה להפוך את ישראל למרכז הפינטק העולמי- שכל התחום יתרכז מפה" אומר דבורה. "אנו חיים במקום שיצאו ממנו טכנולוגיות אדירות, בדגש על כל מה שקשור ל D&R , פיתוח ומחקר טכנולוגיות. הרי לא סתם מכנים אותנו "אומת הסטארטאפ". הרבה חבר'ה שיוצאים מיחידות טכנולוגיות מיוחדות, דוגמת 8200, עברו בעיקר לסייבר, אך בזמן האחרון אנחנו רואים שינוי גם שם לכיוון עולם הפינטק, וזה די מובן יש כאן חפיפה בחלק מן התחומים".

 

תחת חסות ההאב פועלות כיום 13 חברות שנבחרו בקפידה על ידי הבנקים בעצמם, כשהשאיפה היא למלא את מלוא המיכסה שעומדת על כ 25. "ראינו עד היום 150 חברות, והחלטנו להמשיך עם פחות מעשירית מאלו. ההבנקים השותפים שלנו למעשה קובעים את התחומים הרלוונטים להם" אומר כהן. "אנחנו לא אקסלרטור ולא חממה" הוא מדגיש." בתחום הפיננסי המודלים האלו לא רלוונטים. המיקוד שלנו הוא לא בחברות שנמצאות בשלבים הראשוניים כי אם כאלו המצויות בצמיחה ושבאמתחתן מוצר עובד, מספר עובדים ולפחות גיוס ראשוני אחד של למעלה ממליון דולר".


איזה ערך מוסף את יוצרים עבור סטארטאפים שעובדים איתכם? "ברגע שהתקבלתם ל- The Floor, המשקיעים יודעים שלפחות ארבע מהבנקים הגדולים בעולם רוצים אותך. זה סוג של אינדיקציה לאיכות" אומר כהן. מעבר לקשרים, למעשה הפלאטפורמה שבנינו כאן מעניקה לסטארטאפים גישה להון עתק שמרוכז בידי הגופים הפיננסים שמאחורינו.

 

על בלוקציי'ן, הצפנה ומחסור בכשרונות מקומיים


על פי משה כהן, נראה שמבחינת החיפוש אחר טכנולוגייה ישראלית הרי שהתחום הכי מבוקש על ידי הבנקים בישראל ובעולם הוא כל מה שקשור לעולם הבלוקצ'יין. למי שלא מכיר את הטכנולוגיה הזו רק נספר כי מדובר במהפיכה שקטה שעתידה לשנות תהליכים במגוון נרחב של תחומים- ולאו דווקא הבנקאות. רעיון הבלוקצ'יין נולד ביחד עם המטבע הוירטואלי, הביטקויין, כשעיקרו הוא אוטומציה מוחלטת בפעילויות שונות. במרכז הרעיון של התפיסה הזו מצוייה מערכת מבוזרת, ללא מערכת או מחשב מרכזי, אשר שקופה לכל המשתמשים בה. אז מה המשמעות עבור התחום הפיננסי/בנקאי? ובכן מעבר לביטקויין עצמו, שמייצג מטבע שלא הגיע משום ממשלה או גורם בנקאי מוסדי, הרי שמדובר למעשה בניטרול גורמי פיקוח וניהול המהווים צד שלישי, מה שהלכה למעשה אמור לפשט את הדרך בה מתבצעות עסקאות בין עסקים וצרכנים.

 

 

בלב ליבה של המערכת הזו עומד עיקרון ההצפנה - זה שבלעדיו, היא לא תוכל להתקיים, ונראה כי לאור הרקע והנסיון הצבאי הנרחב של בוגרי היחידות הטכנולוגיות- זה בדיוק התחום ובו ענף הבנקאות העולמי לוטש עיניו בצפייה לישראל. למרות זאת, מציין כהן , ולמרות הצמא האדיר בשווקים - הרי שההיצע הישראלי בתחום דל. " יש כאן כל כך הרבה אנשים עם ידע מיקצועי ולמרות זאת נדמה כי הם לא מגיעים לתחום הבלוקציי'ן. מדובר בתחום שהוא לא פחות ממהפיכה, טכנולוגיה שהיא משבשת אמיתית (disruptive) ונראה לי שהאנשים עדיין לא מבינים את גודל העניין. אנחנו יושבים עם משקיעים ושומעים מהם על ההתלהבות העצומה, שיש מי שטוען שהיא תהיה הדבר הכי גדול מאז המצאת האינטרנט, כאמור זה עדיין לא חילחל כאן.


"יש לנו צ'ק לבן מאחד הבנקים הגדולים, שפשוט צמא לחברות בתחום, ויש לי בנק אחר שאפילו אמר לנו במפורשות שנמצא לו בוגרי יחידות המתמחים בהצפנה - והבנק עצמו כבר ידאג להמשך, אבל לצערנו זה לא כזה פשוט. "אתה מצפה שבישראל, מעצמה של טכנולוגיות צבאיות, הטאלנטים הכי טובים בעולם בתחום ההצפנה יהיו לרשותך - אבל המצב הוא שכל יוצאי היחידות הללו הולכים לכייוון הסייבר כשמבחינת הבלוקצ'יין- יש לך 20 חברות הפועלות בארץ כשאת אלו המשמעותיות, ניתן לספור על יד אחת. למרות זאת, אני מעריך שתוך שנתיים כל בוגרי היחידות הללו, שכרגע רצים לסייבר, יעברו מהר לתחום הבלוקצ''ין. אני חוזר ומדגיש, הצמא אמיתי.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by