ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כך התאהבתי בחתיכת פלסטיק 

כך התאהבתי בחתיכת פלסטיק

 
 
דביר וולק

הוא היה המחשב הביתי הטוב בהיסטוריה, למרות שהיו לו רק 48 קיי של זיכרון, שמונה צבעים וטייפ קסטות. תכירו: הסינקלייר זד.אקס ספקטרום, מחשב שגרם לילדים להתאהב בו, עד שנעלם לטובת הפי.סי המשעמם. המחשב הראשון שלי - כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הספקטרום. גאווה לתעשיה הבריטית, החלום של כל חנון בפלשתינה
 הספקטרום. גאווה לתעשיה הבריטית, החלום של כל חנון בפלשתינה   
תכירו: זאת האהבה הראשונה שלי, וגם המחשב הביתי הכי טוב שיוצר אי פעם. באמת. זה קרה בגיל 12, בדיוק הגיל לאהבה ראשונה, וקראו לה סינקלר זד.אקס ספקטרום. נו טוב, היתה גם את ההיא מהשכבה, כמו אצל כולם, אבל לא לשם כך התכנסנו. ובכן, האהבה נכנסה לחיי יום אחד באמצע האייטיז, כשאחרי חודשים של תחינות, אבא שלי החליט שהבר-מצווה שלי מספיק קרובה, ולקח אותי יום אחד מהקיבוץ לחיפה לקנות מחשב.

קמנו מוקדם בבוקר, הסתובבנו כל היום בעיר ואכלנו פלאפל, השווינו ("מה זה ה-IPC הזה? זה משהו חדש?", תמה אבא באוזני המוכר, ברגע שיש לי הרגשה שיום אחד כשיהיה לי מספיק כסף לשלם לפסיכולוג, נעבור עליו יותר לעומק), הסתכלנו, התלבטנו, ובסופו של דבר אחזתי בו: סינקלייר זד.אקס ספקטרום פלוס.

למה פלוס? או, יפה שאתם שואלים. כי בניגוד לזד.אקס הפושטי, זה שהיה לכולם בכיתה (חוץ מלנקניקים שקנו קומודור) ושהתברך במקשי גומי מעפנים שהקנו לו לוק אנד פיל של מחשבון כיס מקולקל - הזד.אקס פלוס כבר התברך במקלדת פלסטיק אמיתית של ממש, ממש כמו אותם מחשבים חדשים שהתחילו אז לטפטף לארץ, פי.סי, משהו.

עכשיו, כמו שכבר הסברתי לכם, הספקטרום היה המחשב הכי טוב בהיסטוריה. למה? ובכן, קודם כל קצת מפרט טכני: אנחנו מדברים על 48 קילובייט זיכרון, טייפ קסטות במקום כונן, חיבור ישיר לטלוויזיה צבעונית (ערוץ 4, אחרי ישראל, ירדן ולבנון), שמונה צבעים, אפשרות לג`ויסטיק (אבא התקמצן אבל התעלקתי על חבר שלי) או למודם, כרטיס קול שמקביל למה שיהיה הסטנדרט בפי.סי רק כמה שנים מאוחר יותר, ובעיקר הרבה מצב רוח טוב. עוד בונוסים כללו שפת בייסיק מקסימה מובנית כבר בפנים, כשל כפתור של נותן פקודה אחרת כשלוחצים עליו, מה שמאוד מקצר את העבודה. בקיצור, החלום הרטוב של כל ילד חנון בן 12 שחולם להיות מתכנת.
 

2

הספקטרום פלוס. שימו לב לחידוש: מקשי פלסטיק אמיתיים!
 הספקטרום פלוס. שימו לב לחידוש: מקשי פלסטיק אמיתיים!   
הספקטרום גם היה מחשב מהפכני ובימיו הגדולים אף פאר תעשיית ההיי-טק הבריטית. מדובר ביציר מוחו הקודח של קלייב ספקטרום, ממציא בריטי די אקסטצנטרי ואיש מגניב למדי בכל קנה מידה. סר קלייב, שהחל לפתח חידושים והמצאות עוד בשנות השישים, שבר בסוף שנות השבעים את השוק, כשהוציא את הזד.אקס80, המחשב הביתי הראשון שעלה פחות ממאה פאונד, שזה בערך שביעית ממה שעלה האפל II, המחשב האישי המוביל עד לאותם ימים. הזד.אקס ספקטרום היה הפיתוח הידידותי למשתמש של ה-80, והמחשב הראשון שזכה להצלחה מסחרית באמת גדולה.

הוא היה קטן, זול ופשוט מעולה. כשהספקטרום הריץ משחקים כמו SabreWulf, Hungry Horace, או SuperChopper הוא פשוט היה כל כך כיפי, פשוט וטוב, שעד היום אני מוצא את כל משחקי המולטימדיה המעוצבים-יתר-על-המידה שרצים על כרטיסי גרפיקה מפחידים - פשוט נפוחים, מסובכים, וחסרים את שמחת החיים של הספקטרום. נכון שהיום לא צריך לחכות חצי שעה עד שהקלטת תגמור להיטען, אבל גם בזה היה קסם מסויים.

החבר`ה אצלנו בקיבוץ התחלקו לשניים: אנשי ספקטרום ואנשי קומודור. הספקטרומאים, שהייתי גאה להצטרף לשורותיהם, נהנו מפאסון של קסמים ותיקים שאוחזים בידיהם את צפונותיו של לוח מקשי הגומי המסתורי והמצפצף, לעומת ילדי הקומודור שהכל כבר בא להם לעוס במדור המחשבים מעריב לנוער, שפרסם כל שבוע את הקוד השלם של משחק מחשב אחר (והשבוע: מירוץ אופנועים!), שהיית צריך להעתיק כדי להריץ. אגב, רוצים קוד לסימולטור טיסה בשורה אחת? הנה:
10 LET a=PI/4: FOR r=1 TO 70: PLOT COS a*r, SIN a*r: DRAW 15,15: LET a=a+0.8: NEXT r
 
סר קלייב המיתולוגי. ממציא מכשירי רדיו זעירים (מתוך האתר הרשמי)
 סר קלייב המיתולוגי. ממציא מכשירי רדיו זעירים (מתוך האתר הרשמי)   
ואגב קוד, כמובן שהספקטרום בנוי למתכנתים חובבים, ללא קלאסים מדכאים של מייקרוסופט, ללא קומפיילרים כבדים וללא כאב ראש מיותר. על הספקטרום, כל אחד היה מתכנת תותח אם רק היתה לו מספיק סבלנות. בין הלהיטים שהוצאתי מבין ידי היו מעבד תמלילים עברי בלי אותיות סופיות כי לא היה מספיק מקום בזיכרון, פאקמן שהרוחות רפאים בו לא עושות שום דבר רע, והלהיט המושלם: פלישת העב"מים, משחק בו אתה מגלם עב"ם, שצריך להחריב עיר שלמה כדי לנחות בלי להתרסק על אחד הבניינים שלה.

אבל כמה שהספקטרום היה מחשב טוב, ככה הוא נעלם. זה קרה מכל מיני סיבות. כניסתם של תואמי הפי.סי הזולים לשוק, התחרות הקשה מצד הקומודורים על שוק המחשבים הביתיים הפשוטים, כמה החלטות עסקיות שגויות של חברת סינקלייר, וגם דגמים חדשים שלא הכי תפסו, למרות שבאתרי המעריצים טוענים עד היום שהמחשב היחיד שהיה יותר טוב מספקטרום היה ה-QL, ממשיך הדרך שלו. אני לא יודע. איפשהו בסוף האייטיז הפסיקו לייצר ספקטרומים, וזהו פחות או יותר. כשהייתי בכיתה ח` כבר קנו לי אקס.טי משעמם עם מסך ירוק שנמרח, שלושה צלילים, 256 קיי ותוכנות של מיקרוסופט בפנים. יופי חי.

אבל הספקטרום לא מת, שלא תחשבו. ברשת קיימת סצינה עניפה מאוד של אתרי מעריצים, רובם מתכנתים הזויים שמציעים גירסאות משלהם למחשב. וכך, כל מי שמתגעגע יכול להוריד אמולטורים ולשחק בכל המשחקים על המחשב שלו, או לקנות ולמכור מחשבים. מי שעדיין מחזיק ברשותו ספקטרום, כמו עבדכם (70 שקל בשוק הפשפשים) יכול אפילו להוריד קבצי קול שאפשר להשמיע לספקטרום דרך כרטיס הקול של הפי.סי. והספקטרום, ליצן הגומי הבריטי הקשיש, שסבור בתמימותו שאלה קסטות ושילדים בני 12 עדיין מתלהבים ממשחקים בשני מימדים ושמונה צבעים, מטעין אותם כמו גדול.

 
 
אפילו האתר של סינקלייר ריסרצ`, חברת הפיתוח המיתולוגית של סר קלייב סינקלייר, עדיין פועל. באתר של החברה יש תמונה שמחה של סר קלייב קשישא, ובעיקר מידע על החידושים וההמצאות האחרונים של החברה: מכשיר הרדיו הקטן בעולם, דינמו לאופניים שעוזר לדווש בעליות, ועוד כמה קשקושים. לספקטרום הישן והטוב אין שם אפילו אזכור במילה אחת. אכן, כך חולפת תהילת עולם.

אבל כל מי שהספקטרום היה המחשב הראשון שלו, עדיין מחזיק פינה חמה בלב עבורו, ויודע, עמוק בפנים, שגם אם זה לא תמיד נראה ככה, מדובר בחתיכת הסיליקון הכי מדהימה שיצאה אי פעם משערי מפעל כלשהו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by