ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אגדה שהיתה באמת 

אגדה שהיתה באמת

 
 
אחי רז

אין מה לעשות, האינטרנט היא בית גידול משובח לאגדות אורבניות, שכולן, יכול להעיד חבר של מישהו שעבד פעם עם אחות של חבר שלכם מהאיי.סי.קיו - נכונות. אמנם אסור לקחת את זה יותר ברצינות, אבל מה שבטוח הוא שאגדות אורבניות הן אחד הדברים היותר משעשעים ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קפץ ממגדל ונורה בראשו בעת ובעונה אחת. באמת! (איורים: נגה רויך)
 קפץ ממגדל ונורה בראשו בעת ובעונה אחת. באמת! (איורים: נגה רויך)   


רולאנד אופוס קפץ אל מותו לפני שש שנים מגג גורד שחקים במנהטן, במה שייזכר לעד כאחד ממקרי ההתאבדות המשונים ביותר של המאה. לכאורה אין משונה בהתאבדות בקפיצה מבניין גבוה, אולם אופוס הצעיר כלל לא נהרג מהנפילה. בבניין היתה מותקנת רשת ביטחון המונעת ממשוגעים לקפוץ אל מותם, וחור ענק ומדמם בראשו של הנער חיזק את הסברה כאילו יש כאן משהו לרחרח.

באותו זמן התקבלה במשטרת ניו-יורק שיחת טלפון מאיזו גברת אחת המתגוררת באותו הבנין ממנו קפץ המתאבד, שטענה כי בדירה הסמוכה לשלה, בקומה ה-15, נשמעה יריית רובה. חקירה העלתה כי בני הזוג שהתגוררו בדירה נטו לריב לעיתים קרובות, מה שהיה מביא את הבעל לנופף באופן רוטיני ברובה הציד שלו מול פני אישתו, ולסחוט את ההדק - אולם שניהם נשבעו בכל היקר להם כי מעולם לא טענו את הרובה. היחיד שהיה אותו יום בדירה היה בנם הצעיר, שאותו לא הצליחו השוטרים לאתר.

אט אט התבהרה התמונה הביזארית לעיני החוקרים הנדהמים: רולאנד אופוס זקוק היה לכסף, אולם הוריו, שהתגוררו בקומה ה-15 של רב קומות ניו-יורקי, והיו בעלי הון מכובד, נמנעו מלחלוק אותו עם בנם. הוא נתקף דיכאון, ובהכירו את רוטינת הריב של הוריו, החליט לעשות מעשה ולטעון את רובה הציד של אביו. כשאמו תמות ואביו יהיה בכלא, הניח רולאנד כי ישחה בדולרים.
 
זהירות, מתח גבוה
 זהירות, מתח גבוה   
אולם כנראה שהרהורי החרטה התגנבו ללבו, או שהדיכאון גבר עליו, והוא עלה לגג הבניין מתוך כוונה להתרסק על האספלט הקורץ של הרחוב. הוא קפץ אל השמים הכחולים והחל את נפילתו, כשבדירת הוריו הגיע הויכוח הלוהט לשיאו בסחיטת ההדק המסורתית. יריה נשמעה, אך הכדור פיספס את האשה המבוהלת, ניפץ את החלון ופוצץ את ראשו של הבן הצעיר, שעשה דרכו הבטוחה אל רשת ההצלה שלמטה.

מעולה, הא?

הסיפור המדהים הזה נמכר לסידרה "חוק וסדר", שסירבה לבסוף לעשות בו שימוש, מחשש שמעטים יאמינו כי אכן התרחש - אך התגלגל לבסוף לאקרנים בפתיחה המהממת של סרט הקולנוע "מגנוליה". הוא סופר לתסריטאי על ידי חברו, ששמע אותו מידידו הטוב, שוטר ניו-יורקי לשעבר, בסעודת חג ההודיה. את הפריחה האמיתית שלו עשה הסיפור באינטרנט, ועבר מתיבה לתיבה כמו נגיף עיקש. לתיבה שלי הוא הגיע לפני כשנתיים. קרוב שלי מבוסטון מכיר באופן אישי את התסריטאי של "מגנוליה", שעשה בעצמו עבודת מחקר קצרה על הסיפור, משום שחשש שמדובר באגדה אורבנית, וגילה מעבר לכל ספק כי מדובר בסיפור אמיתי לחלוטין.

גם סיפורה של ג`ן, מיותר לציין, הוא אמת לאמיתה. לצורך כתיבת התזה שלי אודות הדחקה מינית במדינות קרות במיוחד, עמדתי בקשרי התכתבות עם קארל, סטודנט איסלנדי שעשה בקולג` אמריקאי, במדינת קולוראדו. לאחר שהתיידדנו, הוא סיפר לי על חברתו הנוכחית, ג`ן היפה, ואת סיפורה המביך. "אחרי שנפרדה מחברה הקודם, היתה ג`ן מדוכדכת. היא נכנסה לערוץ שיחות סקס, ומצאה את ג`רמי, שהיה לדבריה ג`נטלמן מושלם.


"הם עשו סייברסקס במשך כמה חודשים, כשהיא מכנה עצמה קייתי, והתאהבו עד כלות מבלי שדיברו אפילו בטלפון. לבסוף החליטו להפגש במלון. ג`ן הגיעה ראשונה לחדר, ובהחלטה נועזת התפשטה, ונשכבה בפוזה מפתה על המיטה, מחכה לאהובה בחשכה. לאחר כמה דקות נפתחה הדלת, וקול לחישה נשמע שואל: "קייתי?". היא ענתה בחיוך: "ג`רמי". תוך שניות הם פצחו במשגל סוער, שנמשך ונמשך אל תוך הלילה. תשושה הדליקה ג`ן את מנורת הקיר כדי לחזות לראשונה במאהבה המסתורי. היא הביטה בו וקפאה. `אבא?`".

קארל הוסיף שהוא אוהב מאוד לשמוע את תיאור המקרה מפי חברתו, שעדיין בוכה בכל פעם שהיא נזכרת בו.
 
הלוויתן המתפוצץ. אגדה שהסתברה כנכונה לגמרי
 הלוויתן המתפוצץ. אגדה שהסתברה כנכונה לגמרי   
אחיו של קארל, גוסטב, למד גם הוא כמה שנים קודם לכן בארה"ב, בקולג` בקונטיקט. למחייתו עבד בחברת החשמל העירונית, וסיפר כי לעולם לא ישכח את המקרה של הבחור המסכן שעלה על אחד ממגדלי המתח הגבוה של העיר עם שישיית בירות. גוסטב כותב כי מדובר בעניין של מה בכך - לעיתים קרובות עשו זאת אנשים שביקשו להרגע מקצב החיים המטורף על ידי מבט מלמעלה. אולם אדם זה, שעלה על המגדל לאחר שנפרד מחברתו, היה חסר מזל.

לאחר ששתה חמש פחיות, הרגיש כי השלפוחית עומדת לאכזב אותו. מאחר שהדרך למטה ארוכה, החליט להטיל מימיו ממקום מושבו. הוא פתח את הרוכסן, וזרם מכובד עשה דרכו במורד. למרבה הצער, בא הזרם במגע גם עם אחד הכבלים, שהוליכו חשמל במתח העולה על 100 אלף וולט. מכיוון ששתן הוא מוליך חשמלי מצויין, לא נותר לאנשי חברת החשמל, וקרל ביניהם, אלא לרחם על האדם שהיה מוטל מת על הקרקע כשמפשעתו מעשנת, ופחית הבירה האחרונה שלו נמצאת מלאה, 20 מטר מעליו.

למרות שהמציאות עולה על כל דמיון, ואולי במיוחד בשל כך, חובה להזהיר: הרשת היא מקור מצויין לסיפורים מדהימים שלא יאמנו, ובכמויות. עם זאת, רואה אני חובה לציין כי כמה מהסיפורים שתמצאו ברשת עלולים ללקות - ואני צועד כאן על חבל דק בניסיון להמנע מתביעות לשון הרע לסוגיהן - בבעית אמינות קלה, בלשון המעטה.

לאמינותם של הסיפורים שלמעלה אני יכול, כאמור, לערוב באופן אישי, משום שנודע לי עליהם ממקור ראשון עוד לפני שהופצו באינטרנט. כך גם אוכל להבטיח את נכונות קיומו של שתן החולדות הקטלני בבקבוקי הסודה, מזרקי האידס במושבי הקולנוע, ביטול זכות ההצבעה לשחורים וחלקם של טלפונים סלולאריים בהתפוצצות תחנות דלק.

לעומת זאת, יש להתייחס בחשדנות למיסוי המתוכנן על משלוח אי-מייל, לדיווחים על סגירת חשבון בהוטמייל, לדוב שהרג אתלטית קנדית או לחשדות הפליליים כנגד בני הזוג נתניהו, המוטלים בספק ואמיתותם נמצאת תחת סימן שאלה גדול.

 
 
למרות זאת, לפעמים דווקא האגדות הכי מופרכות זוכות לאישוש. דוגמה אחת כזו היא אגדת הלוויתן המתפוצץ. מדובר בסיפור שהסתובב כמה שנים ברשת, על לווייתן שנמצא מת על החוף, ופוצץ כדי להיפטר משרידי גופתו הענקית. בהיעדר אישוש לסיפור, הוא קוטלג כאגדה אורבנית, עד שהתגלה סרט וידאו, שהחל להיות מופץ באינטנסיביות לא פחותה, שמתאר את פיצוץ הלווייתן. לא להחמיץ!

חובבי הז`נאר, שמוכנים לקחת כל סיפור בערבון מוגבל, ישמחו למצוא כתובת לסטיה הפרטית הקטנה שלהם בקבוצת דיון בשם alt.folklore.urban, שעיקר הדיונים שלה (מלבד הרבה הודעות בסנון הידוע של "לחצו כאן לתמונות של ערומות") נסובים סביב עובדות מדעיות אבסורדיות (ידעתם שיותר מהיר להקפיא מים רותחים מאשר מים קרים?), מכתבי שרשרת אינטרנטיים ולא אינטרנטיים (על הילד חולה הסרטן שאסף גלויות מכל השעולם בטח שמעתם), אגדות סמים (קחו אלכוהול ואספירין ותתמסטלו, או שלא) ועוד מטעמים כאלה.

אם זה לא מספיק, האתר snopes.com מספק אינדקס מקיף ומקוטלג למשעי של כל האגדות האורבניות הנפוצות, לפי נושאים ותתי נושאים, כולל ההסברים למקור האגדה ולפסיכולוגיה שלה. מי שרוצה גירסה מקומית, יכול לקבל אותה בחלק מהשמועות המקושקשות שרצות השכם והערב בפורומים כמו פורום הסקופים של נועם רוטר, המשובח כתמיד. 
ולסיום, אם נמאס לכם רק לקרוא אגדות אורבניות שקרו לאח של חבר של מישהו שעובד עםמישהו שפעם למד איתכם, מאפשר האתר הבא ליצור אגבה אורבנית אינסטנט. רק בחרו את הנושא, למי קרה הסיפור ועוד כמה פרטים מתוך תפריטים נוחים, והנה אגדה אורבנית קומפלט, מוכנה למשלוח באי-מייל. נסו ותיהנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by