ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אוויר פסגות 

אוויר פסגות

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

דווקא כשנראה שכל הסיכויים נגדו, מסתובב ברק בימים האחרונים במצב רוח מרומם, והצבע חזר ללחייו. הסיבה? ברק נושם אוויר פסגות, אוויר קמפ דיוויד. הבעיה היא שעל הפסגה הזו הוא מטפס בלי בלון חמצן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברק. עכשיו או לעולם לא (רויטרס)
 ברק. עכשיו או לעולם לא (רויטרס)   

ברק, כך מספרות הנשמות הטובות במזנון הכנסת, נראה במיטבו בימים האחרונים. הצבע חזר ללחייו, החיוך לפניו, והברק - לעיניו. הוא מסתובב במסדרונות הכנסת, מחליק צ`פחות חברותיות לאלי ישי, מתעניין בשלומם של חברי הכנסת הערבים, סונט בלפיד וככל הנראה, שרוי במצב רוח נהדר. המשבר של ש"ס היה כלא היה, הקיצוצים ברפורמה לא הצליחו לקצץ במצב רוחו ואפילו הפלסטינים שטוענים שהסיכויים להצלחת הפסגה הנם "אפסיים", לא מצליחים להעכיר את מצב רוחו של ברק. ברק נושם בימים אלו אוויר פסגות, אוויר קמפ דיוויד.

שכרון גבהים היא מחלה הנפוצה בקרב מטפסי הרים שעושים דרכם לפסגות ההימלאיה ושאר שפיצים. מסממני המחלה: היעדר חמצן למוח הגורם לחוסר שיקול דעת, מראות שווא וערפול חושים עד כדי סכנת חיים. ברק משול למטפס הרים שמטפס על האוורסט ללא בלון חמצן: הקואליציה החלשה שלו מתחילה (שוב) להתפורר לרסיסים, הפער בין דרישות הפלסטינים לישראלים רחוק יותר מהמרחק שבין ירושלים לדמשק, ודעת הקהל בארץ עייפה ממהלכים מדיניים כושלים. בלון החמצן העיקרי של ברק, ש"ס, ייתן לו בשעת ההכרעה מקסימום הליום, וברגע ההכרעה הראשון יתעופף לשמיים בקול צווחה דקה. גם האמריקנים עייפו מהפוליטיקה הקטנה נוסח מפלגת העבודה של ברק: קלינטון (כמאמר יהודה הכוזרי) נמצא אולי במערב, אבל ליבו בפאתי מזרח - בסין.

לכאורה, לא יכול היה להיות עיתוי גרוע מזה לפסגה ישראלית פלסטינית. הפלסטינים חוזרים מדי מספר ימים על המנטרה: "אין תאריכים קדושים". למי שקורא בין השורות המשמעות היא ברורה: ערפאת ימשיך להחזיק את האיום על הכרזת המדינה כחרב פיפיות, בצרוף איומים אלו או אחרים על התססת השטח, עד לריכוך מספק בעמדות הישראליות. סקרים מראים כי אפילו אם יצאו הפלסטינים וחצי תאוותם בידם, לא יעבור ההסכם המתגבש את משאל העם. וברק? "גם אם רק תשעה שרים ורבע מהח"כים יעמדו מאחורי, אנסה להשיג הסכם בפסגה", ובעברית "תמות נפשי עם פלשתים. לכאורה, הראש עם המוח האנליטי הולך חזק בקיר. למעשה, חש ברק שהעיתוי הוא עכשיו, או לעולם לא.
 
ערפאת. הסכם מכורח הנסיבות לא יהיה טוב לאף אחד (איי.פי)
 ערפאת. הסכם מכורח הנסיבות לא יהיה טוב לאף אחד (איי.פי)   
המשבר האחרון עם ש"ס והעברת חוק טל השבוע, היו הזרזים העיקריים לפסגת הסיכוי האחרון בוושינגטון. ברק, אף שלא יגיד זאת אפילו למקורביו, יודע כי ציפור ש"ס יכולה לפרוח מן העץ בכל רגע. לאחר משבר רשת החינוך והעברת חוק וועדת טל, אפילו ש"ס תצטרך לחכות עוד כחודש חודשיים עד המשבר הבא. ללא ש"ס, אין לברק סיכוי גם להעביר הסכם על מסירת שרוכי נעליו לפלסטינים.

כשברק מדבר על "חלון הזדמנויות", הוא רואה בעיני רוחו את אלי ישי מחזיק ברצועת התריס. כשהוא מדבר על "הזדמנות היסטורית", הוא בעצם מתכוון להיסטוריה הקצרה אך מרירה שלמד מש"ס. שרנסקי יכול מבחינתו לשבת בבית ולשחק שחמט, יצחק לוי יכול לחזור לכיכר פריז בירושלים: הם רק פיונים במשחק השחמט הזה.

ברק בונה על מהלך בזק שנשען (כמיטב המסורת הצבאית) על שלוש רגליים: שקט תעשייתי מש"ס מבית, לחץ בולט של קלינטון לנגב (שוב) דמעה ברוח על שולחן ההסכמים ולחץ על הפלסטינים בעקבות התערערות מעמדו שלו עצמו, והאפשרות לבחירות בהן ינצח הליכוד. הנסיבות, הן שיצרו את הלחץ של ברק לפסגה ישראלית-פלסטינית. הסכם שיבוא מ"כורח הנסיבות", לא יוכל בכל מקרה להיות הסכם טוב: לא לישראלים, לא לפלסטינים, אפילו לא לקלינטון.

 
גם החרדים לא ממש מרוצים מוועדת טל. פשקוויל שנתלה השבוע בירושלים
 גם החרדים לא ממש מרוצים מוועדת טל. פשקוויל שנתלה השבוע בירושלים   
ה"משא ומתן" הבלתי רשמי של ברק וערפאת המצוטט בהרחבה בעמודים הראשונים בעיתונות, מזכיר לי את ביקורי הראשון בניו-דלהי. בעודי הולך בכיכר המרכזית בעיר, נטפל אלי נער צעיר עם קופסא לצחצוח נעליים, וביקש לצחצח את נעלי "תמורת רופי אחד". "עזוב" אמרתי לו, "לא מעוניין". הנער התעקש, ואני הסברתי לו שהיות ומדובר בנעלי ספורט - אין מה לצחצח בהם. הנער המשיך למשוך בד"ש חולצתי ואני כבר התחלתי לאבד את סבלנותי. "הבט", אמרתי לו, "אני אוהב את נעליי מלוכלכות, בסדר?". ההודי לא היסס לרגע. "אין בעיה", אמר הנער, "רופי אחד ואני אלכלך לך אותם עוד יותר".מספר הערות לסדר

1 תוכנית ההבראה החדשה של רשת מעיין החינוך דווקא הגדילה את הפער בין מוסדות החינוך של ש"ס לחינוך הממלכתי, כך מדווח שחר אילן בעיתון "הארץ". הפער צמח עוד יותר לטובת מעיין החינוך: אם בעבר היה סכום הכסף שמוקדש לתלמיד של ש"ס גבוה בארבעים אחוז מתקציב תלמיד בחינוך הממלכתי, הרי שהיום הוא גבוה ביותר מחמישים אחוז. על זה כבר אמרו חכמינו: "כל הפוסל, במומו פוסל".

2 החרדים הודיעו השבוע לקצב שבעקבות הימנעותו מההצבעה על חוק טל, הרי שהוא "מחוק" בעיניהם במרוץ לנשיאות. קצב העיר את המקובל כדורי באישון לילה בכדי לקבל תעודת יושר חדשה, תרץ ב"התקזזות" עם חבר כנסת בש"ס, ולבסוף קבע: "גם צרפת ניצחה בדקה התשעים". אז אולי הפוליטיקה הישראלית דומה במקצת למשחק כדורגל שכונתי, אבל בכדורגל עדיין (למיטב ידיעתי) יש חוקים. אחד מהם אומר ששחקן שהוצא לו כרטיס אדום, מוצא מהמשחק, או בעברית: "מחוק".

3 בשעה שברק מקפץ בין לונדון לפריז, נמצאים לוחמינו מגבול הצפון, צד"ל, במחנות ההסגר דמויי כפרי הנופש זה החודש השני. נוח לו לברק, בייחוד בעיתוי זה של ערב הפסגה, לטאטא את הבעיה אל מתחת לשטיח, לפחות לזמן מה. זו אולי הסיבה שרשם העמותות מעכב לאחרונה רישוי לעמותה חדשה שמקימים קציני צד"ל. אולי כמה מגבעות שחורות ושם חדש כמו "מעיין החינוך המזרחי לבנוני", יזרזו את האישור המיוחל.
 
 
4 לאחר שוך הסערה הפוליטית סביב ההצבעה על חוק וועדת טל וריח הבגידה שנישא, או לא נישא באויר, נראה שגם החרדים לא הכי מרוצים מהמסקנות. בתמונה המצורפת ניתן להבין מהפשקוויל שהופץ במאה שערים, שה"הכשר" של הכנסת, רחוק עדיין מהכשר הבד"צ, ואולי טוב שכך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by