ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
החלום ושיברו 

החלום ושיברו

 
 
דורון פרידמן

מסוף המשחקים "דרימקאסט" היה החלום הגדול של סגה, אבל אז הגיעו הצרות: מכירות חלשות, בעיות כלכליות, פיטורי מנכ"לים ורגשי נחיתות מול סוני. תוסיפו לכל אלה תעשייה פיראטית חזקה, ותבינו מדוע לא נותר אלא לרחם על סגה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למה לשלם 600 שקל למשחק כשאפשר להוריד אותו בחינם? קרייזי טקסי, אחד הלהיטים של הדרימקאסט
 למה לשלם 600 שקל למשחק כשאפשר להוריד אותו בחינם? קרייזי טקסי, אחד הלהיטים של הדרימקאסט   
ב- 22 ליוני 2000, התעוררה חברת סגה, הנמצאת בימים אלה במצב מעורער ביותר, לאחד הימים השחורים בתולדותיה: מסוף הדרימקסט, תקוותה האחרונה של החברה, אשר מסתמן אט-אט ככישלון מסחרי צורב (תרתי משמע), נפרץ. כעבור שבעה ימים, מצבה של סגה אף החמיר. סצינה פיראטית חדשה ורוגשת צצה לה תוך שבוע בלבד: סצינת משחקי הדרימקסט הצרובים.

עד לפני זמן לא רב, הסתמן הדרימקאסט כחומת בטון בלתי-עבירה עבור התעשייה הפיראטית, תעשייה אשר הצליחה לפרוץ כמעט כל מסוף משחקים ששוחרר בעולם, עוד מימי מסופי השמונה-ביט הראשונים ששוחררו לפני כעשור.

אבל סגה קיוותה לניצחון על הצורבים: מדיית ה- GD-ROM המפורסמת, דיסקים בקיבולת של מעט יותר מג`יגה שלא ניתנים לשיכפול על צורבים ביתיים, הייתה הגורם המרכזי בטקטיקת ההגנה של סגה. לא עוד.
 
עשרות משחקים. דיסק ההפעלה של קבוצת ההאקרים ``אוטופיה``
 עשרות משחקים. דיסק ההפעלה של קבוצת ההאקרים ``אוטופיה``   
באותו יום חמישי גורלי, שיחחרה קבוצת האקרים חדשה בשם UTOPIA תוכנה קטנה בשם DREAMCAST BOOT CD, המאפשרת הפעלת משחקי דרימקסט, משחקים שנצרבו על דיסקים רגילים בני 74 דקות, על-ידי שימוש בתוכנת צריבה פשוטה בשם DISC JUGGLER. קבוצת ההאקרים פיצחה את קודי ההגנה של ה- GD-ROM ומערכת ההפעלה של הדרימקסט, ולאחר שחרור התוכנה הראשונית, החלה UTOPIA לשחרר משחקים פרוצים לאתרי אינטרנט.

תוך 24 שעות, הצטרפה ל- UTOPIA קבוצה נוספת בשם KALISTO, עם כמות נכבדה נוספת של משחקים פרוצים. תוך שבוע, עלה מניין המשחקים ל- 19, ביניהם להיטים כגון SOUL CALIBER, CRAZY TAXI וHOUSE OF THE DEAD. הדבר המפליא ביותר בפרשה היה הפשטות בתהליך הפעלת המשחקים: מורידים את ה- BOOT CD מהרשת, צורבים אותו על דיסק רגיל, מכניסים אותו לדרימקסט, מפעילים, מחכים כמה שניות, מקבלים הוראה להכניס את דיסק המשחק הצרוב, מחליפים את הדיסקים במכשיר, והמשחק הצרוב עולה כמו בובל`ה.
 
עלות הדיסק לצריבה - כ3 שקלים. סול קאליבור, עוד להיט לדרימקאסט
 עלות הדיסק לצריבה - כ3 שקלים. סול קאליבור, עוד להיט לדרימקאסט   
חשוב לציין שניתן לצרוב ולהשתמש רק בגירסאות המשחקים הפרוצות אותן שיחררו UTOPIA ו- KALISTO, גירסאות שמשקלן כמה מאות מגה, אותן אפשר למצוא עמוק-עמוק בתככי הרשת. מי שיש ברשותו חיבור מודם רגיל, יכול לשכוח מהעניין. הדבר תקף גם לגבי מי שיש ברשותו מצפון תקין.

בנוסף, מתפקד ה- BOOT CD בתור "MOD CHIP", המאפשר הפעלת משחקים מכל האזורים (ארצות-הברית, יפן ואירופה) על מכשיר דרימקסט אחד, לא משנה מאיזה אזור. בכך, הביאה התוכנה לחיסול מיידי של הצ`יפים האמיתיים, הנמכרים כיום ברחבי הרשת ובחנויות מתמחות. ככל שידוע לי, אין חוק האוסר התקנת צ`יפים, ולכן, ההשערה היא ששימוש בתוכנה בתור "מוד צ`יפ וירטואלי" בלבד הוא שימוש חוקי.

אבל לך תגיד את זה לסגה, שהודתה בפשלה הנוראית, והספיקה לשחרר הודעת תגובה עניינית: "העניין טופל, וכבר לא מהווה איום", אמר צ`רלס בלפילד, מנהל התקשורת של סגה, "שינינו את מערך הכלים שלנו, ודאגנו לחיסול התופעה". או במילים אחרות, סגה ביצעה מספר שינויים טכניים בכלי הפיתוח של משחקי הדרימקאסט, שינויים שנועדו למנוע מהאקרים את היכולת "להוריד" את המשחקים על דיסקים רגילים בני 74 או 80 דקות.
 
 
ההשערה הסבירה ביותר היא, שמעתה והלאה, יכללו המשחקים עוד כמה מאות מגה של תוכנה עודפת, שתרחיב את נפח המשחקים ליותר מ- 650 מגה. מסתבר שרוב משחקי הדרימקסט ששוחררו עד כה, תפסו פחות מאלף מגה, למרות שהקיבולת התיאורטית של ה- GD-ROM יכולה לסחוב על הגב יותר מגיג`ה.

ומה עושים פיראטים עם תוכנה עודפת ובלתי רצויה? מורידים את הסרטים, את המוזיקה, ומשאירים רק את המשחק נטו (בעגה המקצועית קוראים לזה Rips). חשוב לזכור, שלמרות שסביר להניח שכל משחקי הדרימקסט שעדיין לא שוחררו יהיו מוגנים מפני מערכת הפריצה וההפעלה הראשונה של UTOPIA, עשרות משחקים ישנים יותר ייפרצו בעתיד הקרוב, בזה אחר זה, ויגרמו לסגה הפסדים ניכרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by