ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות היי-טק 6 7 

חדשות היי-טק 6 7

 
 
יוני שדמי

קרבות אש עזים בדירקטוריון בזק, חילופי פצצות מרגמה בין נאפסטר וחברות התקליטים, וקרב פנים אל פנים בין האקרים ואסטרונאוטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניפרד כידידים פעם ראשונה. ריי ליין
 ניפרד כידידים פעם ראשונה. ריי ליין   
התאחדות התעשיינים הזהירה השבוע את ראש הממשלה מפני הבעיה ההולכת והגדלה של מחסור בעובדי היי-טק מיומנים. לטענת ההתאחדות, הבעיה תלך ותחמיר, בין השאר בגלל כוונת הממשל האמריקני להגדיל את מספר אשרות העבודה לעובדי היי-טק. כבר היום עובדים בארה"ב 6000 ישראלים בחברות טכנולוגיות שונות, ואם מספר האשרות ייגדל צפויים להצטרף אליהם 9000 נוספים.

השימוש באינטרנט בסין גדל כמעט במחצית מאז תחילת השנה וכעת יותר מ13 מיליון אזרחי סין גולשים, כך פירסם אמש עיתון ממשלתי סיני. בשנה שעברה גדל מספר משתמשי הרשת הסינים פי 4, ולפי הנתונים החדשים מספרם צפוי להגיע ל30 מיליון עד שנת 2002. יש לציין כי בנוסף ל"B2B" ו"סלולארי", "סין" היא אחת מהבאז-וורדז החביבות על מנהלי סטארט-אפים בימינו אלה, כשמספר הולך וגדל של חברות טכנולוגיה אמריקניות מנסות לחדור לשוק הגולשים העצום המתעורר במדינה.

סדרת הצרות שמתרסקות על אורקל, חברת התוכנה השנייה בגודלה בעולם, פשוט מסרבת להיפסק: אחרי שנחשף כי החברה ריגלה אחרי מיקרוסופט ובין השאר חיטטה באינטנסיביות בפחי הזבל שלה, ואחרי ירידת מניות רצינית, ריי ליין, נשיא החברה, הודיע כי הוא מתפטר מהחברה. לטענת החברה, אין להתפטרותו של ליין, שהגיע לאורקל לפני כשמונה שנים וחילץ אותה מצרות פיננסיות ותפעוליות, כל קשר לירידת המניות או לפרשיית הריגול.
 
 
ניפרד כידידים פעם שנייה. איזי תפוחי, יו``ר דירקטוריון בזק היוצא
 ניפרד כידידים פעם שנייה. איזי תפוחי, יו``ר דירקטוריון בזק היוצא   
למעלה מ30 אלף לקוחות נרשמו באתר האינטרנט של בזק לשירות WOW, האינטרנט המהיר בטכנולגיית ADSL, טוענת החברה. בבזק מעריכים כי כשתושק התוכנית (בטקס חגיגי בקריית שמונה, לפי התיכנון) 72 אחוזים מהגולשים יצטרפו אליה כבר בשנה הראשונה להפעלתו. 12 ספקי אינטרנט ישראלים כבר חתמו על חוזה התקשרות עם בזק, שיאפשר להם להפעיל אינטרנט מהיר בטכנולוגיית ADSL.

במסגרת מגמת הקונסילדציה וההתאחדות בשוק האינטרנט הישראלי (והעולמי), רכשה חברת האינטרנט המהיר נון-סטופ 26% מחברת המכירות הפומביות 4Sale ב2.5 מיליון דולר. הרכישה מרמזת על התחזקות מגמת ההתאחדות בין שירותי מסחר, תוכן ותשתית, וגורמת ללחץ נוסף על חברות ואתרי אינטרנט שטרם מצאו שותף אסטרטגי שעוסק באחד התחומים הנ"ל. 4Sale מוכרת כיום שירותים ומוצרים בסכום המתקרב למיליון דולר בחודש, ומחזיקה בבסיס נתונים של עשרות אלפי לקוחות.

עידו דיסנצ`יק, אקס עורך מעריב והמועמד המועדף של ראש הממשלה, מונה השבוע ליו"ר דירקטוריון בזק במקום איזי תפוחי. דיסנצ`יק בן ה59 ייסד בעבר חברה לייעוץ והשקעות, היה פעיל במספר חברות סטארט-אפ, חבר דירקטוריון בבנק הפועלים, וכאמור עורך מעריב. דיסנצ`יק הביס את משה בלומקין ואמנון נויבך במירוץ רב השמצות לראשות הדירקטוריון.
 
וכמו כל טרנד אמריקני, גם הרעיון של מיסוי האינטרנט מגיע אלינו באיחור מה: מוטי איילון, מנהל אגף המכס והמע"מ באוצר, אמר השבוע כי משרד האוצר "מוטרד מאוד" מאי-מיסוי שירותים ומוצרים מיובאים שנרכשים דרך הרשת וכיום הם פטורים מכל מכס. איילון הוסיף כי אגף המכס והמע"מ פועל בימים אלו בכדי למצוא טכנולוגיה מתאימה לאפשר את המיסוי, שהיום מימושו בלתי אפשרי משום שחברות האשראי אינן מסוגלות לזהות היכן נעשו העסקאות ואיזה מוצר או שירות נרכש.
 
שיט, שוב פרצו לי לאיסיקיו. המעבורת האמריקנית מתממשקת למיר
 שיט, שוב פרצו לי לאיסיקיו. המעבורת האמריקנית מתממשקת למיר   
זוג צעדים חשובים התרחשו השבוע בענייני WAP בארץ הקודש: פרטנר הודיעה כי מנוייה יוכלו להתחיל להשתמש בטכנולוגיית WAP דרך שרת ייעודי, ומירס הכריזה על מה שהיא מכנה "פורטל האינטרנט הנייד הראשון בישראל". הפורטל (והערה קטנה לאנשי היח"צ המצויינים של מירס: Portal כותבים בA) העברי כולל מידע בירוק-שחור מאתרי חדשות, כלכלה, ספורט, מסחר אלקטרוני ותחומים נוספים.

רוברטה גרוס, בכירה בנאס"א, הודתה השבוע כי האקר שחדר למערכות המחשבים של נאס"א הפריע לתקשורת בין מחשבי הקרקע למערכת המחשב שמנטרות את קצב פעימות הלב, הדופק ומצבם הרפואי של אסטרונאוטים בעת ששהו בתחנת החלל הרוסית "מיר". נאס"א מיהרה להכחיש חלקית את העניין, וטענה כי הפריצה של ההאקר גרמה ל"עיכוב קל בלבד" בתשדורת המידע הרפואי לקרקע, וכי הפריצה לא התבצעה לקווי התקשורת המאובטחים עד מאוד שבין נאס"א לאסטרונאוטים, אלא בקווי התקשורת הפנימיים של הארגון.
 
האנדרואיד הפרנואיד. פי3
 האנדרואיד הפרנואיד. פי3   
שירות חדש שהושק השבוע ייאפשר לבעלי טלפוני WAP לקבל נתונים על מסלול נסיעתם בעברית צחה. eMap נותן למשתמשים במכשירי WAP מכל הרשתות להזין לטלפון פרטים לגבי מסלול נסיעה המבוקש, ונותן להם בתגובה הוראות נסיעה מפורטות. בקרוב, אומרים בeMap, השירות ידע לאכן במדוייק את מיקומו של המשתמש ולהציע לו הוראות נסיעה מעודכנות למיקומו, כמו גם פרסומות לבתי עסק המצויים בסביבתו הגיאוגרפית הקרובה.

רשת "קישורים", ספק אינטראנט ספק רשת תקשוב אלטרנטיבית מבוססת WAN של קהילת החינוך הישראלית, השיקה השבוע מערכת שנועדה לסנן אתרי סקס ממחשביהם של תלמידים משועממים. המערכת, שאמורה להיות מופעלת בכל אלף בתי הספר שמחוברים לרשת קישורים, נוצרה לאחר שהתגלה כי תוכנות מדף סטנדרטיות שהותקנו בבתי ספר בכדי למנוע גלישה לאתרי סקס נמחקו ונעקפו בידי התלמידים היצירתיים.

החידוש במערכת, שמתבססת על תוכנת Puresite, הוא שהיא אמורה "ללמוד" את התנהגותו של אתר הסקס הממוצע בכדי לזהות אותו, ליירט אותו ולמנוע מהתלמיד הלהוט להוריד עוד תמונה של פאמלה (לאחר שהגיע אל האתר בטעות כמובן, כי הרי בסך הכל ניסה להגיע לספריית הקונגרס ולחץ בשוגג על הלינק הלא נכון).

P3, האנדרואיד של הונדה, שנחשף לראשונה בתערוכת טכנולוגיה בברלין, הושק השבוע רשמית. גובהו של P3, שנראה כמו מפלצת סוג ז` מסרט מד"ב סוג ח`, הוא 1.60 מטר, ומשקלו 130 ק"ג. השלד של התפלץ בנוי ממגנזיום, מהירות הליכתו המירבית היא 2 קמ"ש, ואם להאמין למהנדסים של הונדה, מדובר ברובט הדו-רגלי המשוכלל ביותר שנוצר אי פעם. P3 מסוגל לשפוט את תנאי הסביבה ולפעול בטבעיות בתוך קהל אנושי, לטפס על מדרגות ואפילו לבצע משימות פשוטות בעזרת ידיו.
 
סוני ופיליפס הכריזו השבוע כי הצליחו לפתח סי.די-רום בנפח 1.3 ג`יגהבייט, שפועל גם על כונני סי.די-רום סטנדרטיים, ועשוי להיות "דור הביניים" בין הסי.די-רום הישן לDVD. מנהלי סוני, שהקפידו לציין שהפורמט החדש יכלול מנגנון אנטי-פיראטי למניעת העתקה (שוודאי יפוצח מייד לאחר צאתו לשוק), אמרו בנימה נוסטלגית כי פיתוח הדיסק החדש הוא בבחינת סגירת מעגל לחברה, לאחר שב1980 פיתחו סוני ופיליפיס את הדיסק המוסיקלי הראשון.

 
מה, אפילו בלי סוליטר? עיריית היראטה ביום שאינו יום שישי
 מה, אפילו בלי סוליטר? עיריית היראטה ביום שאינו יום שישי   
במכת האש הרצינית הראשונה מאז החל המשפט המתוקשר, האשימו עורכי הדין של תוכנת החלפת הקבצים נאפסטר את RIAA, איגוד חברות התקליטים האמריקני, בניסיון ציני לעצור את הטכנולוגיה, מונופוליזם, אובססיית שליטה, ואפילו השוו את הארגון למיקרוסופט. הטענה הבסיסית של נאפסטר היא שהתוכנה שהם מספקים היא אך ורק כלי, ואם המשתמשים עוברים בעזרתו על החוק, הרי זו אשמתם שלהם.

במילים אחרות, אנשי נאפסטר טוענים שמעמדם המשפטי זהה לזה של ספק אינטרנט - אם האקר משתמש בשירותיה של חברת אינטרנט בכדי להתחבר לרשת ואז לפרוץ לאתרים, למשל, הרי שהאשם בפריצה הוא ההאקר, ולא ספק האינטרנט. זה טיעון מעט צבוע (כאילו שמשתמשי נאפסטר מורידים את התוכנה לא בכדי להשיג את החדש של בריטני ספירס אלא אך ורק בכדי להחליף קבצי אמנים אלטרנטיביים שוויתרו על זכויות היוצרים שלהם באקט אצילי), אבל באמת שקשה לתמוך באיגוד חברות התקליטים האמריקניות בוויכוח הזה.

בסופו של דבר, לנאפסטר כבר קמו כל כך הרבה חיקויים והעתקים, ביניהם גנוטלה מבוססת הקוד החופשי, עד שברור כמעט לכולם שהאנשים הנחמדים בRIAA (שוב) איחרו את הרכבת.

ראש עיריית העיירה היפנית היראטה, מיטסויאסו אוטה, הכריז כי מעתה, כל יום שיש בעיירה יהיה "יום נטול מחשבים" בכל משרדי הממשלה המקומיים, בכדי "להפחית את התלות בטכנולוגיה". מעתה, בכל יום שישי יאלצו אנשי עיריית היראטה לכתוב מסמכים בכתב יד, ולוותר על שימוש ב244 המחשבים שמותקנים בעיירה. "חסר לנו המגע האנושי", הסביר אוטה ברגש.
 
בצעד חשוב, חברת "הד ארצי" הודיעה כי היא מאפשרת לגולשים להוריד מהרשת שירים מלאים של זמרים מקטלוג המוסיקה העברית של החברה. "הד ארצי" חברה לסטארט-אפ "EverAd" בכדי להשתמש בנגן המוסיקה PlayJ, שמאפר לנגן את השירים בזמן שברקע רצות פירסומות. הפורמט הייחודי מאפשר ל"הד ארצי" לקבל את התמלוגים הדרושים על נגינת השירים השונים, שכוללים יצירות של אמנים כשלמה ארצי, בועז שרעבי, הי-פייב ועוד, ולאפשר לגולשים לשמוע מוסיקה בחינם מאידך (ואולי לנסות לפתות אותם לא להוריד את השירים באמת בחינם בעזרת נאפסטר).

תוצאותיו של מחקר שמתפרסמות השבוע לראשונה קובעות כי בנות רואות את מקצועות המחשב כ"חנוניים", ואם לא די בכך, חלקן של הנשים במהפכה הטכנולוגית קטן באופן משמעותי מזה של הגברים, ואינו נמצא בגדילה דרסטית. המחקר מביא כמה ציטוטים אופיינים של בנות סרבניות-טכנולוגיה, לטענת החוקרים: "אני לא רוצה ללמוד מדעי המחשב. זה מבלבל רק להסתכל על זה, כל השפת תכנות והדברים המצחיקים האלה על הנייר", למשל.
 
הפורטל הישראלי "אחלה" החליט לפצוח בניסוי: מעתה, קטגוריית האינדקס הכה-פופולארית "למבוגרים בלבד" תהיה פתוחה לציבור רק בין 11 בלילה ל7 בבוקר, וזאת, כפי הנראה, בכדי להגן על נפשם הרכה של זאטוטי ארצנו. עופר זינגר, מנכ``ל אחלה, לא ממש מתלהב לדבר על הניסוי המעניין, ומסתפק בהכרזה הלקונית כי מדובר ב"תוכנית ניסויית", ומוסיף כי "אנחנו לא בטוחים אם זה יישאר באוויר, אנחנו עדיין ממתינים לקבל תגובות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by