ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הייטק וטכנולוגיה 
בלעדי לנענע10: צה"ל חושף לראשונה את הטכנולוגיה שתעצב מחדש את שדה קרב העתידי 

בלעדי לנענע10: צה"ל חושף לראשונה את הטכנולוגיה שתעצב מחדש את שדה קרב העתידי

 
הייטק וטכנולוגיה |
 

הולולנס, מציאות רבודה והמלחמה הבאה: צה"ל מספק הצצה ראשונה לטכנולוגיה שאמורה לעצב מחדש את שדה הקרב העתידי. כתבתו של יוסי לוי, בלעדי לנענע10 אונליין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

(צילום: מעיין עבאדי גרבלר | עריכה: יוסי לוי)

 

תחת מעטה חשאיות, ונמוך מתחת לראדר, נחתו בישראל, בחודש האחרון, 2 קופסאות שמכילות את מה שכונה הגאדג'ט הכי נחשק בעולם. הכירו את משקפי ההולולנס של מייקרוסופט - משקפי המציאות הרבודה המדוברים, שנקלטו במדור התכניתן הראשי ביחידת מצפן.

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

מה זה מצפן אתם שואלים? "מצפ"ן הוא בית התוכנה של אגף התקשוב, ומשמש כמחלקה בתוך יחידת לוט"ם ומה שעושים כאן הוא פיתוח מערכות מידע, מערכות ניהוליות ומערכות תומכות לחימה לצרכי צה"ל השונים" מספר ראש מדור תוכניתן ראשי ביחידה, רס"ן רותם בשי. ובכן בעוד שהתקשורת הטכנולוגית אוהבת לחבק דווקא את יחידת 8,200, קשה להתעלם מכך שבשנים האחרונות עולה קרנה של יחידת לוט"ם, "היחידה הטכנולוגית לתקשוב מבצעי". תחת השם הזה כונסו להם מספר יחידות טכנולוגיות מובילות כממר"ם ומצו"ב, ובינהם נמצאת גם מצפ"ן (ראשי תיבות של: מערכות צבאיות לפיקוד, שליטה וניהול) - בית התכנה הגדול בצה"ל.

 

 

 
ראש מדור תוכניתן ראשי ביחידת מצפן, רס"ן רותם בשי
 ראש מדור תוכניתן ראשי ביחידת מצפן, רס"ן רותם בשי   צילום: נענע10 
 

היחידה הזו אחראית על פיתוח מערכות המידע המרכזיות של צה"ל עבור אגפי המטה הכללי השונים, כמו גם עבור מערכות ההגנה על העורף, ואמונה על פיתוח יכולות מיחשוב רב זרועיות אשר מטרתן לסייע לתאם את הפעילות בין זרועות צה"ל השונות. בשנתיים האחרונות יחידת לוט"ם כולה היתה אחראית על יצירה של פלטפורמה שלמה ומהפכנית שהובילה לפיתוח והטמעת אפליקציות אנדרואיד אל תוך המערכת הצה"לית. "למעשה הצוות הנוכחי שמתמקד בפיתוח יישומים למשקפי הולולנס, היה עסוק עד לא מזמן בייבוא ובנייה של אקו סיסטם שלם לפיתוח אפליקציות אנדרואיד בתוך המערכת הצה"לית- על כל המשתמע מכך, בדגש על חווית משתמש קרובה ככול האפשר לאפליקציות אזרחיות. הפלטפורמה הזו עומדת להפוך למבצעית עוד לקראת סוף השנה הנוכחית.

 

 
הולולנס
 הולולנס   צילום: נענע10 
 
 

מאז שפרוייקט ההולולנס הוכרז לפני מספר שנים, נרשמה התרגשות עזה בקרב חובבי הטכנולוגיה, בעיקר לאחר כל הכשלונות האחרים בתחום (מישהו זוכר את משקפי הגוגל גלאס?) בשנתיים האחרונות נדמה שהגאדג'ט הכי מדובר והכי מצופה בעולם הם משקפי המציאות הרבודה של מייקרוסופט, ההולולנס. לטובת מי שעדיין לא מכיר נספר כי מציאות רבודה היא טכנולוגיה המציגה מידע גרפי עשיר, נוסף על המציאות הנראית בתמונה. בניגוד למשקפיים חכמות אחרות, אשר מתממשקות למחשבים, ההולולנס של מייקרוסופט מכילות יחידת עיבוד עוצמתית ועצמאית- שמסוגלת לעבד גרפיקה תלת מימדית בזמן אמת. המשקפיים הללו הוצגו כבר בשלל ארועי ראווה- אך עד לפני כחודשיים- כלל לא היו זמינים לציבור הרחב. לקראת חודש אפריל, החלה מייקרוסופט לשחרר מספר קטן של יחידות- שכאמור 2 מתוכן זכו להגיע לידי צה"ל.

 

 

"המשקפיים של מייקרוסופט, ההולולנס, נמצאים אצלנו כבר שלושה שבועות. מדובר במוצר מאוד מרגש טכנולוגית מאחר וזאת הפעם הראשונה שצה"ל משתמש בפלטפורמה שמאפשרת חיבור בין מציאות רבודה למציאות מדומה - מה שמכונה מציאות מעורבת. על בסיס הפלטפורמה הזו אנו מסוגלים למעשה להוסיף שכבות למציאות הנראית".

 

 
הולולנס: כך זה נראה
 הולולנס: כך זה נראה   צילום: אתר מייקרוסופט 
 

בשי והצוות שלו מספרים על ההתרגשות העצומה שהיתה טרם קבלת המכשיר : "זה חוויה למי שאוהב וחי טכנולוגיה" הוא מספר. הפלטפורמה חזקה ומאפשרת חווית שימוש חלקה. הפיתוח מצריך יכולות ועבודה עם רכיבי תלת מימד, הליך שדורש זמן עבודה לא קצר מצד אחד, ומהצד השני לא דורש חומרה חריגה בעוצמתה". ההתרגשות הזו פינתה מקום עד מהרה לתשוקה עזה להבנת הטכנולוגיה הזו על בוריה - ובמהירות: "אנחנו לומדים את הטכנולוגיה הזו כמו כל טכנולוגיה אחרת באמצעות הצוותים שלנו, שמסוגלים ללמוד טכנולוגיות חדשות בצורה עצמאית ומעמיקה. הצפי שלנו הוא שכבר בשבועות הקרובים נגיע לתוצרי פיתוח משמעותיים שישמשו מפקדים בשטח"

 

 

נשאלת השאלה, מה לצה"ל וליחידת לוט"ם עם מציאות מדומה או רבודה? מה יכולה להיות תרומתה של טכנולוגיה כזו למערכה הבאה? אנחנו מבינים שבעולם המהיר בו אנחנו חיים היום, ובדגש על התחום הטכנולוגי - הדבר היחיד שנותר קבוע הוא מימד השינוי", מספר רס"ן בשי. "אם נמשיך להלחם במלחמה הבאה כפי שנלחמנו במלחמה הקודמת, אם נשתמש באותה הטכנולוגיה שהיתה נכונה למלחמה הקודמת - כנראה שלא יהיה לנו פשוט לנצח אותה. מדובר בשינוי תפיסתי שערכנו כאן בלוט"ם בשנתיים האחרונות ואנחנו מנסים להכיל את החשיבה הזו על כל התחומים והאזורים הטכנולוגים החדשים"

 

"כל נושא המציאות המדומה והרבודה הוא תחום חדש שאנחנו מפתחים כאן, אשר עבורו הוקם תחום במדור התכניתן הראשי" הוא אומר. המדור הזה, שבראשו עומד בשי, מתפקד כחיה מוזרה בתוך המסגרת הצבאית שנתפסת בדרך כלל כשמרנית. "מדור התוכניתן הראשי לא עובד על עולם תוכן או צורך מבצעי ספציפי, אלא בא ומציג טכנולוגיות, כיוונים ותפיסות מהעולם האזרחי -  לתוך הסביבה הצה"לית הסגורה, עד לידי מימוש והדגמות של מוצרים שאפילו ניתן לקחת לשטח" מסביר בשי. "יש לנו יד חופשית מהמפקדים הבכירם בארגון לחלום, ליזום וליצור. אנחנו מנסים לעודד ולפתח תרבות של יזמות, חדשנות ויצירתיות בדומה לזו המצויה בעולם האזרחי, כשהמטרה היא לנסות להקדים באיתור טכנולוגיות חדשניות ולמצוא את הצורך שהן עלולות להעניק לו פתרון - בטרם זה אפילו יתעורר.

 

במדור התכניתן הראשי מתכוונים להשתמש בפלטפורמות המציאות הרבודה והמדומה בשני כוונים עיקריים: הראשון הוא הדרכה, הכשרה והדמייה- במטרה לייצר חווית למידה שונה. והכיוון השני הוא תכנון אימונים ותכנון לחימה, מה שמכונה "שולחן חול" - עזר המאפשר למפקדים לדמות את פני השטח של האוייב באמצעות הדמיה הולוגרפית ושכבות מידע נוספות כגון: מידע מודיעיני, מיקומי כוחות - אשר אמור לסייע למפקדים לקבל החלטות מהירות ומדוייקות יותר.

 

 
"טכנולוגיה אמורה לסייע למפקדים לקבל החלטות מהירות ומדוייקות יותר
 "טכנולוגיה אמורה לסייע למפקדים לקבל החלטות מהירות ומדוייקות יותר   צילום: נענע10 
 

למשקפי ההולולנס (הולו=הולוגרמה, לנס=עדשה) של מייקרוסופט אין עדיין תאריך יציאה עבור השוק הצרכני, אך אם לשפוט על פי הבאז ברשת, זה לא יפתיע אף אחד אם ההולולנס יכבשו את העולם - לכשיצאו לשוק. מגוון היישומים האפשריים למכשיר הוא עצום: החל משיחות וידאו, גלישה ועריכת מידע בצורה גרפית, דרך הדמיות מתקדמות, עיצוב ובניית מוצרים, אמצעי טיפול רפואי, כלי הוראה -ועד שלל אופציות אפשריות שעדיין אפילו לא נחקרו.

 

ומה מניע את המכשיר המרשים הזה? ובכן, המפרט המלא של ההולולנס עדיין סודי, אך ממה שידוע (לפחות בגרסת המפתחים) הרי שהמכשיר מגיע עם מעבד מסדרת אטום של אינטל, מכיל 2 ג'יגה בייט ראם עם כונן בנפח 64 ג'יגה. למכשיר מערכת שמע סראונד, מצלמה עם חיישן של 2.4 מגה פיקסל, מערך חיישנים נרחב (בין היתר ג'יירוסקופ, חיישן אינרציה, מגנטומטר ועוד..), קישוריות בלוטות' ו-WIFI. הוא מסוגל להריץ מערכות הפעלה כגון: חלונות 10(ברירת המחדל), אנדרואיד ואפילו iOS. תג המחיר של יחידת המפתחים עומד על לא פחות מ- 3,000 דולר כשהסוללה אמורה להחזיק בין שעתיים עד שלוש שעות שימוש.

 

via GIPHY

 

 

חווית השימוש הראשונית במכשיר הזה אינה דומה לשום דבר שהיה מוכר לפניו. הדבר הכי קרוב שניתן בעזרתו להבין את עומק החוויה, היא שפשוט תחשבו על הפעם הראשונה שנגעתם באייפוד טאצ' או באייפון. ממשק המגע ההולוגרפי מרגיש כל כך טבעי ואינטואיטבי כשהייתרון הבולט היתרון הבולט של המכשיר, מעבר לעוצמתו היא העובדה שהעיצוב שלו מבטל את תחושת הדיסאוריינטציה והסחרחורת שלעיתים קשורות במציאות המדומה (כמו מחלות ים וכאבי ראש).

 

 
הולולנס: כך זה נראה מהפיד של המצלמה
 הולולנס: כך זה נראה מהפיד של המצלמה   צילום: נענע10 
 

לפני סיום, שאלנו את רס"ן בשי, לאן לדעתו מועדות פניה של הטכנולוגיה הזו?

"בתוך חמש שנים" הוא אומר "לפי המגמות בעולם האזרחי, נראה כי הטכנולוגיה הזו רק תתפתח ותתעצם וכנראה תחליף את הצורה בה אנו צורכים מידע. אם היום אנו מסתכלים במסכים, עוד כמה שנים אנחנו נשתמש כנראה במשקפיים כאלו או אחרות".

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by