ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הייטק וטכנולוגיה 
"דור הסקיילרטורים, זה הדבר הבא": האם המגדלור מרעננה יהיה הדבר הבא בהייטק הישראלי? 

"דור הסקיילרטורים, זה הדבר הבא": האם המגדלור מרעננה יהיה הדבר הבא בהייטק הישראלי?

 
הייטק וטכנולוגיה |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
משמאל לימין: טלמור, גבע ומנור
 משמאל לימין: טלמור, גבע ומנור   צילום: רוני פרל, יח"צ 
 
 

בימים האחרונים נחנך ברעננה מיזם ייחודי ומסקרן של היזם ומי שמכונה "סופר אנג'ל", עמוס טלמור. ביחד עם המייסדים השותפים עידו מנור וששי גבע, ושורת שותפים ומשקיעים נוספים דוגמת עו"ד יניב איזרדל, הקים טלמור את הדור הבא של מתחמי העבודה והפיתוח של הסטארט-אפים: Lighthouse Innovation Warehouse.

 

על פי פרסומים רישמיים של החברה, הרי שמדובר ב"מודל חדש מסוגו בעולם", כזה ה"משלב מתחם עבודה עם אקו-סיסטם, המשולב בתכנית עידוד יזמות וחשיפה מוגברת למשקיעים ו/או לתוצאות עסקיות". התיישבנו לשיחה עם טלמור ומנור לשיחה על סקיילרטורים ואקסלרטורים, ועל מה שהם מכנים כעתיד היזמות.

 

עוד כתבות בנושא:

ענקית הטכנולוגיה העולמית שקוראת לסטארטאפים ישראלים ליצור עימה קשר

 

"זה לא אקסלרטור", ממהרים השניים להבהיר עוד בפתיחת השיחה. "באקסלרטור יש מגבלות שאין אצלנו". אומר טלמור. "ברוב האקסלרטורים דורשים אחוזים מהיזם מראש - אנחנו לא לוקחים אחוזים מהיזם".

 

"בנוסף, אין לנו בלייטהאוס מגבלה של זמן", מוסיף מנור. "אנחנו לא לוקחים אחוזים מהיזם. אנחנו רוצים לממן באמצעות היזמים את השהות במקום. כלומר בתפוסה מלאה היזמים, למעשה, יממנו את העלות החודשית של הפעילות במקום. זה המודל".

 

 
מגדלור: דמיינו כזה, רק באיזור התעשייה של רעננה
 מגדלור: דמיינו כזה, רק באיזור התעשייה של רעננה   צילום: פוטוליה 
 

הסלידה שלהם מהמילה ההיא די מובנית, שהרי בחודשים האחרונים נדמה שכולם בהייטק מנסים לברוח מהמילה "אקסלרטור". ככה זה כשבתחום שעיקרו חדשנות אתה משתייך למועדון ובו יש עוד עשרות כמוך (ויש שיטענו אפילו מאות). אז אחרי שגם המילה "חממה" המאיסה את עצמה, שהרי ההבדל בינה לבין אקסלרטור דק כעוביו של עמוד 4A, הכירו את הדבר הבא: סקיילרטור. אז נכון שיש עוד כמה מקומות בעולם שעובדים תחת הכינוי הזה, אך המיזם של החבורה מרעננה טוען לכתר הגדול בעולם.

 

אז במה מדובר?

 

ובכן, מתחם Lighthouse ממוקם באזור ההייטק של רעננה, בסמוך למרכז הרפואי אסותא, ומתפרש על פני 1500 מ"ר בשתי קומות, שהונגשו באופן מלא לבעלי מוגבלויות. המקום כולל אזור open space בעל עיצוב נקי בקומת הכניסה, ואזור של חדרים וחדרי ישיבות בקומה העליונה.

 

על פי נתונים שהחברה סיפקה, הרי שהמקום ערוך לקליטת 400 יזמים, כשהמחיר ההתחלתי ליזם עומד על סכום בסיס של 290 שקל לחודש - ויעלה בהתאם לדרישות היזמים. השניים הודפים במהירות כל השוואה למתחמי הנדל"ן דוגמת WeWork: "אם היינו עסק נדל"ני, לא היינו מתכננים את המקום כפי שהוא תוכנן, הם אומרים.״אנו לא חברת נדל״ן״, מדגיש טלמור. ״פיתחנו מודל חדש ליצירת סביבה אמיתית ואורגנית, המעודדת חדשנות, ומקום שיספק פעילות עניפה של תמיכה ביזמים, כשהמטרה שלנו היא להעלות - ובצורה משמעותית - את אחוזי ההצלחה של הסטארט-אפים הישראלים. אנו בונים מקום שאליו באים להצליח, ולא מקום שאליו מגיעים רק לשבת...". וכשהוא אומר את זה, הוא מתכוון לקונספט הסקיילרטור.

 

 
עמוס טלמור. "דור הסקיילרטורים, זה הדבר הבא"
 עמוס טלמור. "דור הסקיילרטורים, זה הדבר הבא"   צילום: רוני פרל, יח"צ 
 
 

ה-Scalerator, על פי טלמור, כשמו כן הוא - מודל יזמי שמתמקד בהעברת סטארטאפים מהשלב הראשוני אל השלב הבא, עם הפנים אל השוק הגלובאלי, או כמו שמנור אומר "Scale up".

 

"דור הסקיילרטורים, זה הדבר הבא", אומר טלמור עם ניצוץ בעיניים. "מקום שאתה יושב בו לאורך זמן ותקבל בו את כל התמיכה שאפשר כדי להגיע להצלחה. אני רוצה שמנטור שיגיע אלינו, יהיה לו כאן בסיס טוב והוא ימצא לפחות חברה אחת שתעניין אותו. אם הסטארטאפים יקבלו את מה שניתן להם, ובינהם את ההדרכה, היכולות, ההדרכות וכל הידע שניתן להם מסביב - אם הם יסכמו לספוג אותם, אני מאמין שאז נביא להם את ההצלחה".

 

ומה זה בדיוק הצלחה? מה המדד שלך להצלחה?

"אם עד היום רק 2.5 אחוז מהחברות באמת הצליחו לצלוח את השלבים מוקדמים ולהגיע לשלב ה-A, הרי שהמטרה שלי היא שאצלנו הממוצע הזה יעמוד על 4 אחוזים אולי אפילו 5 אחוזים".

 

ומה לגבי מודל הרווח? ובכן, את עיקר הרווח מתכננים בלייטהאוס להפיק באמצעות יצירת הקישורים בין הסטאטראפים למשקיעים, או כפי שטלמון אומר "למי שאתן ערך אני אקח ממנו אחוזים. לא אקח אחוזים ממי שלא אביא לו שום ערך מוסף".

 

מה המחוייבות שיש לכל סטארטאפ כלפיי לייטהאוס?

"פשוט מאוד" שולף מנור. "רק לשלם את דמי השכירות החודשית, בזה זה נגמר".

 

מה הערך המוסף שאתם מביאים?
"אני חושב שזה הנסיון, הנסיון של הרבה שנים בתחום" עונה טלמור, "אני מביא איתי כמעט 50 שנה של מכירות, עם נסיון במזרח, בארה"ב ובאירופה - את כל הדברים האלו אני מביא עימי לשולחן". יתרון נוסף הוא היכולת של הסטארטאפ לשבת אצלי לאורך זמן, "שהרי מי קבע שסטארטאפ צריך להיות מוכן תוך ארבעה חודשים עם המוצר שלו?"

 

רק שמתברר שמישהו כן קבע, וזה טלמור עצמו. בראיון שנתן לגלובס לפני שש שנים לשמוליק שלח בגלובס, עוד בשנת 2010, צוטט כאומר "אני יושב עם יזם, ואם הוא אומר לי: 'אני לא מחפש אקזיט קרוב, אלא רוצה לבנות חברה לטווח ארוך', אני ברוב המקרים לא אשקיע, אם כי לפעמים המדיניות משתנה תוך כדי התהליך".

 

מה השתנה מאז?

"המשפט הזה הוא לא משפט מוחלט. יכול להיות מקרה אחד נכון, ומקרה אחר שונה לגמרי. יכול להיות מישהו שאחשוב שהאידיאל עבורו זה חמש שנים וזו חברה שתעמוד בפני הנפקה בבורסה. אין כאן נוסחה אחידה לכל אחד, כל חברה שונה, אין חברה דומה. לחברה אחת יש פיתרון אחד ולשנייה אחר. אין חברה אחת דומה לשנייה. אנחנו הולכים להיות תצפיתנים, משם הגיע השם לייטהאוס, אנחנו נתצפת על החברות במתחם ונשקיע בהן".

 

 

הרעיון לשם הגיע ממנור, שמספר כי "בדיוק כשם שתפקיד המגדלור הוא להגן על הספינות ולהכווין אותן באמצעות אלומת אור, כך גם אנחנו נכווין את הסטארטאפים שיזכו להכנס למיזם,  כשהמוטו הוא 'Avoid the rocks, head for success'. וכשמנור אומר יזכו, הוא מתכוון לכך שכדי להכנס ללייטהאוס יש לעבור תחילה ראיון קבלה. "אנחנו מחפשים יזמים בחמישה תחומים עיקריים: הסייבר, הפינטק, ה-IOT, המובייל ודיגיטל (בדגש על תחום המדיקל). הקריטריונים טכנולוגיים בעיקר, אנחנו מחפשים צוותים טובים", אומר טלמור.


עובדים באיזי

 

אך הרעיון לא מסתכם רק בכסף וטכנולוגיה, כי אם גם בתרומה לקהילה: "אחד הקריטריונים שייבדקו עם המועמדים קשור לעובדה שאנחנו בלייטהאוס אימצנו את בית איזי שפירא", מספר טלמור בהתרגשות. "כל סטארטאפ שיושב אצלינו צריך לתרום בצורה כלשהיא לבית איזי שפירא - בין אם זה לקהילה, אם יש שם סטארטאפ שצריך עזרה בפיתוח או משהו, לתרום להם, להחזיר חזרה לקהילה".

 

מנור מוסיף: "לבית איזי שפירא יש אקסלרטור משלהם שבעיקר מתמקד עם פיתוח נושאים שקשוים למוגבלויות. אנחנו מארחים את האקסלרטור שלהם בלייטהאוס ללא עלות, כשכל מי שנמצא אלינו, כחלק מהתנדבות, יסייעו לאקסלרטור הזה. אנחנו נקבל אלינו רק סטארטאפים מאוד ספציפים, כשהמטרה היא לאגד 50-60 חברות שנלווה אותן. יש לנו חבילה של מנטורים, מעל 120 איש שנרשמו, כמו גם אנג'לים שיעבדו איתנו. אם באקסלרטור מסויים יש אקוסיסטם מוגבל מראש עם 4 וחצי מנטורים... אני בא ואומר שלא משנה איזה מנטור ובאיזה תחום - אני אפגיש אותם אצלי, בין אם כיזם ובין אם כפרו-בונו, ויש לנו כאלו שעושים זאת בשמחה". מפרסומי החברה עולה כי בין השמות של השותפים, המשקיעים והמנטורים, נמצאים בין היתר שלמה נטף, חיות יוגב, ליאור כוכבי, פרופ׳ רון נבארו, פרופ׳ מרים ריינר, שי שילר, ועורך הדין יונתן קלינגר.

 

 
טלמור מדבר בפני משלחת אוסטרית
 טלמור מדבר בפני משלחת אוסטרית   צילום: פייסבוק 
 

למה רעננה?
"זו הייתה החלטה מודעת, אני גר ברעננה", עונה טלמור. "תל אביב לא הייתה אופציה מראש. מעבר לפקקים, חיפשנו משהו בפריפריה. בתכנון המקום השקענו המון מחשבה, ראינו מה קורה באקסלרטורים אחרים וניסינו להבין מה עובד וכיצד ניתן לשפר ולעבוד נכון יותר. המון מחשבה הושקעה במקום - למשל, הרעיון ליצור מטבחון אחד ויחיד במטרה לחבר בין האנשים, ההחלטה על השקעה במרפסת - שוב, כדי ליצור נקודות חיבור בין האנשים שיושבים בשתי הקומות במקום. למטה ממוקם האופן ספייס ולמעלה החדרים היותר אקסקלוסיבייים, כאלו שימיועדים למי שכבר בשלבים מתקדמים".

 

איפה אתם רואים את לייטהאוס בעוד שנה, שנתיים?

"בבראנצ'ים שיפתחו בכל מקום", עונה טלמור כשההתלהות ניכרת בקולו. "קיבלנו פניות כבר מגרמניה וארה"ב ואפילו ערים בישראל שמבקשים מאתנו לבוא ולעשות את לייטהאוס גם אצלם. בינתיים אני אומר להם: חבר'ה, תנו לנו קודם כל לפתוח, להתכוונן ואז נראה מה הלאה".


זו שאיפה? או חלק מתוכנית העבודה שלכם?

"לא, לא, לא", הם ממהרים לענות במשותף. "זה חלק ברור מתוכנית העבודה שלנו, חד משמעית".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by